• Adana, Kayseri ve Konya’yı sağanak yağış vurdu

  Adana, Kayseri ve Konya’da yaşanan şiddetli yağışların ardından üç ildeki bazı ilçeler sele teslim oldu.

  Konya’da, eriyen kar ve sağanak yağmurla birlikte Huğlu Deresi ve Derebucak Barajı’na akan derelerde taşkınlar yaşandı. Pınarbaşı, Akçabelen ve Yeşildağ mahallelerinde tarım arazileri ve bazı bahçeler su altında kaldı. Pınarbaşı’nda bazı evlerin alt katında müştemilat olarak kullanılan bölümleri su bastığı bildirildi. ve Derebucak Belediyesi ekipleri de taşkınlarla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. 

  Belediye Başkanı Adil Bayındır, ”Sağanak yağış dolayısıyla, Derebucak’ımız ve Huğlu’muzda bulunan, gölümüzü besleyen derelerin dolup taştığını görmek bizleri sevindiriyor. Ufak çaplı zararlar dışında bölgemizde can ve mal kaybı olmaması da bizleri sevindiriyor” dedi. 

  KAYSERİ’DE SELE İŞ MAKİNELERİYLE MÜDAHE

  Kayseri’nin Yahya ilçesi de şiddetli yağmur sele neden oldu. Ulupınar Mahallesi ve Kapuzbaşı Mahallesi arasında kalan bazı yerleşim yerleri ve yolları sular altına kaldı. Kimi işletmeler, evlerin bahçeleri, kameriyeler taşkınlar nedeniyle çamur, kum ve dağdan gelen kaya parçalarıyla doldu. Yahyalı Belediyesi sele iş makineleriyle müdahale etti.

  Mahalle sakinlerinden Ali Gülfişan, ilçede zaman zaman su taşkınları yaşandığını belirterek, “Sağanak üç saat etkili oldu ve pansiyonumun bir bölümü selden zarar gördü. Eğer yağış biraz daha devam etseydi büyük bir afet yaşanabilirdi” diye konuştu. Jandarma ve kaymakamlık ekipleri de ilçede güvenlik tedbiri aldı.

  ADANA’DA ULAŞIMA DİKKAT

  Adana’da, dünden beri aralıklara devam eden yağmurun neden olduğu sel ve heyelan nedeniyle birçok mahalle yolu trafiğe kapandı.

  Yağışın etkili olduğu Feke-Kazancı-Köleli yolu ile Feke-Tapan-Kozan yolu, heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı. Feke-Değirmendere yolunda ise dün gece saatlerinde bir araç sele kapıldı. İhbar üzerine bölgeye gelen Feke Belediyesi’ne ait iş makinesi, aracı bulunduğu yerden kurtardı. Feke-Çondu yolu ile Şahmuratlı Mahallesi’ne ulaşım sağlayan yol da sel nedeniyle trafiğe kapandı. Belediye ekipleri, yolları açmak için çalışma başlattı.

  Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel yaptığı açıklamada “Çondu, Köleli, Süphandere, Oruçlu, Gafaruşağı, Ormancık olmak üzere ilçe genelindeki mahallelerde şiddetli yağış ve toprak kaymaları devam ediyor. Vatandaşlarımız çok dikkatli olsun, yolculuklarına hazırlıksız çıkmasın. Ekiplerimiz 24 saat boyunca çalışıyor” dedi. 

  ADANA TUFANBEYLİ İLÇESİNDE DERE TAŞTI

  Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde bağlı Karsavuran Mahallesi’nde aşırı kar ve yağmur yağışından dolayı dere taşınca yol nehre döndü. Karsavuran Mahallesinde dün başlayan aşırı yağışı nedeniyle derenin taşması sonucu yol nehre dönerken trafikte aksamalar meydana geldi. Sular çekilene kadar araçlar yoldan geçemedi. Elektriğin de kesildiği mahallede hayat felç oldu. Bazı vatandaşların ahırları da su altında kaldı.