• AK Parti Sözcüsü Çelik: Türkiye’nin kararlılığı tamdır, gözlem noktalarından çekilme söz konusu değildir

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib’de 5 askerin şehit olduğu saldırıyı gerçekleştiren Suriye ordusuna en yoğun şekilde karşılık verildiğini belirterek, “İbdib’deki gözlem noktalarından çekilmeyeceğiz” diye konuştu.

  Çelik şunları söyledi: “Gelinen noktada kararlılık en üst düzeydedir. İdlib’de çatışmaları engellemek için, sınır güvenliğini sağlamak için, TSK terörle mücadele çerçevesinde üzerine düşeni başarıyla sürdürmektedir.

  İdlib’de gözlem noktaları var. Süreci çerçevesinde, Soçi çerçevesinde meşru bir yapı olarak durmaktadır. Rejimin gözlem noktalarına saldırıları söz konusudur. En yoğun şekilde, saldırıyı gerçekleştiren hedefler ateş altına alınmıştır.

  “HEDEFLER TAHRİP EDİLDİ”

  Hedefler tahrip edilmiştir, şehitlerimizin kanı yerde kalmamıştır. Ateş altına alma faaliyeti sürmektedir. TSK kaç hedefi ateş altına alındığıyla ilgili, Milli Savunma Bakanlığı gereken bilgileri açıklayacak.

  Gelişmeler takip ediliyor. Cumhurbaşkanımız ilgili kurumlara talimat vermiştir. Bölgedeki insani felaketin önüne geçilmesi için, varlığımız bir teminattır. Rejim sivillere ve altyapıya yönelik saldırılar gerçekleştirerek, tüm mutabakatları çiğnemektedir.

  Rejim ateşkese de riayet etmedi. Öncelikle 3 Şubat’ta oraya takviye birlikler gönderilmişti. Rejimin saldırganlığının devam ettiği ve bütün kuralları ihlal eden yaklaşım içindedir. Türkiye’nin kararlılığı tamdır. Gözlem noktalarında çekilmeyeceğiz.”

  “REJİMİN İDLİB’İ YUTMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ömer Çelik, Rusya’dan gelen heyetle somut bir gelişme olup olmadığına yönelik soruya, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Putin’le her zaman görüşmesi mümkündür. İhtiyaç olduğunda iki taraftan da talep oluyor.

  Gelen heyetle ilgili görüşmeler sürüyor. Somut bir netice yok. Türk tarafı kendi somut tarafını açıkça söylemiştir. Rejim, bu bahsettiğimiz, yere çekilinceye kadar, bu saldırganlıkla ihlal ettiği çizginin gerisine çekilinceye kadar, TSK gereken çalışmaları yapacaktır. Rejimin İdlib’i yutmaya çalışmasına izin verilmeyecektir. Rejimin kendisi terör örgütleriyle işbirliği içindedir” dedi.

  AKP Kudüs mitingine katılmadı?

  Çelik, Yenikapı’da düzenlenen Kudüs Mitingi’ne AK Parti’nin katılmamasına ilişkin olarak da, “Biz zaten, bugünkü toplantımızda da ele aldık. Kudüs meselesindeki tezlerimizle ilgili olarak 24 saat çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız bu tezleri en güçlü şekilde dile getiriyor.Gerek Golan Tepeleri, gerek yeni yerleşim birimleri ile ilgili kararlarda, Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü diplomasi dünyanın gözü önünde yapılmaktadır. Kudüs’e verilen her destek kıymetlidir, biz kendi çalışmalarımızı yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

  “NATO’NUN YANIMIZDA OLMASINI BEKLİYORUZ”

  Ömer Çelik, İdlib’deki saldırılar çerçevesinde NATO ile sürekli görüşme halinde olduklarını belirterek, “İstişarelerimiz bundan sonra da sürecektir. Genel olarak söylüyorum, NATO’nun terörle mücadelede yanımızda olmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.