• Selvi: CHP’li vekillerin bir bölümü CNN Türk boykotundan rahatsız

  Gazeteci Abdulkadir Selvi, CHP’li kimi vekillerin basın özgürlüğüyle bağdaşmadığı gerekçesiyle CNN Türk’e uygulanan yayına çıkmama ambargosundan rahatız olduğunu aktardı.

  CHP 6 Şubat’ta CNN Türk’ü boykot kararı aldığını açıklamış, partinin genel yardımcısı Tuncay Özkan “Hiçbir partilimiz CNN Türk kanalına çıkmayacak, tuzaklarını boşa çıkartacaktır. Bu kanalın zararlarından korunmak için yurttaşlarımıza bu kanalı izlememelerini tavsiye ediyoruz” demişti.

  da, Demirören Grubu yönetimindeki CNN Türk’te sürekli ve kasıtlı olarak parti aleyhine yayın yapılması nedeniyle alındığını açıklamıştı.

  Hürriyet yazarı Abdulkadir bugünkü yazısında CHP’nin boykot kararına değinerek CHP’deki kimi vekillerin basın özgürlüğüyle bağdaşmadığı gerekeçesiyle söz konusu karardan rahatsız olduğunu aktardı.

  Selvi’nin bugün yayımlanan yazısının ‘CHP’de ambargo rahatsızlığı’ başlıklı kısmı şöyle:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu izlemek için Meclis’teydim. CHP milletvekilleriyle sohbet ettik. Daha doğrusu bazı milletvekilleri benimle düşüncelerini paylaşmak istediler.

  CHP’nin CNN Türk’le ilgili olarak aldığı ambargo kararı hakkında olduğunu tahmin etmişsinizdir.

  CHP MYK’da böyle bir karar alındı. Ama CHP milletvekillerinin bir bölümü bundan rahatsız.

  “Basın özgürlüğünü savunan bir parti olarak, bir yayın kuruluşu hakkında ambargo kararı alınmasını içimize sindiremedik” dedi bir milletvekili.

  Bir başka milletvekili ise “CNN kararı sorulduğunda ağzımızı açmadan ‘Siz de yarın iktidar olursanız demek ki daha yasakçı olacaksınız’ diye eleştiriliyoruz” şeklinde konuştu.

  Tecrübeli milletvekillerinden biri, “İsmet Paşa zamanında dahi CHP milletvekilleri emir komuta ile hareket etmemiştir. CHP’yi CHP yapan farklı fikirleri savunmamızdır” diye konuştu.

  Tüm bunları niye yazdım?

  AK Parti bazı yayın kuruluşlarına çıkmama kararı aldığında da yanlış bulmuştum. Erdoğan, manşetlerle çarpışa çarpışa gelen bir liderdi. Basının muhalif olması onu siyasi bir haline getirmişti. İktidar olunca yayına çıkmama, ambargo gibi eğilimler bana doğru gelmemişti.

  İğneyi partilere batırırken, çuvaldızı da kendimize batırma yanlısıyım. Eleştirmek başka, hakaret etmek başka. Geçmişte AK Parti’ye yapılan saldırıları doğru bulmadığım gibi, CHP’nin ekranlarda saldırı konusu haline getirilmesini de hiçbir zaman onaylamadım.

  İŞTE BUNA İTİRAZIM VAR

  CHP’nin ambargo kararı SMS olarak da milletvekillerine iletilmiş ve CNN Türk’te yayına çıkmamaları talimatı verilmiş. İşte buna itirazım var. Yayın kuruluşuna çıkmayabilirsiniz. Ancak ambargo ne demek? Milletvekillerine yasaklamak ne demek? Hem özgür basını savunacaksınız, hem yasak kararı alacaksınız. CHP ne zamandan beri yasaklardan medet uman parti oldu? Meslek hayatıma başladığımda siyasi yasaklar vardı. Mamak’taki sıkıyönetim komutanlığında DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı’nın ifadesinin alınmasını izlemiştim. Köyceğiz’deki konuşmasında, “Kırat’ın böğründen geliyoruz” dediği için, “Kırat’ı çağrıştırıyorsunuz. ‘’nin devamıyız’ demek istiyorsun” diye ifadesini almışlardı. Demirel’in, Ecevit’in adını söylemek partiler için kapatma nedeniydi. Demirel’e “bir bilen” denilirdi. Demirel’in adı söylendiği için DYP hakkında kapatma davası açılmıştı. SODEP ve DYP seçimlere sokulmamıştı. Siyasi bilincimin oluşmasında yasakların çok büyük etkisi oldu. Her zaman yasaklara, ambargolara karşı çıktım. Her zaman özgürlüklerden yana oldum.

  Burada, CHP’nin yayın organı Halk TV’de ya da KRT’de CHP milletvekillerinin yüzde kaçı yayına çıkarılıyor, hapis yatan eski CHP milletvekili Eren Erdem’in Halk TV’ye çıkmasına neden engel olundu gibi sorulara girmek istemiyorum

  Yazının tamamı için tıklayın.