• Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hakim karşısında

  Grup Yorum Davası, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Aralarında gitarist İbrahim Gökçek’in de bulunduğu 7 kişi aylar sonra ilk kez hakim karşısına çıktı. Sanıklardan Barış Yüksel tahliye edilirken, Gökçek’in aralarında bulunduğu tutuklu sanıkların tutukluluğuna devam kararı verildi.

  Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, ölüm orucunun 241. Gününde hakim karşısına çıkan İbrahim Gökçek’in adliyeye ambulansla getirilme talebi reddedildi.

  İbrahim Gökçek savunmasına şöyle başladı:

  “Bir halk sanatçısı olarak yaşamak istiyorum, Grup Yorum önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istiyorum. Dava dosyası bize Salı günü geldi ve 1000 sayfadan fazlaydı, inceleme fırsatımız olmadı. Asıl savunmamı yapmak için süre istiyorum. Ancak bugün buraya geldim ama bu salona bir kez daha gelebilir miyim, izlemeye gelenler tekrar beni görebilir mi bunu bilmiyorum. Ölebilirim sakat kalabilirim hafızamı kaybedebilirim. Her şey olabilir. O nedenle söylemek istediklerimi söylemek istiyorum.

  Bu süreç neden buraya geldi? Buna değinmek istiyorum. Herkese, sanatçılara, ailelere, avukatlarıma teşekkür ederim, yanımızda olduğunuzu biliyorum.

  Ben kimim? Halil İbrahim Gökçek. 15 yıllık Grup Yorum emekçisiyim. Mahsuni Şerif, Pir Sultan nasıl yaptılarsa aynısını yapmaya çalıştık. Saray soytarısı olmadık. Besteler yaptım, bas gitar sanatçısıyım. Onlarca konserde yüzbinlerce insana konser verdim. 2016’daki OHAL’e kadar böyle devam etti.

  2017 yılında Grup Yorum’a büyük bir siyasi linç başladı. FETÖ’nün darbesini fırsat bilen AKP iktidarı, ülkedeki tüm muhalefet güçlerine saldırmaya başladı. Mükellefi olduğum İdil Kültür Merkezi 12 defa basıldı, piyano tuşları tek tek parçalandı, gitarlarımız kırıldı. Bu düşmanlık için ne yaptık biz? Tüm bunları türküler söylemeye devam ettiğimiz için yaşadık. Türkülerimizin susturulmasını konserlerimizin yasaklanmasını kabul etmiyorum.

  Kendini kurtarmaya çabalayan iftiracıların tanıklığıyla sayfalarca iddianame yazıldı. İnanın, bu süreç geçtiğinde ilk satacakları siz olacaksınız.

  Ben adalet istiyorum. Kültür merkezimiz basılmasın, Grup Yorum üyeleri serbest bırakılsın istiyorum. Biz bu ülkenin medarı iftaharıyız. Diğerleri gibi iktidara belediyelere kapaklanıp milyonları cebimize atmadık. Bir konserden en fazla 10, 1 lira alırız. Fazlasını almayız.

  Böyle bir grubu yargılıyorlar, işkence yapıyorlar, küfür ediyorlar…

  Yüzyıldayız konser yasaklanıyor. Listelere konuluyoruz. Ne yaptık? Elimize silah mı aldık, insan mı öldürdük, katliam emri mi verdik? Çocuklara müzik eğitimi verdik, ücretsiz orkestra kurduk. Suç mu?”

  Başkanı Akın Gürlek ise birkaç kez sözünü keserek savunmasını kısa tutmasını, tahliye talebine dair söz verdiğini söyledi.

  Gökçek de “Neden sözümü kesiyorsunuz? Bu düşmanlık neden? Bu anlattıklarımı yaptığımız için buradayız” dedi.

  “YAŞAMAK GİTAR ÇALMAK İSTİYORUM”

  Gökçek sözlerine şöyle devam etti:

  “İddianameye kısmen baktım, ama bizim hakkımızda şunlar yazmıyor: Kültür merkezinde çocuk istismarı yapıldı yazamaz, uyuşturucu tacirliği yaparlar yazamaz, ihaleleri peşkeş çekerler yazamaz. Bunları yapanlar dışarıda elini kolunu sallaya sallaya geziyor.

  Grup Yorum ise ücretsiz konser yapar. Bu konserler için belediyelerden yasal şekilde istediğimiz vinç, bariyer gibi eşyaları yasadışı göstererek iddianameye yazılmış. Terörist halka korku salanlardır, biz terörist değiliz.

  Grup Yorum’a saldırılar son verilmeli. Grup kurulduğunda 5 yaşındaydım, hala devam ediyor. Kaç iktidar geldi geçti, devam ediyor. Grup Yorum böyle susmaz. Sanatını yapmak için ölümü göze almış insanlar varken susmaz. Helin Bölek’le ben varız. Bugünün Türkiyesinde yapmak için ölümü göze aldık.

  Ben yaşamak istiyorum, gitar çalmak istiyorum, konser vermek, sevdiklerimi görmek istiyorum. Ama bunun koşullarının sağlanması lazım. Sanatımızın karşısına ağır silahlarla ağır cezalarla çıkılmasın.”

  “BİZİM KATİLİMİZ OLMAYIN”

  İbrahim Gökçek mahkemeye “Bizim katilimiz olmayın” diye seslendi: “Biz sizler için bile direniyoruz, sizden öncekilerin yaşadığı adaletsizlikleri yaşamayın diye. Biz böyle insanlarız.”

  DAVA SİLİVRİ’YE TAŞINDI

  ara kararında, sadece sanıklardan Barış Yüksel’i haftada bir gün imza verme adli kontrolüyle tahliye etti. İbrahim Gökçek dahil diğer tüm tutuklu sanıkların tutukluluğuna devam kararı verildi. Mahkeme ayrıca, İbrahim Gökçek’in “hapishanede kalıp kalamayacağına dair” sağlık raporu alınması için Adli Tıp Kurumunda muayene edilmesine hükmetti. Dava Silivri’ye taşındı, bir sonraki duruşmalar 26-27 Mart 2020’de görülecek.