• İnternetten silah satışına yeni düzenleme geliyor

  AK Parti internetten silah satışına ilişkin hazırlıyor. Düzenlemeye göre hapis cezası getirilmesi, yaptırımların ağırlaştırılması planlanıyor. AK Parti’nin üzerinde çalıştığı bir diğer düzenleme de sicil affı ve borç yapılandırması.

  MEHTAP GÖKDEMİR
  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  BANKACILIK KANUNU DEĞİŞİYOR

  Meclis Genel Kurulu’nda, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

  ÇOCUK HAKLARI ALT KOMİSYONU

  Çocuk Hakları Alt Komisyonu 19 Şubat Çarşamba günü Ankara Büyükşehir Belediyesi 25. Dönem Çocuk Meclisi üyelerini dinleyecek. 

  TÜRKİYE MAARİF VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI VAKIF ÇALIŞMALARINI ANLATACAK

  Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda 20 Şubat Perşembe günü Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, vakıf çalışmaları hakkında komisyonu bilgilendirecek.

  ELAZIĞ CEZA İNFAZ KURUMLARI İNCELEME RAPORU

  Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu 20 Şubat Perşembe günü Elazığ Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu’nu görüşecek. Raporda, ceza infaz kurumunda yapılan incelemelerde ulaşılan sonuç ve tespitler ile hükümlü ve tutuklularla yapılan görüşmelere dikkat çekildi.

  Raporun “değerlendirmeler” kısmında da şu ifadelere yer verildi:

  Kurum idaresi tarafından koğuşlarda bulundurulmasına izin verilen ayakkabı sayısının artırılmasının ve toplanan içliklerin geri verilmesinin uygun olacağı, kadınların kıyafet konusundaki sınırlandırmalara yönelik şikâyetlerinin dikkate alınması gerektiği düşünülmektedir.

  “KADIN KOĞUŞLARINDA KAMERALARIN BANYO VE TUVALETİ GÖRMEYECEK ŞEKİLDE YAPILMASI GEREKİR”

  Kurum güvenliğini temin etmek amacıyla kullanılan kameraların mahremiyete ihlal edecek şekilde kayıt yaptığı iddiaları yoğun olarak ileri sürülmüştür. Bu uygulama, komisyonumuzun yasama döneminin başından itibaren ceza infaz kurumlarında yapmış olduğu incelemelerde kadın kapalı ceza infaz kurumlarında barındırılan hükümlü ve tutuklular başta olmak üzere yoğun olarak şikayet konusu edilmiştir. Özellikle kadın koğuşlarında ortak alanı gözetlemek için kullanılan kameraların banyo ve tuvaleti görmeyecek şekilde yönlendirilmesine yönelik çalışma yapılması gerekir.

  YENİ BİR TORBA TEKLİF HAZIRLANIYOR, İNTERNETTE SİLAH SATIŞINA HAPİS CEZASI

  AK Parti yeni bir torba teklif hazırlıyor. Tarafsız Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre; internetten silah satışına ilişkin yapılacak, hapis cezası getirilecek, yaptırımlar ağırlaştırılacak. Yivsiz tüfekler pompalı tüfekler kısıtlanacak, ancak sanayiye zarar vermeyecek şekilde caydırıcı düzenlemelerin yapılacağı ifade edildi. Ruhsatsız yivsiz tüfek bulunduranlara para cezası artırılacak.

  SİCİL AFFI GELİYOR

  Tarafsız Haber Ajansının edindiği bilgiye göre sicil affı ve borç yapılandırması yönündeki çalışmalar devam ediyor.