• Osmanoğlu: Abdülhamid Han tahtta kalsaydı Birinci Dünya Savaşı çıkmazdı

  II. Abdülhamid’in dördüncü kuşaktan torunu Osman Osmanoğlu “Abdülhamid Han tahtta kalsaydı Birinci Dünya savaşı çıkmazdı” dedi.

  Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği Abdülhamid Han Söyleşisi’nde konuştu. Necmeddin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide, milli eğitim müfredatı ve televizyon dizilerine değinen Osmanoğlu şöyle konuştu:

  Ders kitaplarında Abdülhamid Han hakkında pek bir şey göremedim ama çocuklarım onun hakkında kızıl sultan yazdığını söyledi. 60’lı ’li yılların Türkiye’sinde Abdülhamid Han hakkında konuşamazdınız. Payitaht: Abdülhamid Han Dizisi’ndeki entrika Abdülhamid’e yapılanların yarısıdır.

  “ABDULHAMİD HAN’IN SU TAKINTISI VARMIŞ”

  Osmanoğlu “Abdülhamid Han devlete ne kattı?” sorunaysa şöyle yanıt verdi:

  Abdülhamid Han 33 yılda 15500 eser bıraktı. Tüm bunlardan bahsetsek sabaha kadar konuşmamız gerekir. Bu eserler içinde Anadolu’nun en ücra köylerine kadar birçok okul, büyük medreseler, kız okulları, Kayseri’deki taş mektebi hastaneler (Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi, Gata Hamidiye, Darülaceze, Beylerbeyi Hastanesi, Beykoz Serviburnu Hastanesi), fabrikalar (barut, fes, teneke, bakır) ve daha birçok kurum Abdülhamid tarafından kuruldu. Mesela 150 tane çeşme yaptırmış, Abdülhamid Han’ın su takıntısı varmış, suyu tadarak tahlil edermiş, saraya farklı kaynaklardan su getirirmiş .

  OSMANOĞLU: ABDÜLHAMİD HAN’A ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ

  Osmanoğlu ayrıca, “Abdülhamid Han tahtta kalsaydı ne olurdu?” sorusu için “Birinci dünya savaşı çıkmazdı çıksa bile Osmanlı bu savaşa girmezdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları Abdülhamid Han’ın kurduğu okullardan mezundur. Abdülhamid Han’a çok şey borçluyuz” dedi.

  “33 YIL BOYUNCA DEVLETİ AYAKTA TUTTU”

  Orhan Osmanoğlu, sürgün dönemiyle ilgili olarak da, “Sürgün dönemi çok üzücü. Abdülhamid Han’ın büyük oğlu Selim Efendi, babamın dedesi oluyor. Selim Efendi önce Halep’e geçiyor, fakat yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti bunu sakıncalı buluyor ve Fransız hükümeti Selim Efendiyi Beyrut’a götürüyor ve aile Beyrut’ta yaşıyor. Büyüklerimiz Türkiye Cumhuriyeti tarafından geri çağrılmayı bekledi. Çünkü bize 2000 İngiliz parasının yanında sadece bir yıllık verilmişti. Yani bir yıl sonra vatansız kaldı. Bazı şehzadeler Paris sokaklarında açlıktan ölmüş, bazı sultanlar çamaşırhanede çalışmış. Abid Efendi Bulgaristan’da bina bina dolaşıp jilet satmış ve kendisi Sorbonne Üniversitesi mezunudur. 1973’te çocukken babama ‘ülkemize dönmeyecek miyiz’ dedim. Babamın gözleri yaşardı ve ‘biz kovulduğumuz yere geri dönemeyiz’ dedi. Her sultanın her şehzadenin hayatı bir romandır” ifadelerini kullandı.

  “Abdülhamid Han’ın devlet adamlığı yönü mü, aile babası karakteri mi sizi daha çok etkiledi?” sorusunu da yanıtlayan Osmanoğlu, “Abdülhamid Han 33 yıl boyunca tüm olumsuz şartlara rağmen devleti ayakta tuttu. Bu beni çok etkiledi” dedi.