• Murat Yetkin’den Gül yorumu: Babacan’ın partisinin kuruluşu artık yakın

  Eski Cumhurbaşkanı Gül’ün Karar gazetesine verdiği söyleşiyi değerlendiren yetkin “Gül’ün çıkışı Babacan’ın partisinin kuruluşunun artık yakın olduğunun işaret ediyor” dedi.

  Gazeteci Murat Yetkin Alman medya kuruluşu Deutsche Welle için Gül’ün Karar gazetesi yazarlarına verdiği söyleşiyi değerlendirdi.

  “Gül, bu mülakatla yalnızca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan liderliğindeki AKP ile arasındaki bütün kapıları kapatmakla kalmadı, karşısında saf tutmuş oldu” diyen Yetkin söyleşinin zamanlamasına da dikkat çekti. Yetkin söz konusu söyleşiyle Abudllah Gül’ün yeni parti kuracağı belirtilen Ali Babacan’a açıktan destek verdiğini belirterek “Gül’ün çıkışı “Endişe etmeyin, sorun yok, ben de bu gemideyim” anlamını taşıyor” dedi.

  Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

  Önceki Cumhurbaşkanı Gül 18 Şubat’ta Karar gazetesinde yayınlanan mülakatıyla Ali Babacan’ın kurma hazırlığında olduğu partiye ilk açık desteğini verdi. Bu, aynı zamanda Gül’ün uzun zamandan bu yana kamuoyu önüne ilk çıkışıydı. Cumhurbaşkanlığı süresinin bitiminin ardından Adalet ve Kalkınma Partisine (AKP) yeniden kayıt yaptırmayan Gül, bu mülakatla yalnızca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan liderliğindeki AKP ile arasındaki bütün kapıları kapatmakla kalmadı, karşısında saf tutmuş oldu.

  Zaten Gül, Karar yazarlarının sorularına verdiği yanıtlarda; günümüz Türkiye’sine dair hemen hemen her konuda -yani sadece genel olarak değil, özel olarak her bir konuda da- Erdoğan gibi düşünmediğini ve tutum almadığını göstermiş.

  Bunların başında, bütün yürütme yetkilerinin tek elde toplandığı mevcut yerine parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini söylemesi geliyor. Gül’ün “TBMM bugüne kadar hiç bu kadar önemsizleştirilmemişti. Bunun noksanlığını Türkiye hissediyor” sözleri önemli. Bu çıkışıyla Gül, CHP, İYİ Parti, HDP ve Gelecek Partisi ile aynı “parlamenter sistem” zemininde buluşmuş oluyor. Bu çerçevede HDP’yi dışlayıcı tutum takınmadığı ve Kürt sorununu artık ulusal bir sorun olduğunu söylemesi de önemli.

  Neden şimdi konuştu?

  Gül’ün Babacan’a bu kadar açık destek vermek için neden böyle bir zamanı uygun bulduğu, siyaset kulislerinde konuşulan konulardandı.

  Öncelikle, Babacan’ın parti kuruluş tarihini birkaç defa ertelemesi zihinlerde bir belirsizliğin doğmasına yol açtı. AK Parti içinden ve dışından, yollarını Babacan ile birleştirme eğilimindeki bazı siyasetçiler, mesafeli durmaya başladı. Gül’ün çıkışı “Endişe etmeyin, sorun yok, ben de bu gemideyim” anlamını taşıyor. Yani Gül, Babacan’la birleşme cesareti kırılmış olanlara cesaret veriyor.

  İkincisi, hem içeride, hem dışarıdaki siyasi çevrelere, kendisinin Babacan ile birlikte olduğunu resmen duyuruyor, tabanda ve tavanda mevcut bir hareket olacağı mesajını vermek istiyor. Bu ilgiye son zamanlarda katıldığım bütün uluslararası toplantılarda Türkiye’den havadis almak isteyenlerin Suriye ve Libya’nın yanı sırsa, Kavala ve Babacan’dan haber sormuş olmaları bu ilginin canlı olduğunu gösteriyordu.

  Nihayet bir süredir Babacan ve ekibiyle parti taslağı üzerinde birlikte çalıştığı bilinen Gül’ün çıkışı Babacan’ın partisinin kuruluşunun artık yakın olduğunun işaret ediyor. Nitekim parti kaynakları mart başında partinin kuruluşunu tamamlayacağı tahmininde bulunuyor.

  Yazının tamamı için tıklayın.