• AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Suriye açıklaması

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekilleriyle yaptığı toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu. Çelik, Rusya’da yapılan görüşmeler hakkında “Rejim, önceki sınırlarına çekilmezse bunu tahakkuk ettirmek için gerekli askeri hazırlıkları yaptığımız açık ve net bir şekilde karşı tarafa iletildi” açıklamasında bulundu.

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekilleriyle yaptığı toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.

  YUNANİSTAN CUMHURBAŞKANI’NIN AÇIKLAMALARI

  “Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın vahim bir açıklaması var. Müslüman Türk azınlıın tarihsel kimliğini reddeden bir açıklama. Bu yaklaşımlar konusunda AİHM Yunanistan’ı defalarca mahkum etti. Yunanistan bir AB üyesi olmasına rağmen Batı Trakya yaklaşımını değiştirmiyor. Hiç kimsenin tarihsel kimliği değiştirmeye gücü yetmez. Bu yaklaşımı vahim ve ırkçı bir yaklaşım olarak görüyoruz. Müslüman Türk azınlık Yunan demokrasisi için bir zenginliktir. Demokratik ortama katkı verdikleri her zaman görülmüştür.

  ÇİN’DEKİ UYGUR TÜRKLERİNİN DURUMU

  Çin’de Uygur Türkleri ile ilgili olarak çok sayıda olumsuz haber yansıyor. Bu haberlerden kaygı ve üzüntü duyduğumuzu ifade ediyoruz. Yakın zamanda Çin’e resmi bir heyet ziyarette bulunacak. Bu ziyaretin şeffaf olmasını ve istediğimiz yerlerin ziyarete açılması gerektiğini ifade ediyoruz. 

  MOSKOVA’DAKİ GÖRÜŞMELER

  İki gün üst üste bu görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin bu konudaki tezi açık ve net. Rejim, önceki sınırlarına çekilmezse bunu tahakkuk ettirmek için gerekli askeri hazırlıkları yaptığımız açık ve net bir şekilde karşı tarafa iletildi.

  İŞ BANKASI HİSSELERİ

  Bunu geçen hafta ayrıntılı bir şekilde değerlendirdik. Bu hisselerden ortaya çıkan aidatların Tarih ve Dil kurumuna ödenmediği ortaya çıkmıştı. Bu iki kurum da mahkemeye giderek almıştı. Atatürk milletimizin ortak bir değeridir. Atatürk’e ait bir değerin de devlet tarafından temsil edilmesi daha uygundur diye düşünüyoruz.

  DARBE PLANI SÖYLENTİLERİ

  Kışkırtıcılık yapanlar var. Seçilmiş Cumhurbaşkanı’nı örgüt lideri gibi göstermeye çalışanlar var. Dışarda bir kuruluşun yaptığı içeride belirli kesimler tarafından gündemleştirildi. Aslında Cumhrubaşkanımız bu konularla ilgili olarak bu toplantıda net bir değerlendirme yaptı. Bütün bu gündemlerin darbe tehlikesi hazırlığı varmış gibi gündemlerin Türkiye’yi ana hedeflerinden sapıtmaya dönük bir yaklaşım olduğunu söyledi. Türkiye’nin enerjisini darbe ile meşgul etmek  hedeflerinden uzaklaştırmak demektir. TSK’nın içinde demokrasiye bağlı subaylar darbecilere karşı güçlü bir duruş sergilemiştir. Böyle bir gündem yoktur. Darbe tartışması Türkiye için lüzumsuz bir gündemdir. 

  TSK kendisine verilen görevleri kahramanca yerine getiriyor. Suriye’de büyük operasyonlara imza atıyor. Darbe söylentileri çıkarmak dışarıya bakması gereken devletin gözünü ve aklını içe kapatmaya yönelik bir gayrettir. Devletin  bütün kurumları demokrasiye bağlılıklarını gösterdi.

  KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

  CHP Genel Başkanı, PYD, Esad için dış güçlerin maşası diyemedi. Ama Türkiye’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı için bunu söylüyorsa söylerken aynaya bakıyor demektir. Türkiye’nin seçilmiş Cumhrubaşkanını hedef almak sıradan bir demokratik eleştiri olarak değerlendirilemez. Biz CHP Genel Başkanı’ndan Cumhurbaşkanımızın vizyonunu anlamasını beklemiyoruz. Biz bu gündemle kamuoyunu meşgul etmek istemiyoruz.”