• Erdoğan: Kavala’nın gözaltı kararına saygı duymak lazım

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi davasında beraat ettikten sonra soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alınan Osman Kavala için, “Yargı bir kısmını tahliye etti, Kavala ile ilgili de bu kararı verdi. Saygı duymak lazım” dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’deki grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  için konuşan Erdoğan “Böyle bir şeye siz inanıyor musunuz? Bunlar tamamen bir kumpanya. Bu kampanyaya da maalesef doluşa gelip sizin gibi, hakikaten saygın olan gazeteci arkadaşlarımızın bu oyuna gelmelerini anlamakta zorlanıyorum” diye konuştu.

  Darbe iddialarının ülkeye ve millete ihanet olduğunu belirten Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi:

  “Kimsenin bu milletin hafızasını karıştırmaya hakkı yok. Bugün konuşmamda gerekenleri söyledim. Bunlar hain. Böyle bir hava hissediyor musunuz? Böyle bir şey var mı? Herkes huzur içerisinde geziyor, tozuyor, yiyor, içiyor, her şey yerinde. Herhalde bunlar pek yiyip içemiyor, gezip tozamıyor. Bunları yapamadığı için de herhalde darbenin nal sesleri geliyor bunlara? Bizim böyle bir derdimiz yok. Bu ülke 15 Temmuz’u yaşadı. 15 Temmuz’u yaşatanlara da gereken cevabı benim milletim verdi. Bundan sonra böyle bir şeyde bunlar, bunun katbekat fazlasıyla bedelini öderler. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunun bir defa adını bile anmak bize haramdır.”

  ERDOĞAN: KAVALA’NIN GÖZALTINA ALINMASI KARARINA SAYGI DUYMAK LAZIM

  Erdoğan, Gezi davasından beraat ettiği gün soruşturmasında gözaltına alınan Osman Kavala için sorulan soruları da yanıtladı. Kavala hakkında tekrar gözaltı kararı verildiği için yargıya yönelik eleştirilere katılmadığını söyleyen Erdoğan ” İşine gelen yargının verdiği olumlu karara, ‘Yargı iyi karar verdi’ derken, işlerine gelmeyen karar için niçin yargıyı eleştirme yoluna gidiyorlar? Yargı bir kısmını tahliye etti, Kavala ile ilgili de bu kararı verdi. Saygı duymak lazım ” diye konuştu.

  “TRUMP’LA HER AN HER TÜRLÜ DAYANIŞMAMIZ OLABİLİR”

  ABD Başkanı Donald Trump’ın, “İdlib konusunda Erdoğan ile birlikte çalışıyoruz” şeklinde açıklaması hatırlatılarak, “Türkiye’nin olası bir harekatında ABD nasıl bir destek sağlayacak? Trump ile bu konuyu görüştünüz mü?” sorusuna ise Erdoğan, “Her an her türlü dayanışmamız olabilir” karşılığını verdi.

  Erdoğan, İdlib’e olası bir harekatta hava unsurlarının kullanılıp kullanılmayacağı ve bu harekatın adının ne olacağı yönündeki soruyu, “Dedik ya, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz.’ Bir gece ansızın geldiğimizde adıyla sanıyla, her şeyiyle geliriz” diye yanıtladı.

  “RUSYA’NIN KÖTÜ SENARYOLARIN İÇİNDE YER ALACAĞINA İNANMIYORUM”

  “Rusya tarafından, ‘Türkiye’nin Suriye askerine yapacağı bir operasyon en kötü senaryo’ olarak nitelendiriliyor. Bunu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, “Bizim arkadaşlarımızın yaptığı görüşmelerde, bana böyle bir şey gelmiş değil. Rusya’nın bu tür kötü senaryoların içinde yer alacağına inanmıyorum” dedi.