• CHP’li Altay: Erdoğan cübbesiz baş yargıç

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Şimdi artık Erdoğan cübbesiz baş yargıç olarak Türkiye’deki 10 bine yakın yargı camiasına hükmünü tebliğ ediyor” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA 

  Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iş insanı George Soros’un birlikte oturduğu elindeki fotoğrafı göstererek şunları söyledi:

  “Osman Kavala için ‘Soros’un Türkiye ayağı’ ifadesini kullanıyor. Soros’un Türkiye ayağı Osman Kavala ise Davos’ta 2003’te Erdoğan burada, Egemen Bağış var, Ömer Çelik var, karşısında da George Saros ve ekibi var. Bu neyin ayağı?

  “PELİKANCILARLA, ADALET BAKANI ARASINDA BİR ÇATIŞMA MI VAR Kİ”

  Sanıyorum yürütme cephesinde, iktidar cephesinde bir kavga var, bir öngörüden bahsediyorum, Pelikancılarla, Adalet Bakanı arasında bir çatışma mı var ki mahkemeler sabah beraat ettirdiğine müebbet verebiliyor.

  “HÜKMÜ VEREN, YARGILAMAYI YAPAN SARAY”

  Sabah bu ülkede monarşi var, öğleden sonra monarşinin hükmü ve iradesi doğrultusunda jürüstokrasi devreye giriyor ve monarkın hükmü jürüstokratlar tarafından infaz ediliyor. Artık yargı yok. Mahkemeler infaz savcısı gibi hareket ediyor. Hükmü veren, yargılamayı yapan saray.

  “ERDOĞAN CÜBBESİZ BAŞ YARGIÇ”

  Şimdi artık Erdoğan cübbesiz baş yargıç olarak Türkiye’deki 10 bine yakın yargı camiasına hükmünü tebliğ ediyor.”

  İÇİŞLERİ BAKANI’NA ÇAĞRIDA BULUNDU

  Kızılay konusuna da değinen Altay, şunları söyledi:

  “Kızılay Başkanı konuştukça batıyor. Sayın Süleyman Soylu’ya tekrar çağrı yapıyorum, soruyorum, bu ne, bu ne, bu resmi, bu göz boyama kitapçığı, Kızılay burada yurt dışından 3 milyar geldi diyor, burada yok, resmisi bu, burada hükümet buna göz yumuyorsa, bu hırsızlığa bu Kızılay’ımızın saadet zincirinin paravanı olmasına İçişleri Bakanı da göz yumuyor demektir.”

  İDLİB

  İdlib’te yaşanan gelişmelere ilişkin soruya Altay, “Türkiye ne Rusya’ya ne ’ya bölgedeki hak ve menfaatleri bakımından taviz vermemelidir, onlara papuç bırakmamalıdır” yanıtını verdi.

  “GEZİ’YE KATILANLARI DARBECİLİKLE SUÇLAMAK ŞUDUR, BURADAN BAKARSANIZ ‘TÜRKİYE’DE 40 MİLYON DARBECİ VARDIR’”

  Abdullah Gül’ün açıklamalarının zamanlamasına ilişkin yapılan yorumların hatırlatılması üzerine Altay, “Türkiye’de darbe olmayacaktır. Gezi’yi Erdoğan karalayamaz, Gezi’yi karalamak demek Türkiye’de Gezi’yi hükümete karşı yapılmış bir darbe girişimidir diye itham etmek ve Gezi’ye katılanları darbecilikle suçlamak şudur, buradan bakarsanız ‘Türkiye’de 40 milyon darbeci vardır’. Çünkü o günün şartlarında Türkiye nüfusunun yarısının gönlü kalbi ya da vücudu Gezi’deydi. Erdoğan’ın bu Gezi paranoyasından kurtulmasını tavsiye ediyorum” yanıtını verdi.

  Altay, bir soru üzerine, “Yakın siyaset tarihimizde Fethullah Gülen ile görüşen yüz yüze görüşen tek siyasi aktör Recep ’dır’ dedi.

  “ERDOĞAN, SEN İŞ BANKASI’YLA UĞRAŞACAĞINA İNTİHAR EDEN İŞSİZLERLE UĞRAŞ”

  İş Bankası konusunda Numan Kurtulmuş’un açıklamalarının hatırlatılması üzerine Altay, şu yanıtı verdi:

  “Sayın Numan Kurtulmuş’un Mustafa Kemal Atatürk’ün şuurunu sorgulamak, bilincini sorgulamak haddi değildir. Erdoğan, sen İş Bankasıyla uğraşacağına intihar eden işsizlerle uğraş. Millet ‘açım’ diye kendini yakıyor. Sen aklın sıra İş Bankası’na çökeceksin. Böyle bir girişim olmayacak.”

  “SİYASET TASARIMLA ÇOK OLMAZ”

  Siyasette üçüncü blok iddialarının hatırlatılması üzerine Altay, “Siyaset tasarımla çok olmaz. Şartlar belirler siyasette bloklaşmaları, ittifakları, güç dengelerini. Yani Sayın Bahçeli’nin AK ile ittifakı ebedi ve sonsuz değildir. Türkiye’nin bloklaşmasına gerek yok. Bu bloklaşmada çok doğru bir şey değil. Doğrusu parlamenter sistemdir. “Üçüncü blok senaryosu cumhur ittifakını kurtarmaz” derken, “Siyasette bir şey vardır, her şey mümkündür, hiçbir şey imkansız değildir” dedi.