• Ceren Damar cinayetine ağırlaştırılmış müebbet

  Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görevlisiyken 2 Ocak 2019’da kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilen  Şenel cinayeti davasında 4. duruşmasında sanık Hasan İsmail Hikmet’e ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

  Sanık Hasan İsmail Hikmet, ‘tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan yargılanıyor. 29 Kasım’da görülen ikinci duruşmada savcı, mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 8 yıla kadar hapis cezası istendi.

  Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın bugünkü celsesinde mahkemenin kararını açıklaması beklenirken, Şenel’in ailesi dava öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Şenel’in babası Mustafa Damar, bugün bir kez daha kızları için adalet aramaya geldiklerini söyledi. Pes etmeyeceklerini, adalet arayışlarını sürdüreceklerini aktaran Damar, “Biraz insaf, biraz vicdan, biraz hukuk bekliyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Adaleti anlatmak, adaleti konuşmak, bu konulardan bahsetmek çözüm olamaz. En kısa zamanda adaletin tecelli ettirilmesi gerekiyor” diye konuştu. Açıklamada hazır bulunanlar ise “ için adalet istiyoruz” yazılı pankart açtılar. 

  Duruşmanın başlamasıyla Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu’nun  davaya müdahillik talebi, “suçtan doğrudan zarar görmedikleri” gerekçesiyle reddedildi.

  “BU BİR KADIN CİNAYETİ DEĞİLDİR”

  Talebin reddedilmesinin ardından savunma yapan sanık avukatı Vahit Bıçak, “Elbette bugün ele aldığımız olayda sanık bir suç işlemiştir. Konuştuğumuz konu cezanın ne olması gerektiği konusudur. ‘a adalet için, Hasan İsmail Hikmet’e adalet için buradayız. Sanık ne yapmamıştır? Sanık çoklu bir öldürme yapmamıştır. Sanık burada bir katliam yapmamıştır. Çılgın cinayet de yapmamıştır. Seri cinayet de işlememiştir. Çoklu öldürmeler üç başlık altında karşımıza çıkmaktadır” dedi.

  Bıçak, “Olgusal sorun çözülmezse şüpheli sanık hakkında beraat karar verilir” dedi.

  Bıçak, sanık Hikmet’in cinsel saldırıya uğradığını iddia ederek, “Bu, bir kadın cinayeti davası değildir. Karşınızda bu kadar ağır bir suçun mağdurunun oturduğunu unutmayın” ifadelerini kullandı.

  “15 TEMMUZ LEHİNE TWEET ATTI”

  “Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen 15 Temmuz lehine tweet attı.”

  Sanığın annesinin polis olduğunu ifade eden Bıçak, sanığın ailesini, ve eşinin FETÖ’den suçladığını savundu. Bıçak cinayete ilişkin ise “Ceren Damar’ın taciz ve tecavüzleri ile sanığı ne denli bunalttığının göstergesidir. Sanık elinde bıçak ve silah olmasına rağmen başka kimseye zarar vermemiştir” dedi.

  Sanık avukatı ’ın, Sanık Hasan İsmail Hikmet’i “sevdiğini, birlikte olmak istediğini ve cinsel saldırı gerçekleştirdiğini” iddia ederek, Ceren Damar’ın, sanığa küfür ettiğini, yanından kovduğunu iddia etti.

  “Duruşmayı uzatmak gibi bir gayretimiz yok. Bir an önce sanık Hasan İsmail Hikmet’in tahliye edilmesini istiyoruz.”

  “CEREN DAMAR’I YANLIŞ MÜDAHELE ÖLDÜRDÜ”

  Katili zanlısı Hasan İsmail Hikmet “ hali ile yaralama amaçlı bıçakladım” dedi.

  Öğretim üyesi Nesibe Kurt’un mahkemedeki ifadesinde, “Odaya girdiğimde Ceren yaşıyordu” beyanını hatırlatan avukat Bıçak, “Yanlış müdahale yapıldığını düşünüyoruz. Ölüm olayının böyle gerçekleşmiş olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

  “Olay bir halidir, baskı altında sanığın şartelleri atmış tabii. Saldırıyı orantılı biçimde def etme zorunluluğu vardır, sanık meşru müdafaa hakkını kullanmıştır. Sanık meşru müdafaanın şartlarının var olduğu duruma göre davranmıştır. Sanık ayrıca adam öldürme kastıyla değil yaralama kastıyla hareket etmiştir. Davada meşru müdafaa hükümleri uygulanabilir. Haksız tahrik hükümleri de uygulanabilir. Somut olayda hiddet ve elem etkisi mevcuttur.”

  “Sanığın tutuklu yargılanması kişi özgürlüğüne zarar vermektedir, tutuklama hiçbir zaman peşin ceza olarak verilemez. Masumiyet karinesi esastır. Sanık Hasan İsmail Hikmet Tahliye edilmelidir.”

  AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

  Mahkeme heyeti kararını açıklamak için duruşmaya ara verdi. Heyet, kararın gizli açıklanacağını belirterek duruşma salonunu boşalttı.

  Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Görevlisi Ceren Damar Şenel’in öldürülmesine ilişkin davada, öğrencisi Hasan İsmail Hikmet ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

  Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanık avukatı Vahit Bıçak ve sanık Hikmet’in esasa ilişkin savunmalarının alınmasının ardından mahkeme heyeti hükmü açıkladı.

  Buna göre Hikmet, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi.

  Hikmet’e, “ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan bir yıl, “silahla tehdit” suçundan da 2 yıl ayrıca hapis cezası verildi.

  Hikmet için takdiri indirim uygulanmadı.