• Elazığ depremini bilen Prof.: Maraş’ta 7 büyüklüğünde deprem ‘her an’ olabilir

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Elazığ depremini iki ay öncesinden söyleyen Prof. Dr. Feyzi Bingöl, “Kahramanmaraş’a doğru olan kısımlar yine depreme gebe ve ‘6.8’, ‘7’ büyüklüğünde bir depremin olma olasılığı her an var ” dedi.

  Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Bingöl, Van  depremine ilişkin, “İran’daki deprem aslında İran ile Van arasında. O bölgede normal olarak deprem bölgesi, aktif bir bölge. O bölgenin İran tarafında bizim çalışmalarımız yok, biz ancak literatüre göre bir şeyler söyleyebiliyoruz ancak bunlar beklenen depremler. Bu civarlardaki ‘5.7’ ve ‘5.8’lik depremler hemen hemen sıkça olabilecek depremler” dedi.

  ARTÇILAR NE KADAR SÜRECEK, KAÇ ŞİDDETİNDE OLACAK?

  Van’daki depremin artçılarına ilişkin de konuşan Bingöl şunları söyledi:

  Bu tür büyüklükteki bir depremden sonra normal olarak artçıları sürer ama daha çok 4’ün üzerindeki artçılar bir hafta kadar devam eder. Sonraki sarsıntılar uzun sürsede hissedilmez. Köy evleri için ‘4’ün üzerinde olanlar biraz daha riskli çünkü o bölgedeki evler kerpiç. Dolayısıyla depremlerden ve artçılarından onlar çok etkilenirler”

  “İRAN’DA MEYDANA GELEN DEPREM DOĞU ANADOLU VE KUZEY ANADOLU FAYINA BİR ETKİSİ OLMAZ”

  İran’da meydana gelen depremin Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu fayına bir etkisi olmaz yani o tamamen o ayrı bir yapı, ayrı bir sistem. Bizim Doğu Anadolu Fayı ve Kuzey Anadolu Fayı zaten aktif fay.

  KAHRAMANMARAŞ İÇİN UYARDI

  Elazığ 6.8’lik depremden sonra Sivrice ve Doğanyol arasındaki bölge rahatladı. Orada artık yeni bir deprem beklemiyoruz ama oranın daha doğusuna doğru olan kısımlar Kahramanmaraş’a doğru olan kısımlar yine depreme gebe ve ‘6.8’, ‘7’ büyüklüğünde bir depremin olma olasılığı her an var yani her an deyince kısa sürede yarın anlamında söylemiyorum. Ama orası depremin olabileceği yerlerden birisi. Ama 10 yıl sonra olur ama 15 yıl sonra olur onu bilemiyoruz, depremin zamanını hiçbir zaman bilemiyoruz. O bölge edilmesi gereken bölgelerden birisi.

  “BİNGÖL’E DOĞRU OLAN KISMA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR”

  Doğu Anadolu fayı için söyleyecek olursam özellikle Bingöl’e doğru olan kısımda yine edilmesi gereken yer. Buralarda tedbir alınması gerekiyor, onu söylüyorum, ‘Dikkat edilmesi gereken’ dediğim o.

  EGE’DE ÇOK KISA ZAMANDA BÜYÜK DEPREM BEKLENMİYOR

  Ege Bölgesi zaten sürekli beşik gibi sallanıyor. Oralarda yine aynı şekilde depremin bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz. Ege’de depremler normal olarak ‘6’- ‘6.5’ civarında meydana geliyor, onlar aynı şekilde devam eder, çok kısa zamanda öyle çok büyük bir deprem beklemiyoruz.

  KONYA’DAKİ DEPREM

  Konya’daki depreme ilişkin Bingöl, “O çok önemli değil. Akdeniz’de de oluyor zaman zaman. Akdeniz kıyılarında ‘6’-‘7’ büyüklüğündedepremler olmaz. Konya’daki deprem ‘4’ büyüklüğünde ‘5’e yakın. o civarlardaki depremler Türkiye’nin her yerinde olabilir ama Elazığ’da yaşadığımız gibi ‘6.8’ veya daha büyük depremleri Konya gibi bölgelerde beklemiyoruz, yapısı uygun değil” dedi.

  “ELAZIĞ’DA MAALESEF KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULANMADI”

  “Depremi önleyemezsiniz fakat binaların yıkılışını önlersiniz” diyen Bingöl, şöyle devam etti:

  “Binaları yenileyeceksiniz, özellikle deçürük binaları. Kentsel dönüşüm kanunu çıktı. Bütün şehirler için söylüyorum belediyelerin kentsel dönüşüm kanununu mutlaka bir an önce uygulamaları gerekir ama Elazığ’da maalesef kentsel dönüşüm uygulanmadı, uygulanamadı.”