• Prof. Dr. Alpay Azap: Koronayı Türkiye’de de göreceğiz

  Koronavirüsün 1 içerisinde tüm dünyaya yayılacağının beklendiğini söyleyen Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, virüsün Türkiye’de de görüleceğinin altını çizdi.

  Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Azap, “Kaygılanmalı mıyız?” sorusuna, “Bir miktar kaygılanmalıyız ama panik yapmamıza da gerek yok” diye yanıt verdi. İran’daki durumun tam olarak bilinmediğini eden Azap, ölüm oranlarına bakarak 1000’den fazla hasta olduğunun söylenebileceğini dile getirdi.

  “VİRÜS MUHTEMELEN 34 HAFTADIR İRAN’DAYDI”

  İran’da virüsün büyük olasılıkla Tahran Havalimanı üzerinden geldiğini belirten Azap, “Kum şehri havaalanı olan bir şehir değil. Tahran’a yakın bir kent. Büyük olasılıkla virüs Tahran Havaalanı üzerinden oraya geldi. Hastalığın normal seyri, ölüme kadar geçen süre 15 günlük gibi bir süre. Bunların hepsini bir araya getirdiğimizde ölen vakaların Çin’den gelen kişiler olmadığı, hatta Kum kentinden hiç çıkmadığı düşünülürse, bu virüs yaklaşık 3-4 haftadır orada dolaşıyordu” şeklinde konuştu.

  Van’da hastalık belirtileri olan 5 kişinin de test sonuçlarının negatif çıktığını hatırlatan Azap, “İran’da yetkililerin virüsü bilmeme olanağı var mıydı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

  “Kış mevsimindeyiz. İran’ın teknik altyapısı bu tür hastalıklara tanı koymak için ne kadar gelişkin bilmiyoruz. Şüphelenmemiş olabilirler. Ya da şüphelendiler belki çalışma fırsatı bulamadılar. Çin’den gelen kişiler olmadığı için bu kişiler akıllarına gelmemiş olabilir.”

  <>

  “EN EFEKTİF YÖNTEMİ SEÇMEK ZORUNDAYIZ”

  Koronavirüs belirtileri taşıyan kişilerden örnek alındığında 3-4 saat içerisinde sonuç elde edilebildiğini belirten Azap, çok sayıda kişinin karantina altına alınmasının imkansız olduğunu söyledi. Azap, “Dolayısıyla sizin için en efektif yönetimi seçmek zorundasınız. Bu yüzden muayene ve termal kamera yöntemi seçildi” ifadelerini kullandı. Azap, “Biraz kalınmış eleştirileri var. İlk çıktığında tüm sınır kapatılsa etkili olur muydu?” sorusuna, “Çok zor ve başka komplikasyonlar diyebileceğimiz istenmeyen sonuçlara neden olabilir” sözleriyle yanıt verdi.

  “DÜNYANIN HER YERİNDE GÖRECEĞİZ”

  “Koronayı Türkiye’de görecek miyiz?” sorusuna Azap, “Dünyanın her yerinde göreceğiz. Türkiye’de de göreceğiz. Bir zaman meselesi. Bu hastalık Sars virüsü gibi dünya üzerinden silinmeyecek. Sars’tan farklı. Benzemeyen bulaşma dinamiği var. Beklenti bu virüsün tüm dünyaya zaman içerisinde yayılacağı. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sinin etkileneceğini düşünüyoruz. Bu biraz grip salgınlarına benziyor. Gripte de çoğu vaka hafif seyreder ama ölümler de görülür. Bu gripten biraz daha öldürücü” şeklinde yanıt verdi.

  Koronavirüste yüzde 2,2’lik ölüm oranının olduğunu eden Azap, bu oranı yükseltenlerin 50 yaş üzeri kişiler olduğunu vurguladı. Azap, “Bizim ve Dünya Sağlık Örgütünün de tahmini yüzde 1’in altında. Yüzde 0,2 ile 1 arasında bir ölüm hızı var. Normal grip ise 10 binde 2 Yani on kat daha fazla ölüm hızı var” dedi.

  “YÜZDE 95’LİK GRUPTA ÖLÜM YOK”

  Koronavirüs için ilaç çalışmalarının da devam ettiğini belirten Azap, Çin’de 85 ayrı klinik çalışmasının devam ettiğini, ilaçların umut vaat ettiğini etti. Azap, “Birkaç ay içerisinde, ‘Bu virüse şu ilaç şu kadar etkili oluyor’ diyebileceğiz” diye konuştu. İlaçların deneme aşamasında olduğunu söyleyen Azap, yaz gelince virüsün tam olarak bitmeyip azalacağını, soğuk bölgelere kayacağını dile getirdi. Koronavirüse yakalanan yüzde 95’lik grupta ölüm olmadığının altını çizen Azap, ” Yüzde 80’i hafif seyrediyor. Tedaviye ihtiyacı yok. Yüzde 20’si ağır. Yüzde 20’lik grupta da yüzde 15’inden sadece yüzde 5’i ağır” dedi.