• Davutoğlu: İttifaklar için değil iktidar olmak için bu partiyi kurduk

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu herhangi bir ittifakta yer almak için değil iktidar olmak için partilerini kurduklarını söyledi.

  Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu partisinin düzenlediği Bolu Kampı’nın kapanışında konuştu.

  Davutoğlu’ndan öne çıkan başlıklar şöyle:

  28 ŞUBAT’I TEKRAR YAŞATMAMAYA KARARLIYIZ

  28 Şubat Türkiye’de darbeler silsilesinin bir devamı, 15 Temmuz öncesinde darbeler bitmiş demişken tekar ortaya çıkmış olan bir virüsün kendini göstermesidir. Seçilmiş başbakana ve ona yönelik olarak millet iradesine doğrudan saldırı niyetinde ve mahiyetinde olan 28 Şubat Türkiye’de karanlık bir sayfa olarak anılacaktır. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz bir darbeler silsilesini oluşturur. buna karşıda bir demokrasi silsislesi var. Bizler o demokrasi silsilesini, o demorkasi geleneğini hayata geçiril bir daha 28 Şubat’ın karanlıklarına benzer bir karanlığı yaşatmamak için elimizden geleni yapmaya kararlıyız.

  Gelecek Partisi böyle bir iddayla ortaya çıkmış bir partidir. Darbenin, vesayetin, otokrasinin, baskının ve yasakların her türlüsüne karşı çıkıyoruz. Limin tarafından yapılırsa yapılsın hangi ideoloji ortaya konursa konsun hangi gereçeler öne sürülürse sürülsün 28 Şubat’taki anlayışa da ve benzer baskıcı yöntemlere de her zaman karşı çıktık çıkmaya da devame edeceğiz. Kendimiz için yanlış, zararlı husuları başkaları için olduğunda da sesimizi yükselteceğiz.

  Bir daha böyle çilelerin yaşanmaması için hepimiz gür bir sesle “Her zaman özgürlük, her zaman demokrasi, her zaman adalet, herkese özgürlük, herkese demokrasi herkese adalet” demeye devam edeceğiz.

  YOL HARİTASI

  Teşkilatlanmada büyük mesafe katettik. Dün 37’inci il başkanımızı atadık. Mart sonuna kadar tüm il başkanlarını atacağız. Genel Kongremiz için de hedefimiz haziran ayı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin verdiği hasar hakkında bir rapor hazırlayacağız. Bir yandan Anadolu’da teşkilatlanırken diğer yandan halkımızı ilgilendiren konularda raporlar hazırlayacağız.

  BAHÇELİ’YA YANIT

  Bizim terk edilmesi gereken hastalıkları maalesef siyasette her gün gözlemleniyor.

  Bahçeli dün şahsımı hedef aldı. Herşeyden önce Sayın bahçeli’ye geçmiş olsun diyorum, Bu sert konuşmalarıyla da olsa Bahçeli’nin siyasete dönmesi bizi mutlu eder.

  (Serok Ahmet söylemine yanıt) Bu ülkeye hizmetten başka gayri hiçbir şey gözetmemiş bir vatandaş olarak vatan haini olarak bana hitap edilmesini kabul etmem mümkün değildir. Artık ihanet kelimeleri yerine birbirimize saygıyla eleştirİ yönelttiğimiz bir üslup gelmeli. Bakın kim ihanet kelimesini saygısızca kullanmışsa o kelime kendine geri dönmüştür. Kimse yerli yersiz böyle suçlamalarda bulunmamalıdır. Elinde belgeleri varsa hukuki mercilere vermeli. Ama kimse bir siyasi lideri böyle itham etmemeli.

  Bu ülkede konuşulan tüm dillere saygı gösterilmelidir. Bana yurt dışında ‘Prime Minister’ denince rahatsız olunmuyorsa Kürtçe ‘başkan’ denince neden rahatsızlık duyuluyor. PKK’ya karşı en kapsamlı harekatı veren benim.

  7 Haziran’da bizim koalisyon teklifini reddeden Bahçeli o zaman Sayın hükümete girince onu ihraç etti. Bugün PKK’ya özlem varsa, 23 Haziran seçimleri öncesi İmralı’dan gelen mektuba sessiz kalınarak gösterildi.

  Bahçeli vatana ihanet için hakkımda bir ithamda bulunuyorsa, ben her yerde vermeye hazırım. Eğer böyle bir belge yoksa siyaseti ayağa düşürmeyelim.

  Sayın Bahçeli ve bu konuyu eleştiren diğer partililer Meclis’te arkadaşlarımız bilirler danışma meclisi bir araya gelir ve bütün partilerin grup başkanvekilleri bir arada otururlar. Yine HDP adına başkanvekilli yaparken MHP’de orada söz alır söz verir. Bu yadırganmıyorsa bir davete icabet etmek neden yadırgansın? Terörle çizgisi olmadıkça hiçbir partiyle bu alanda iş birliği yapmayız ama her yasal zeminde bulunur, herkesi dinler, nezaket kuralları içerisinde herkesle konuşuruz. Bu zor günler herkesin herkesle konuşma günleri.

  İTTİFAKLAR

  İttifaklar sistemi Türkiye’de siyasetin ve partilerin doğasını bozmuştur. AK Parti ve MHP arasındaki ittifaktan birçok partili rahatsızdır. Aynı şey Millet İttifakı için geçerlidir.

  Biz şu veya bu ittifakta konjontürel olarak yer almak için bu partiyi kurmadık kendi çizgimizde iktidar olmak için kurduk.

  Şehitlerimizden bahsederken sıradan rakamlar gibi bahsedilememeli. İsimleriyle bahsedilmeli, yad edilmeli ve biz de hürmet etmeliyiz.

  81 ilde adım atmadık vilayetimiz kalmayacak. Şimdi böyle dedik diye yasakları da başlatılır ama olsun biz yürüyerek de geliriz.