• Selahattin Demirtaş’ın eşi: her hafta Selahattin’i ziyarete gidiyorum, bu yolculuk mücadelenin bir parçası

  Her hafta Diyarbakır’dan Edirne’ye kilometrelerce yol kat ederek tutuklu eşi eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı görmeye giden Başak Demirtaş, yolculuğunu hakkında, “Evet ben her hafta Selahattin’i ziyarete gidiyorum. Onu görünce moral alıyorum, güç alıyorum. Bu yolculuğu bir taraftan mücadelenin bir yönü olarak düşünüyorum. Çünkü Selahattin bizlerden kilometrelerce uzakta bir yere özellikle konuldu. Her hafta giderek aynı zamanda bunu boşa çıkarttığımı da düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

  Mezopotamya Ajansı7;ndan Arjin Dilek Öncel’e konuşan Başak Demirtaş, kendisi için mücadelenin, insanların ötekileştirilmediği bir dünyada yaşamak anlamına geldiğini kaydetti. Demirtaş, “Haksız ve hukuksuz yere aşından, işinden, ekmeğinden olmadığı, emeğinin karşılığını aldığı, eşit ve adil bir dünyada yaşayabilmeleri, demokratik bir ülkede yaşayabilmelerini sağlamak, barışın hakim olduğu bir ülkede ve bir dünyada yaşamak benim için asıl mücadeledir” dedi.

  “TÜRKİYE7;DE YARGI DÜZENİ ADİL DEĞİL”

  Eşi Selahattin Demirtaş hakkında önce çıkan tahliye ve ardından tekrar tutuklama kararına ilişkin konuşan Başak Demirtaş, “Yargılaması devam eden bir davayla ilgili bu çok olağan bir durum değildi. Benzeri insanı Osman Kavala için de yaşandı. O beraat ettiği gün tekrar tutuklandı. Dolayısıyla Türkiye’deki yargı düzeni adil işliyormuş gibi düşünmemek gerekiyor. Türkiye’de yargı düzeni adil değil ve bu nedenle adil bir karar da beklemek doğru değil” dedi.

  “ADİL YARGILAMA DÜZENİ MÜCADELE İLE GELİR”

  Adil bir yargılama düzenin ancak mücadelenin büyütülmesiyle gerçekleşebileceğini dile getiren Demirtaş, “Sürekli böyle devam edecek diye bir şey yok. O nedenle mücadelemizi eğer daha fazla büyütürsek, bir gün gerçekten yargı düzeni ve insanların adil yargılanacağı bir düzeninin olacağını düşünüyorum. O gün gelince Osman Kavala, Selahattin gibi haksız ve hukuksuz yere cezaevinde olan, yargılanan birçok insanın tek celsede beraat edeceklerini düşünüyorum. Şunu gördük, bir insanı cezaevinde bir hücreye koyabilirsiniz. Hapsettiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak o kişinin düşünceleri halkıyla sevdikleriyle buluşmaya devam ediyor. Selahattin’i oraya hapsedemediklerini çok net bir şekilde insanların ona olan sevgisinde ve ilgisinden anlayabiliyoruz” şeklinde konuştu.

  “CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN MÜCADELEMİZİ BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR”

  8 Mart’a doğru giderken kadınların cinsiyet eşitliğini sağlamaları için mücadeleyi büyütmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Maalesef ki kadınların hem Türkiye’de hem de bütün dünyada yaşamı eşit koşullarda değil. Hala her gün kadın cinayetleri yaşanıyor. Evinde şiddet gören birçok kadın var. Çocuk yaşta evlilikler yaşanıyor. O nedenle cinsiyet eşitliğini sağlamak için mücadelemizi büyütmemiz gerekiyor.”