• Sinan Ülgen: Türkiye Rusya’dan bu adımı beklemiyordu

  Türkiye’nin Suriye’de hava sahasını kullanamamasının en büyük açmaz olduğunu söyleyen Sinan Ülgen, Türkiye’nin Rusya ile müzakereyi yanına AB ve NATO’yu alarak yapması gerektiğini ifade etti.

  Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz oğhan’a konuşan ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  R0;Rusyanın hava savunmaya yönelik altyapısı Türkiye’ye karşı kullanılmadı. Rusya’nın elinde kendi uçakları var. Şu ana kadar Türkiye’nin Sihalarını hedef almadılar. Türkiye’nin sadece askeri değil siyasi pozisyonu bakımından da eksiklik hava sahasını kontrol edememesi. Çünkü 3 gün önce 34 şehit vermemize yol açan aslında askeri durum bugün de geçerli. 34 şehidimizin temel nedeni Türkiye’nin İdlib’deki hava sahasını kontrol edememesi. Bugün değişen bir şey yok. Hava sahası kapatıldığı noktadan itibaren Sihalara da kapatıldığı takdirde oradaki birliklerimiz maalesef Rusya ve rejimin hedefine girmiş oluyorlar.

  R0;SİYASİ ÇÖZÜM ÜZERİNDE UZLAŞI SAĞLAMAK LAZIM”

  Bu süreç Türkiye’nin diplomatik ve siyasi müzakere pozisyonunun Rusya’dan daha zayıf olduğunu gösteriyor. Resmi olarak dile getirilmese de 34 şehidimizin sorumlusunun Rus uçakları olduğunu en azından baş kaynaklar ifade ediyor. Böyle bir durumda Cumhurbaşkanının Moskova’ya gitmesi, diplomatik olarak Türkiye’nin Rusya’ya oranla zayıf el olduğunun göstergesi. Türkiye’nin neden daha zayıf bir eli var? İdlib’deki birliklerimizin hala hava üstünlüğüne sahip olmaması. Dolayısıyla gerek Rus, gerek Suriye uçaklarının hedefinde olmaları. Türkiyenin askeri pozisyonunu zayıflatan bir durum. Türkiye buna karşılık silahlı İhalarını devreye soktu ama o bugünden sonra değişebilir. Bütün bunlar Türkiye’nin İdlib’deki açmazlarını gösteriyor. Ama Rusya ile bu diplomasiyi yürütmek önemli. Çünkü bu işi askeri bir çözümden çıkarıp siyasi çözüm üzerinde uzlaşı sağlamak lazım.

  R0;RUSLAR MUHTEMELEN MART’TA DA BENZER BİR ÖNERİYLE GELECEKR1;

  Türkiye bence Rusya’nın böyle bir risk almayacağına güvendi. Rusya uçağının düşürülmesinden bu yana Türk-Rus ilişkilerinin çok ciddi baltalanmasına yol açacaktı. Açtı da. 34 askerin şehit edilmesi kolay unutulacak bir hadise değil. Son gelişmeler yaşanmadan önce Türkiye’yle Rus heyetler arasında bir görüşme oldu. Burada Rusya’nın Türkiye’ye verdiği bir plan oldu. Mart’ta da buna benzer bir öneriyle gelecek Ruslar. Burada karar verici Türkiye olacak. Böyle bir planı kabul edecek mi yoksa eğer Moskova’dan siyasi düzeyde ayrılacak olursa iş askeri kampanyayla dönecek. Bu iki seçenek var.

  tarafından açıklamaları müzakereye delalet ediyor. Burada uzlaşma çıkacak mı göreceğiz. Cumhurbaşkanının bugünkü açıklaması maksimalist bir pozisyon. Keza Rusların daha önce koydukları plan da öyle. km olmasa da daha geniş bir bölgede uzlaşma sağlanabilir. Bu da geçici nihayetinde.

  “TÜRKİYE MÜZAKERELERDE AB VE NATO’YU DA YANINA ALMALI”

  Türkiye’nin yeni bir dalgasına tekrardan zorlanmaması için yapılması gereken uluslararası toplumu hareketlendirmek ve bu sorunu tek başına değil uluslararası toplumun desteğiyle çözmeye çalışmak. Özellikle bir taraftan AB bir taraftan NATO’yu bu sorunu sahiplendirmeye çalışmak. Türkiye’nin yapması gereken bu. Ama bunu yaparken de uluslararası diplomasi bu topa girecekse onların da Türkiye’den talebi olacaktır. Dolayısıyla Türkiye’nin şunu kabul etmesi gerekecek: Oradaki askeri varlığı geri çekecek ki Türkiye için iyi bir formül olabilir. Ayrıca Türkiye’nin HTŞ gibi birimlerle ilişkisini gözden geçirmesi gerekecek. Yani Rusya ile müzakereyi tek başına değil, yanına AB ve NATO’yu alarak yapması lazım.”

  <>