• Selçuk Özdağ: Şehit edebiyatını yapanlar risk almaktan kaçınan kişiler

  Şehitliğin ölüme koşmak için değil, çare kalmadığında mevzileri korumak için verilen bir ödül olduğunu söyleyen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, bu şekilde anlaşılmadığında İslam’ın ölü sevici bir din haline getirileceğini ifade etti.

  Özdağ, enpolitik.com sitesinde kaleme aldığı yazısında, İdlib’de 3 askerin şehit olmasını ve 5 Mart’ta Moskova’da yapılacak görüşmeyi değerlendirdi. Suriye’de yanlış politikalar yüzünden bu duruma gelindiğini belirten Özdağ, “Bu şehit edebiyatı içinde en çok konuşanlar da hayatında risk almaktan kaçınmış kişiler. En çok da onlar bağırıyor, bin atlı akınlardan kalmış akıncılar gibi ha bire kazanın altına ateş atıyorlar.

  Bu savaş çığırtkanlarının kışkırtmaları ve yanlış politikalar yüzünden en sonunda bir günde 3 verdik” dedi.

  Moskova’da yapılacak görüşmede Rus tarafının psikolojik üstünlüğe sahip olacağını belirten Özdağ, “Şimdi herkes Perşembe günü ( 5 Mart) Putin’le Moskova’da yapılacak görüşmenin sonuçlarını bekliyor. Türkiye, oraya 37 askerini kaybetmiş bir ülkenin psikolojisi ile Rusya ise masaya 37 askerimizi şehit etmenin moral üstünlüğü ile oturacak. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağını önceden tahmin etmek güç” ifadelerini kullandı.

  Özdağ’ın yazısının ilgili bölüü şu şekilde:

  “Şehitlik bir insanın ulaşabileceği en yüksek makam. Kimsenin buna bir itirazı olamaz, zaten eden de yok.

  Lakin, İslam ölüme teşvik eden bir din değil, tam tersine yaşamayı ölmenin önüne çıkaran bir din. Şehitlik, başka çare kalmadığında Müslümanlara verilmiş bir ödül. Bu ödül ölüme koşmak için değil, ölümle burun buruna gelindiğinde geri adım atmamak, mevzileri korumak için. Hayatın kendisinden değerli bir mükafat yoksa insanlar niçin ölsünler? Böyle anlamadığımız takdirde İslam’ı farkında olmadan ölü sevici bir din haline getiririz ki bu doğru değil.

  Bu şehit edebiyatı içinde en çok konuşanlar da hayatında risk almaktan kaçınmış kişiler. En çok da onlar bağırıyor, bin atlı akınlardan kalmış akıncılar gibi ha bire kazanın altına ateş atıyorlar.

  Bu savaş çığırtkanlarının kışkırtmaları ve yanlış politikalar yüzünden en sonunda bir günde 3 verdik. Bu sayının artmamasını diliyorum. Çünkü tedavi gören bir düzine daha ağır yaralı var. Dilerim hepsi iyileşir sağlığına ve ailesine kavuşur.

  Peki bu yeni durum ne anlama geliyor. Bir defa şunu açıkça ifade etmek lazım, Esat tek başına Türk askerine saldırmaya cesaret edemez. Bu saldırı bir Rus saldırısı idi ve şehitlerin sorumlusu da Putin’dir. Kaypak Rus politikasına güvenmenin ne kadar yanlış olduğu, ile münasebetleri bozmanın böyle durumlarda ülkeyi nasıl yalnızlaştırdığı bir defa daha ortaya çıktı. Oysa bunun böyle olacağına dair iktidar defalarca uyarılmış ama siyasi iktidar dostum Putin’den vaz geçmemişti. Şimdi herkes Perşembe günü ( 5 Mart) Putin’le Moskova’da yapılacak görüşmenin sonuçlarını bekliyor. Türkiye, oraya 37 askerini kaybetmiş bir ülkenin psikolojisi ile Rusya ise masaya 37 askerimizi şehit etmenin moral üstünlüğü ile oturacak. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağını önceden tahmin etmek güç. Ancak Lavrov’un şimdiden yaptığı açıklamalar, Rusya’nn önceki pozisyonundan geri adım atmayacağını gösteriyor.”

  Yazının tamamını okumak için tıklayın.