• Tutuklama kararının ardından Barış Terkoğlu’nun ilk sözleri

  Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Gazeteci Hülya Kılınç, gözaltına alınmalarının ardından savcılık sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 

  Odatv’de yer alan haberde, tutuklama kararının açıklanmasının ardından Terkoğlu’nın “Bugün bir çetenin bizi susturma kararı yüzümüze okundu ama susmayacağız” ifadelerini kullandığı belirtildi.

  NELER OLDU?

  Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu hakkında gözaltı kararı verildi.

  Gözaltı kararının; şehit olan MİT mensubu ile ilgili haberimizden dolayı olduğu öğrenildi. Barış Terkoğlu gözaltı kararının ardından Vatan Caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’ye götürüldü.

  Güvenlik Şubeden verilen bilgiye göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan ’ın sözlü talimatı ile söz konusu haber nedeniyle Terkoğlu hakkında gözaltı kararı uygulandı.

  Terkoğlu sabah 9’dan sonra ifadesi alınmak üzere gözaltında tutuldu. Barış Terkoğlu ifadesi alınmak üzere Çağlayan Adliyesine getirildi.

  Ayrıca Barış Terkoğlu’nun ifadesi, Emniyet Müdürlüğünde direkt Başsavcı Vekili Hasan tarafından Çağlayan Adliyesi’nde de alınabileceği aktarıldı. Savcılığın sözlü talimatı, “mevcutlu getirilmesi” yönünde olduğu öğrenildi.

  Bu arada gözaltına konu olan haberi yazan Manisa’nın deneyimli gazetecisi Hülya Kılınç’ın da gözaltına alındığı öğrenildi. Gazeteci Kılınç’ın ifade vermek üzere İstanbul’a götürüleceği iddia edildi.

  Saat 21:20’de Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun ifade işlemi başlamıştı. Terkoğlu’nun ifadesi saat 22.40 sularında tamamlandı. Terkoğlu’nun yanı sıra bir başka savcı ise Hülya Kılınç’ın ifadesini aldı. Kılınç’ın ifadesi 22.5 sularında tamamlandı.

  “NE BARIŞ TERKOĞLU HAKKINDAKİ SUÇLAMA MADDESİNİ ÖĞRENEBİLDİK NE DE GÖZALTI KARARINI GÖREBİLDİK”

  Barış Terkoğlu’nun avukatı Serkan Günel, saat 16:20’de yaptığı bilgilendirmede şu ifadeleri kullandı:

  “Barış Terkoğlu’nun gözaltı sürecinde 12. Saate girdik halen Hüseyin Ersöz ve Yiğit Akalın ile Emniyet Müdürlüğünde bekliyoruz. Ne Barış Terkoğlu hakkındaki suçlama maddesini öğrenebildik ne de gözaltı kararını görebildik!”

  AVUKAT ERSÖZ: SORULARI CEVAPLANDIRACAK MUHATAP YOK

  Barış Terkoğlu’nun avukatlarından Hüseyin Ersöz ise “Barış Terkoğlu saattir gözaltında. Bu süre zarfında neyle suçlandığı, gözaltı süresi, ifadesinin ne zaman alınacağı gibi tüm sorular cevapsız. Soruları cevaplandıracak muhatap da yok. Bilinmezler içinde beklemeye devam ediyoruz” dedi.

  1 GÜNLÜK GÖZALTI KARARI

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan tarafından, Barış Terkoğlu hakkında 1 günlük gözaltı kararı verildi. Sabah 4’te evinden gözaltına alınan Terkoğlu hakkındaki kararı avukatları tam saat sonra öğrenebildi.

  Barış Terkoğlu’na isnad edilen suçlamalar ise şöyle:

  -İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri elde etmek (2937 sayılı İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu 27/1)

  -İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgelerin ele geçirilmesine sebebiyet vermek (2937 sayılı İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu 27/2)

  -İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek (2937 sayılı İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu 27/3-1)

  FETÖ 19 AY CEZAEVİNDE TUTMUŞTU

  FETÖ’nün içyüzünü Türkiye’de ilk ortaya çıkaran yayın organlarından Odatv’ye, FETÖ’nün 2011’de yaptığı gibi sabaha karşı gözaltı kararı çıkarılması dikkat çekti. O dönem de gözaltına alınan Terkoğlu, 19 ay cezaevinde tutulmuştu.

  Terkoğlu, son günlerde Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile yeni bir kitap hazırlığı yapıyordu. Gözaltı kararının çok yakında çıkacak olan kitap öncesinde gelmesi manidar bulundu.

  Üstelik Terkoğlu’nun, Pehlivan ile birlikte yazdığı, yargıdaki kripto FETÖ’cüleri deşifre eden Metastaz kitabı, dün Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından “İnceleme-Araştırma” dalında ödüle layık görülmüştü.