• Koronavirüs’te son durum

  Çin’in Vuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 3800’ü, vaka sayısı ise 97 bini geçti. Henüz aşısı bulunmayan koronavirüs ile ilgili bilimsel çalışmalar devam ederken, bilimadamları yıl kadar doğru aşının insanlar üzerinde denenmesi planlanıyor.

  ÇİN’DE VİRÜS HIZ KESTİ

  Virüsle mücadelede oldukça sert alması ile zaman zaman tartışma konusu olan Çin’de, virüsün yayılma hızı yavaşladı ancak salgın özellikle Avrupa ve İran’da hız kesmeden yayılıyor.

  Çin’de son 24 saate 30 kişi hayatını kaybederken, 143 kişide koronavirüs saptandı. Çin’de toplam ölü sayısı 3 bin 44’e, toplam koronavirüs bulaşan kişilerin sayısı ise 80 bin 552’ye yükseldi.

  Öte yandan,  Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi ile Pasteur Enstitüsü uzmanları, koronavirüsün iki farklı virüse bölündüğünü keşfetti. İlk olarak ortaya çıkan ve ‘S tipi’ olarak adlandırılan koronavirüs daha hafif ve daha bulaşıcı olarak kabul edilirken, ‘L tipi’ koronavirüs ise daha hızla yayılıyor.

  KORONAVİRÜS ÜÇ ÜLKEDE DAHA GÖRÜLDÜ

  Kamerun, Vatikan ve Sırbistan’da ilk koronavirüs (Covid-19) vakaları tespit edildi.

  Kamerun Sağlık Bakanlığı, 24 Şubat tarihinde ülkenin başkenti Yaunde’ye gelen 58 yaşındaki bir Fransız vatandaşında koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

  Sırbistan’da da Sağlık Bakanı Zlatibor Loncar, 43 yaşındaki bir erkekte virüse rastlandığını duyurdu.

  Öte yandan Vatikan’da da ilk koronavirüs vakası tespit edildi.

  AVRUPA’DA ÖLÜ SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

  Avrupa’da en çok vakanın görüldüğü İtalya’da tablo ağırlaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, İtalya’da koronavirüs nedeniyle toplam 146 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı 3858’e yükseldi. İtalya’da tüm okullar 15 Mart tarihine kadar kapatıldı.

  Öte yandan Fransa’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5’e, İspanya’da ise 3’e yükseldi.

  İNGİLTERE’DE KORONAVİRÜS NEDENİYLE İLK ÖLÜM

  İngiltere’de kimliği açıklanmayan 70 yaşında bir kadının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği doğrulandı. Bu İngiltere’de koronavirüs nedeniyle yaşaşnan ilk ölümlü vaka oldu. Galler’de de bir kişide daha virüs tespit edildi.

  KALİFORNİYA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL

  ABD’nin California eyaletinde, ilk kez bir kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından olağanüstü hâl ilan edildi. ABD’de şu ana kadar 16 eyalette, 150 koronavirüs vakası bildirilirken, toplam 16 kiş hayatını kaybetti.

  İRAN’DA 2 EYALETE GİRİŞLER YASAKLANDI

  Çin’den sonra en çok vaka ve ölümün yaşandığı İran’da artıyor.

  24 saat içinde İran’da koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı, 15 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle 107’ye yükseldi.

  İran’ın tatil bölgesi olarak biline Mazenderan ve Gilan eyaletlerine giriş, koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılırken, tüm okullar ve üniversitelerin 20 Mart tarihine kadar kapalı kalması kararı alındı.

  AVUSTRALYA’DA VAKA SAYILARI ARTIYOR

  Koronavirüs nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiği Avustralya’da vaka sayısı 61’e çıktı.

  Güney Galler (NSW) eyaletinde16 yaşındaki lise öğrencisine yapılan testlerin pozitif çıkmasının ardından, okulda eğitime pazartesiye kadar ara verildi. Yeni Güney galler eyaletinde vaka sayısı 26’ya yükseldi.

  VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

  Virüsün hızla yayılmasının ardından birçok ülke önlem planlarını arttıryor. Havayolu şirketleri virüsün yaygın olduğu bölgelere uçuşlarını iptal ederken, DSÖ virüsten korunmak için, gün içinde sürekli ellerin yıkanması gerektiğini söylüyor. Virüsün ellere bulaşma ihtimalinden dolayı, ellerin kesinlikle yıkanmadan gözlere, ağza ve burna götürülmemesi gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü, özellikle hapşıran ve öksüren kişilerden mutlaka 1 metre uzakta durmak gerektiğininde altını çiziyor.

  İRAN’DA 17 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

  İran’da koronavirüs nedeniyle 17 kişi daha hayatını kaybetti; 124’e, vaka sayısı 4 bin 747’ye yükseldi.