• Kılıçdaroğlu’nun rakibi atıcı ‘korona’ nedeniyle kurultayın ertelenmesini istedi

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun rakibi CHP eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “korona” nedeniyle kurultayın ertelenmesini istedi.

  KILIÇDAROĞLU’NA RAKİP OLARAK ÇIKTI

  Atıcı, 28-29 Mart tarihlerinde yapılacak 37’nci Olağan Kurultay’da genel başkanlığa aday olduğunu açıklamıştı.

  HEKİM OLARAK DA KONUŞTU

  Aynı zamanda hekim olan Atıcı, Tarafsız Haber Ajansına yaptığı açıklamada şöyle dedi:

  “Gerekli hassasiyeti kendim gösterdim ve iki şey yaptım, birincisi yurt gezilerimi askıya aldım. Çünkü insanları çağırıyoruz, geliyorlar, biz de Türkiye’nin her tarafını geziyoruz, bir hekim hassasiyetiyle yurt gezilerimizi, yüz yüze görüşmelerimizi askıya aldık ama telefon, internet, sosyal medya kanallarından çalışmaya devam ediyoruz.

  GENEL MERKEZ’İ ARADI, ERTELENMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

  İkincisi; Genel Merkez’i aradım, Oğuz Kaan Beyle (CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı) görüştüm. Dedim ki ‘bu koşullarda bir hekim hassasiyetiyle bu kurultayın ertelenmesi gerektiğini düşünüyorum’.

  ATICI HESAP YAPTI, SEYİRCİSİZ OLSA BİLE 2 BİN KİŞİ GELİYOR

  Bu hassasiyetle de hesap ettim şöyle; seyircisiz yapılsa bile minimum 2 bin kişi geliyor kurultaya. Delege, sandık görevlileri, gözlemcileri, PM adayları olunca 2 bin kişiden aşağı olmaz. 2 bin kişi 2 gün boyunca ve sürekli salonun içerisinde olacaklar ve Türkiye’nin her yerinden gelecekler ve Türkiye’nin her tarafına dağılacaklar.

  “BU BÜYÜK BİR RİSK OLUŞTURUR”

  ‘Bu büyük bir risk oluşturur’ dedim. ‘Benim kişisel kanaatime göre ertelenmelidir’ dedim. O da büyük bir hassasiyetle dinledi. Bütün bunları Genel Başkan’a aktaracağını söyledi.”

  “BEN BİR DEMOKRASİ GÖREVİNİ İCRA ETTİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM”

   “Ne zaman olursa olsun kurultay bu çalışmalarımız devam edecek” diyen Atıcı, “Çünkü ben bir demokrasi görevini icra ettiğimi düşünüyorum” dedi.

  “DÜŞÜŞE DOĞRU GEÇTİK”

  CHP’nin 2018 seçimlerinde aldığı işaret eden Atıcı, “Düşüşe doğru geçtik. Düşüşe doğru geçince bunun alarm vermesi lazım. Her ne kadar ittifaklarla belediyeler alındı ise de bizim gerçek oyumuzun düştüğünü görmek zorundayız, tedbir almak zorundayız, ben bu tedbirleri sıralıyorum, ben bu tedbirlerle oy artırmak için ne yapmak lazım geldiğini anlatıyorum. Oyu yükseltmenin nasıl olacağını projelerle ben oraya yazdım” ifadesini kullandı.

  KURULTAY NE ZAMAN YAPILMALI?

  Kurultayın ertelenmesi halinde ne zaman yapılması gerektiğine ilişkin de Atıcı, Bilim Kurulu’nun çalışmalarına da dikkat çekerek, “O kurulun vereceği kararlar doğrultusunda ben az iki ay ertelenmesi gerektiğini Sağlık Bakanlığının verilerine göre söyleyebilirim” değerlendirmesini yaptı.

  GÖZLER BUGÜN TOPLANACAK OLAN MYK’DA

  CHP MYK bugün saat 12.00’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Parti Genel Merkezi’nde toplanacak. Toplantının gündemi korona ve 28-29 Mart tarihlerinde yapılacak 37. Olağan Kurultayın ertelenip ertelenmeyeceği olacak. Edinilen bilgiye göre MYK’dan kurultayın iptal edilmesi ve başka bir tarihe ertelenmesi kararının çıkması bekleniyor.

  “BİZ HERHANGİ BİR RİSK ALMAK İSTEMİYORUZ”

  Tarafsız Haber Ajansının edindiği bilgiye göre MYK üyelerinin, “Geçen hafta Parti Meclisi toplantısında MYK’ya yetki verme kararı aldığımızda henüz okullar edilmemişti. Okulların tatil edilmesi büyük bir olaydır. Sağlık Bakanlığıyla da görüşeceğiz. Biz herhangi bir risk almak istemiyoruz. CHP gibi bir parti de ne olursa olsun ben işime bakarım diyecek bir parti değildir” değerlendirmesini yaptıkları öğrenildi.