• Ankara Üniversitesi’nden ‘sayılar binleri buldu’ açıklaması

  Ankara Üniversitesi, bugün sosyal medyada yayılan videodaki konuşmasında resmi verilerin aksine vaka sayısının binleri bulduğunu söyleyen enfeksiyon uzmanı Güle Çınar’ın özür dilediği mektubunu yayınladı.

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Başhekimliği’nce yapılan açıklamada “Bugün sosyal medyada dolaşan Hastanemizle ilgili video görüntüsü hakkında Uz. Dr. G. Çınar’ın açıklaması ektedir. Konuyla ilgili inceleme başlatılmış olup gerekli uyarılar yapılmıştır. Kamuoyuna duyurulur” denildi. 

  Yayılan videoda Çınar, hastanede personele yapılan eğitim toplantısı sırasında Türkiye’deki vaka sayısının artık binlerle ifade edilebileceğini, umreden gelenlerin salgının seyrini değiştirdiğini, İstanbul ve Ankara’daki durumun kötü olduğunu, doğuda da vakaların görüldüğünü anlatmıştı.

  Çınar’ın başhekimliğe hitaben yazdığı belirtilen mektup Ankara Üniversitesi’nin sosyal medya hesabından paylaşıldı.

  “ÖZÜR DİLİYORUM”

  18 Mart 2018 tarihi atıldığı görülen mektup şöyle:

  ÇINAR NE DİYORDU?

  Dün (18 Mart) akşam saatlerinde sosyal medyada dolaşan görüntülerde sağlık çalışanlarına konferans salonu gibi bir odada toplanarak hastanede yapılması gereken önlemler anlatılıyordu. Ne zaman çekildiği öğrenilemeyen videoda Dr. Güle Çınar, hastanenin birinci katının boşaltıldığını ardından ikinci ve 5’inci kata kadar boşaltılacağını, bu katlardaki hastaların diğer bloğa yerleştirileceğini söylüyordu.

  Çınar, sağlık çalışanlarına “Kendinizi nasıl güvende hissedecekseniz öyle davranın ama malzemeyi de çok dikkati kullanmamız lazım çünkü görünüşe göre kötü başladık, nasıl gideceğini de bilmiyoruz. İtalya gibi olmamayı umuyoruz” dediği görülürken, başlangıçta her şeyin kontrollü gittiğini ancak umreden gelenlerin işleri “mahvettiğini”, vaka sayısının binleri bulduğunu ifade ediyordu:

  “Vaka sayısı olarak binleri bulmaya başladı. Vakalar söylendiği gibi yüzlerde falan değil. Artık toplumda da dolaşıyor ve İstanbul çok fena, Ankara da fena başladı. Doğu’da Van’da var, Kayseri’de başladı. 3 tane vaka entübe, üçü de umreden gelme. Zekai Tahir doldu, oradan da umreden gelenler var, yurtdışından gelenler var. Her neyse. Önce kendimizi koruyacağız.”

  ANKARA TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN DOKTOR ÇINAR’A DESTEK

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde görevli Doktor Güle Çınar’ı hedef alan Başhekimlik açıklaması tepki çekerken, Çınar’a sosyal medyanın yanı sıra bir destek de öğrencilerinden geldi.

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem öğrencileri bir açıklama yaparak Çınar’a destek verdi. Açıklamada, görüntülerin gizli olarak kaydedildiği ve kesildiği belirtilirken, Çınar’ın salgın sürecinde gündüz demeden çalıştığı vurgulandı.

  Açıklama şu şekilde:

  ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NDEN AÇIKLAMA

  Resim