• TİP Başkanı Baş: Patrona kredi, teşvik, destek; yoksula, emekçiye sabır, dua, kolonya

  Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı pakete ilişkin, “Toplantıdan çıkan sonuç özetle şu; patrona kredi, teşvik, destek; yoksula, emekçiye sabır, dua, kolonya. İşsiz kalan işçi bu salgınla nasıl koruyacak ailesini, kendisini, evde çoluk çocuğa taş mı yedirsin ne yapsın” dedi.

  MEHTAP GÖKDEMİR
  TARAFSIZ HABER AJANSI / ANKARA

  Meclis Genel Kurulu, Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında saat 14.00’te açıldı.

  Genel Kurul’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs konusunda Meclis’i bilgilendirdi.

  Genel Kurul’da konuşan milletvekilleri şu değerlendirmeleri yaptı:

  “İŞÇİ SINIFINA SABIR, DUA, BOLCA KOLONYA, SERMAYE”

  HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki:

  “Sayın Cumhurbaşkanı hem Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’ndan önce hem de sonra açıklamalarda bulundu ve bir paket açıkladı. Bu pakette pek çok şeyin olmadığı görüldü. 100 milyarlık paket, vergi indirimi ve Hisarcıklıoğlu’na neşe vardı. Küresel bir salgını bile siyasi fırsata dönüştürme gayreti vardı. İşçi sınıfına sabır, dua, bolca kolonya, sermaye, KDV indirimi, borç erteleme, faiz indirimi, stok finansmanı desteği ve 100 milyarlık paket vardı.”

  “SAĞLIK MENSUBU BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZI, İLETİŞİM ADRESLERİNİ, UZMANLIKLARINI TESPİT ETTİK, HAZIR BEKLİYOR”

  CHP Ankara Milletvekili  Tekin Bingöl: “Cumhuriyet Partisinin kayıtlı üyelerinin tümünü taradık. Sağlık mensubu bütün arkadaşlarımızı, adreslerini, uzmanlıklarını tespit ettik, hazır bekliyor. İhtiyaç duyulduğunda, gönüllülük esasına göre o arkadaşlarımızın hepsi o kahramanlar gibi göreve hazır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bu sorumluluğun gereğini yerine getiriyoruz.”

  “SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BEKLENTİSİ VAR”

  BBP Genel Başkanı Mustafa Destici:

  “Benim halkta, aldığım birtakım izlenimler var. Onlardan bir tanesi kısmi de olsa bir sokağa çıkma yasağı beklentisi var. Böyle bir beklenti var.”

  “YOKSULA, EMEKÇİYE SABIR, DUA, KOLONYA”

  Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş:

  “Soruyorum size dünkü toplantıdan sonra milyonlarca işçi emekçi için o toplantıdan bir tek şey çıktı mı, bir tek çözüm çıktı mı? Toplantıdan çıkan sonuç özetle şu patrona kredi, teşvik, destek; yoksula, emekçiye sabır, dua, kolonya. İşsiz kalan işçi bu salgınla nasıl koruyacak ailesini, kendisini, evde çoluk çocuğa taş mı yedirsin ne yapsın.”

  “YAŞAM KORKUSUNA DÜŞMÜŞTÜR”

  Demokrat Parti Genel Başkanı  Gültekin Uysal:

  Dünkü açıklamayı heyecanla bekleyen ve düne kadar virüsten korkan vatandaş şimdi yeni ve daha büyük bir korkuya geçim korkusuna, alacaklı korkusuna, yaşam korkusuna düşmüştür.”