• Okul tatili uzayacak mı? Milli Eğitim Bakanı yanıtladı

  Okulların koronavirüs tehdidi sebebiyle kapanmasının ardından öğrenci ve veliler evlerine kapandı. Bir hafta istirahat yapan öğrenciler, günü online olarak ders başı yapacak.  Eğitim Bakanı Ziya Selçuk  ile ilgili, CNNTürk’te soruları yanıtladı.

  ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA PAZARTESİ GÜNÜ OKULLAR AÇILACAK MI?

  Bu soru sıklıkla soruluyor. Sağlık Bakanlığımızla süreci hassasiyetle takip ediyoruz. Bu bağlamda başka faktörleri de dikkate alıyoruz. Veriler ne olursa topluma verileri sunarız. Bu belirsizlik rahatsız ediyor farkındayım. Veriler doğrultusunda karar verilecek. Okulların açılmasıyla ilgili eğitimsel bir açığımız yok. Ama bu konu sağlık koşullarına bağlı. Alacağımız karar sağlık kuruluşlarına bağlı. Sağlık Bakanı ile sürekli temas halindeyiz. Sağlık Bakanı ile bu hafta görüşeceğiz.

  EĞİTİM TAKVİMİ DEĞİŞECEK Mİ?

  Biz her türlü senaryoya hazırız. Bu süreç biraz uzadı diyelim elimizde esnek bir paket va. Diyelim ki dönem bitti süre uzadı ona göre paketimiz var. Telafi çalışması planlıyoruz. Önemli olan çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak.

  SORULARIN İÇERİĞİNDE DEĞİŞİKLİK OLUR MU?

  Uzaktan eğitim tümüyle yeterlidir demek doğru olmak. Sınav içeriği sadece yüz yüze öğrendiklerinden olacak. 23 Mart haftası Türkiye  Eğitim Müfredatı neyse çocuklar onu alacak.  Zaruri bir durumda sınavlar ertelenebilir. 

  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ BAŞLIYOR

  günü öğrencileri önce ben karşılayacağım. Pazartesi günü bir yüklenme olabilir, bir yoğunluk oluşabilir. Ama her türlü eksikliği gidereceğiz. Uzaktan eğitim dediğimiz şey televizyon içeriği… İnternet destekli çalışmalarımız da  EBA üzerinden ama o ikinci planımızda. Bu anlamda pazartesi günü bazı küçük sorunlar oluşabilir.Bu dersler 20’şer dakika. Neden 20 dakika diye soruyorlar.  Evin içinde sınıftaki gibi konsantrasyon açısında doğru değil. Her türlü eksiği gidereceğiz.İstanbul’da 5, Ankara’da 3 stüdyomuz var haftalardır arkadaşlarımız çalışıyor.  

  “ZARURİ BİR DURUM OLURSA ERTELENEBİLİR”

  Benim alanım rehberlik. Bir çocuğun sınava hazırlanırken takvime göre kendini nasıl hazırlıyor, stresi nasıl, bunların hepsini biliyorum. O yüzden prensip olarak bizim hedefimiz sınavı ertelememek tabi koşullar uygun olursa… Zaruri bir durum olursa ertelenebilir. Biz bu tedbirleri aldık.

  İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ EVDE NASIL VAKİT GEÇİRMELİ?

  Çocuklar evde isterse aile ile beraber eğitim takvimi içerisindeki oyunlardan faydalanabilir. Ya da bizim EBA sistemimizde sanatsal çalışmalarımız var. Yüzlerce etkinlik örneği verdik veriyoruz. Aileler çocukları ev hayatının içine sokmalılar. Bizim yıllardır ailece evde oynadığımız oyunlar da onlarla da zaman geçirilebilir.

  UZAKTAN EĞİTİMİ TAKİP ETMEYEN ÖĞRENCİYE YAPTIRIM UYGULANMALI MI?

  Biz öğrencileri ikiye ayırırız. İçten motivasyonu alanlar dıştan motive olanlar. Cezalandırma ya da yaptırımla eğitim olmaz.Denetim çözüm değil, çocuklara sorumluluk aşılanmalı.

  “UZAKTAN EĞİTİMİ UZATMAYA HAZIRIZ”

  3 ya da 4 aylık eğitime hazırız. 240 bin soru elimizde. Bununla ilgili öğretmenlerle çekim yapacağız. 6 tane televizyon kanalı var. Uzaktan eğitimi uzatmaya da hazırız.

  Özel okullara ödenen ücretler, servis ücretleri, yemek ücretleri

  Hukukçularla görüşüyoruz. Eğitimsel bir sorunun ötesinden hukuksal bir sorun olarak görülüyor. Bunun hukukçular tarafından verilmesi lazım. Meslek liselerinin uygulamasını vermek zor.