• Kamu bankaları kredi ödemelerini erteledi

  Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin önlemler alındığını duyurdu. Kamu bankaları kredi ödemelerini ertelediklerini açıkladı. 

  Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Küresel çapta yaşanan ve ülkemizi de etkileyen COVID-19 salgınının ekonomik yaşama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle alınan önlemler kapsamında Ziraat Bankası olarak yeni destek adımlarını kamuoyunun bilgi ve dikkatine sunmak isteriz.” denildi. 

  Banka, “Bu vesileyle öncelikle, salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tedavi altındaki vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bu süreci aşmak için en çok ihtiyaç duyduğumuz hususun toplumsal farkındalık ile güçlü birliktelik olduğuna, devletimizin ve milletimizin el ele vererek en kısa zamanda bu badirenin üstesinden geleceğine inanıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın hızla almaya başladığı ve tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte Ziraat Bankası olarak bizlerin de katkı sunduğu önlemlerle, mevcut durumu en az zararla atlatan ülkelerden birisi olacağımıza güvenimiz tamdır.” bilgilendirmesini yaptı. 

  Bankadan yapılan açıklama şöyle: 

  “Vatandaşlarımızın işsiz kalmasının önüne geçebilmek ve aynı zamanda üretim altyapımızı ve iş gücü piyasamızı ayakta tutmak ekonominin tüm paydaşlarının ortak hedefi olmalıdır. Bu hedef doğrultusunda – Bankamız şubeleri 09:00 – 17:00 saatleri arasında müşterilerimize hizmet vermeye devam edecektir.

  Bu yaklaşımla, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” hamlesi doğrultusunda, Ziraat Bankası yeni bir adım atıyor; vatandaşlarımızın ve iş dünyamızın bu dönemde nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı aşağıda belirtilen destekleri devreye alıyor.

  Bu kapsamda:

  1) 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemelerin ötelenmesine imkân verilmesi,

  2) Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerimizin mevcut kredilerinin;  aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre  tanınmak suretiyle,  uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi,

  3) Personel maaşlarını, Bankamız  üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını  azaltmamaları kaydıyla;

  Önümüzdeki 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi,

  4) Kredili müşterilerimiz tarafından Bankamız üzerine keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere; genel kredi limitlerinin artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilmesi,

  5)  İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Bankamız kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerimizin kurumsal kart limitlerinin artırılması, tedbirlerini bugünden itibaren  uygulamaya almış bulunuyoruz.”

  Vakıfbank’tan 9 maddelik önlem paketi

  Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nde (FİKKO) alınan tedbirler ve Türkiye Birliği’nin (TBB) tavsiye kararları doğrultusunda VakıfBank, müşterilerinin virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla 9 maddelik destek paketini devreye aldı. Vakıfbank da 31 Mart ve 30 Haziran arasındaki kredi ödemelerine esneklik sağlanmasına karar verdi. 
   
  Konuyla ilgili açıklama yapan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalarımıza ise acil şifalar diliyoruz.  VakıfBank olarak 5 yıldır toplumun her kesiminin yanında olduk. Bugün de birlik olmamız gereken zamanları yaşıyoruz. Ülkemiz ve milletimiz için zor olan bu süreçte hem iş dünyasının hem de bireysel müşterilerimizin yanında olmak üzere bir destek paketi hazırladık. Bu süreçten en az hasarla çıkmak için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

  Kredi vadelerinin ertelenmesinden mevcut kredilerin yeniden yapılandırılmasına kadar pek çok maddeyi barındıran pakette yer alan destekler ise şöyle:

  1- Firmaların, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran 2020 tarihine kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanması,

  2- İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere ‘3 aylık maaş gideri’ kadar uzun vadeli kredi kullandırılması,

  3- İşletmelerin mevcut kredilerinin kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre  ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılması,

  4- Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü kredilerin 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılması,

  5- Firmaların vergi, SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla nakit yönetim limitlerinin artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilmesi,

  6- Firmalara ait Business Kartlarda limit artırımına gidilerek, maliyetsiz tedarik kapasitelerinin artırılması,

  7- VBanko Çek ürünü limiti ve yaygınlığının artırılarak, bankacılık garanti imkanının dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacının azaltılması ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanması,

  8- Bireysel kredi ihtiyacı olan vatandaşlarımızın kredi taleplerinin VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Sky Limitler üzerinden sağlanarak salgın riskine maruz bırakılmaması,

  9- Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenebilmesi.

  VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve ATM’ler üzerinden yapılamayan işlemler için VakıfBank şubeleri 09.00-17.00 saatleri arasında, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirlere uygun olarak çalışmaya devam edecek.”

  Halkbank da kredi ödemelerini erteledi

  Halkbank Covid-19 salgınına karşı finansal istikrar önlemlerini  açıkladı.

  Bankadan yapılan açıklamada, “Dünya genelinde etkisini gösteren Covid-19 salgınıyla mücadele Türkiye’de de devam ederken Halkbank, kamu bankası misyonuyla başta  esnaf ve KOBİ’ler olmak üzere tüm müşterilerine kesintisiz hizmet  etmeyi sürdürüyor. Banka bugün ülkemizdeki finansal istikrarın  korunması, işletmelerin desteklenmesi, istihdamın muhafaza edilmesi ve  hane ekonomilerinin devamlılığının sağlanması için alınan “Finansal İstikrar Kalkanı” kapsamındaki tedbirlerini açıkladı.” ifadeleri kullanıldı. 

  Bankadan yapılan açıklamaya göre:

  1.    31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını  ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair  ödemelerini erteleyebilecek.

  2.    Esnaf ve sanatkarların bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara  destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları  kredilerin  Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek  olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay  süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

  3.    Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan Banka  müşterilerine, aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli  yapılandırma imkânı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel  faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

   4.    Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara,  istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek 3  aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti  verilecek.

   5.    Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine  keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri  artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.

  6.    İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere  Halkbank  kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan  firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak.

  Yurt genelinde 1.000 şubesinde 09.00-17.00  saatleri arasında hizmet vermeye devam edecek olan Halkbank, salgında  vefat eden vatandaşlara Allah’tan rahmet, tedavi altındakilere de acil  şifalar diledi.