• CHP’Lİ Altay: Adeta devlete yardım kampanyası…

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Kaynak sıkıntıları var belli ki devlet sıfırı tüketmiş, Hazine’de ve Merkez Bankası’nda paralar sıfırlanmış ve pamuk eller cebe diyen bir Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız. Sayın Erdoğan krizi yanlış yönetmektedir” dedi.

  Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

  “Evine kapattığın insanı aç açık bırakırken İtalya’ya yardım ettim diye övünürsen bunun adı başka bir şey olur.

  Dünden beri bir yardım kampanyası Türkiye’nin gündemine oturdu.

  “ADETA DEVLETE YARDIM KAMPANYASI AÇIYORSUN”

  Nerede Suriyeliler için harcayacağımız kasada var olduğunu ettiğin 40 milyar dolar nerede de sen şimdi 7 maaş veriyorum, 3 maaş veriyorum, siz de verin diye adeta devlete yardım kampanyası açıyorsun.

  “İNSANLARI BORÇLANDIRAN BİR DEVLETLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

  Geldiğimiz noktada ne var iane talebinde bulunan yardım talebinde bulunan milletten para toplamak için kapı açan ve virüsle mücadeleden kaynaklı olarak işsiz kaldığı için evinden çıkamayan insanlara para vermek yerine insanları borçlandıran bir devletle karşı karşıyayız.

  Belli ki Merkez Bankası’nın yedek akçesi sıfırlanmış.

  Devlet sıfırı tüketmiş. Bunu üzülerek söylüyorum.

  “YARDIM EDEN VERDİĞİ PARANIN YA DA MALIN KİME HANGİ İNSANLARA HANGİ ADRESLERE GİTTİĞİNİ BİLECEK”

  Elbette biz de elimizi taşın altına koyacağız.

  Şüphesiz biz de bu konuda üstümüze düşeni yapacağız. Yakın çevremizde yapıyoruz zaten ama biz bu işi Türkiye’de bir ilki de başaracak olan gerçekleştirecek olan CHP’li belediyelerimizle birlikte yapacağız. Yani ben İstanbul Milletvekili Engin Altay olarak bu konudaki katkımı belediyelerimizin başlattığı ayni ve nakdi yardım sürecine dahil edeceğim. Neden? Yardım eden verdiği paranın ya da malın kime, hangi insanlara, hangi adreslere gittiğini bilecek. Bana ya da Küçükçekmece Belediyesi bunun teminatını veriyor.

  “HER KURUŞUN HESABINI ALAN DA BİLECEK VEREN DE BİLECEK”

  Yardım eden parasının nereye gittiğini bilecek, yardım alan paranın nereden geldiğini bilecek yani her kuruşun bu süreçteki her kuruşun hesabını alan da bilecek veren de bilecek.

  “15 TEMMUZ ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİMİZ İÇİN TOPLANAN PARALAR HENÜZ HAK EDENLERE ULAŞMADI”

  Bunu niye söylüyorum. Milletvekillerimize neden yardımlarınızı belediyelerimize yapın dedik. Şunun için söyledik. 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerimiz için toplanan paralar henüz hak edenlere ulaşmadı.

  2016 Beşiktaş Stadının önünde yapılan hain terör saldırısında çoğunluğu polis 52 şehidimizin yakınları için toplanan paralar da an itibarıyla yerine ulaşmadı.

  Kızılay’a yapılan bağışların da amacı doğrultusunda harcanmadığını biliyoruz.

  “HAK EDENLERE ULAŞAYDI BEN DE SAYIN CUMHURBAŞKANININ AÇTIĞI BİLDİRDİĞİ IBANA PARA YATIRIRDIM”

  15Temmuz’da, Beşiktaş saldırısında toplanan paralar hak edenlere ulaşaydı Kızılay bu kepazeliğe bulaşmayaydı vallahi ben de Sayın Cumhurbaşkanının açtığı bildirdiği Ibana para yatırırdım. Şimdi yatıramam. Paranın gideceği ile ilgili endişem var

  “PAMUK ELLER CEBE DİYEN BİR CUMHURBAŞKANI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

  Kaynak sıkıntıları var belli ki devlet sıfırı tüketmiş Hazine’de ve Merkez Bankası’nda paralar sıfırlanmış ve pamuk eller cebe diyen bir Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız.

  “YAZLIK, KIŞLIK, UÇAN, YÜZEN SARAYLARINI SAT”

  Ben huzurunuzda Sayın Cumhurbaşkanı’na bu krizi milleti borçlandırmadan çözecek 10 maddeyi sizlerle paylaşacağım.

  13 özel uçağın 12 tanesini sat.

  Kızılay’ın akladığı vergi kaçınmalarına el koy.

  Yazlık, kışlık, uçan, yüzen saraylarını sat.

  Man Adası gibi vergi cenneti adalarına kaçırılan vergileri Hazineye irat kaydet.

  Ensar, Türgev gibi vakıflara aktardığın para ve taşınmazları Hazine’ye irat kaydet.

  Beştepe sarayının günlük harcamalarından tasarruf et.

  Senin 7 maaşın sarayın bir günlük giderlerini bile karşılamıyor.

  Kanal İstanbul çılgınlığından vazgeç.

  “KRİZİ YANLIŞ YÖNETMEKTEDİR”

  Sayın Erdoğan krizi yanlış yönetmektedir. Görüyoruz ve üzülüyoruz ki kriz sürecinde Sayın Erdoğan gene hırsına, ihtirasına, kaprisine ve kompleksine yenik düşmektedir. Ona el uzatıyoruz, gel bu eli tut. Etrafında seni yanlış yönlendiren çok sayıda ehliyetsiz ve liyakatsız kadrolarla bu krizi aşamazsın.”

  Meclis’e gelecek infaz düzenlemesine ilişkin soruya Altay, “Yüksek hassasiyetimiz uyuşturucu tacirleri, ve çocuk tecavüzcüleri, aile içi şiddet uygulayıcılarıdır. Eğer bir havuz varsa bunlar bu havuzdan çıkarılmak isteniyorsa CHP bunun karşısında olur. Hayır hiçbir havuz yok herkese şu kadar infaz indirimi yapıyoruz derlerse bu da müzakereye açık olduğumuz bir konudur” yanıtını verdi.