• Zoom uygulaması kullandırılan öğretmenlerin hesaplarından para kesildi; Bakan Selçuk, acil toplantı çağrısı yaptı

  Bakanlığı (MEB), Koronavirüs salgını nedeniyle online ortama taşıdığı dersleri EBA ile vermeye çalışsa da bazı okul yönetimleri öğretmenlerle çocukları Zoom adlı uygulamada bir araya getiriyor. Sistemin ücretsiz olduğunu ifade edilerek yönlendirilen bazı öğretmenlerin hesabından 58.5 dolar kesinti yapıldığı fark edilmesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 il müdürünü bu sabah konuyla ilgili acil online toplantıya çağırdı. 

  Bakanlığın, Zoom programının sahibi şirketle bir anlaşması olmadığı gibi bir talimatı da bulunmadığının altı çizilirken,  EBA dışındaki programlara öğretmenleri zorlayan eğitim yöneticilerinin takibe alınacağı öğrenildi.

  Sözcü’den Sultan Uçar‘ın haberine göre, Bakanlığı, ısrarla EBA’yı tavsiye etse de yurt genelinde çok sayıda il, ilçe ve okul müdürü öğretmenleri yurt dışı bağlantılı online ders yapma imkânı sağlayan programlara yönlendiriyor. Bu programlardan biri de Zoom Meeting. Ancak geçen hafta cinsel içerikli, ırkçı nefret söylemi içeren mesajlar  bir anda sosyal medyada yayılan ve hacklenen şirket hakkında New York Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

  ÖĞRETMENLERDEN 58.5 DOLAR KESİLDİ

  Türkiye genelinde binlerce öğretmen, yöneticilerinin ve okul idarelerinin canlı ders baskısı nedeniyle Zoom programına girme konusunda yönlendirmesiyle söz konusu programı kullanmaya başladı. Sisteme öğretmenlerin hesap ve öğrencilerin de kişisel bilgilerinin giriş yapılarak kullanılması nedeniyle, bilgiler programı yöneten uluslararası şirketin eline geçti.

  “ÖĞRENCİLERİN GÖRÜNTÜLERİ ART NİYETLİLERİN ELLERİNE GEÇME TEHLİKESİ VAR”

  İzmir, Yalova, Muğla gibi birçok ilin müdürlüğü Zoom programının ücretsiz olduğunu vurguladı gibi sadece bu programdan ders anlatıldığı için öğretmenlerin bazılarının hesaplarından 58.5 dolar kesildi. Uluslararası bu program dışında hiçbir teması olmadığını söyleyen öğretmenler, şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Hesaplarından para kesildiğini, banka bildirimiyle öğrenen öğretmenler durumu yöneticilerine bildirdi. Bu süreç aynı zamanda, Türk öğrencilerin canlı yayındaki görsellerinin de, art niyetli kişi ya da kişilerin eline geçme riskini ortaya çıkardı.

  Yalova Müdürlüğü, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile Muğla’da bazı okul müdürleri ile bir çok ilçe ve okul müdürlerinin Zoom başta olmak üzere canlı yayın yapan çok sayıda yabancı programı önerip, detaylı içeren talimat yazısı göndermiş.

  ZİYA SELÇUK’TAN ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

  Bakanı Ziya Selçuk, yaşanan durum üzerine bu sabah 81 il milli eğitim müdürünü acil toplantıya çağırdı. Bakanlığın, Zoom programının sahibi şirketle bir anlaşması olmadığı gibi bir talimatı da bulunmadığının altı çizilirken,  EBA dışındaki programlara öğretmenleri zorlayan eğitim yöneticilerinin takibe alınacağı öğrenildi. Sorumlular hakkında MEB’in soruşturma açması ve Bakan Selçuk’un toplantısı sonrası öğrenci ve öğretmen güvenliği için uygulama üzerinden canlı ders anlatımına yasak getirilmesi talimatı verilmesi bekleniyor.