• SES: Bir günde 9 sağlık emekçisi pozitif çıktı, testlere ara verildi

  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Ankara’da İl Panedemi ve Bulaşıcı Hastalık Komisyonu’nun tüm sağlık çalışanlarına korona virüsü testi uygulanması yönünde karar aldığını, bu karar doğrultusunda Ankara’da sağlık çalışanlarına tarama testleri yapılmaya başlandığını açıkladı.

  Ankara’da 112 Acil Servis İstasyonu’nda çalışanlara yapılan testlerde çok sayıda sağlık çalışanda Covid-19 saptandığını belirten SES yazılı yaptığı açıklamada, “112 acil çalışanları içerisinde tarafımıza ulaşan bilgilere göre bir gün içinde 9 sağlık emekçisinin testi pozitif çıkmıştır. Testi pozitif çıkan sağlık emekçilerinde, Covid-19 belirtisi olarak kabul edilen öksürük, ateş, nefes almada zorluk gibi belirtiler yoktur” dedi.

  “TESTİ ERTELEMEK BİLEREK TEHLİKEYE ATMAKTIR

  Sağlık çalışanlarına semptom şartı olmadan test yapılmasının hayati olduğunu vurgulayan sendikanın açıklamasında şöyle denildi: “Çünkü rutin test uygulaması olmasa, bu sağlık emekçileri çalışmaya devam ediyor olacak, bu süre içerisinde etraflarına virüs yayıyor olacaklar, hem birlikte çalıştıkları kişiler hem de hizmet verdikleri hastalar için bulaştırıcı olmaya devam edeceklerdi. Şimdi ise rutin test sayesinde hem kendileri hem bugüne kadar temas ettikleri sağlık emekçileri ve diğer kişilerle ilgili önlem alınabilecektir. Bu durumun yetkilileri önlemlerin arttırılması için derhal harekete geçirmesi gerekirken üzülerek ve şaşırarak öğreniyoruz ki 112 acil servisinde test uygulamasına ara verilmiş durumdadır. Rutin test uygulamasını ertelemek sağlık emekçilerini bilerek tehlikeye atmaktır.”

  “BEŞ GÜNDE BİR TEST YAPILSIN

  “Sağlık emekçilerinin durumu ortaya çıktıkça, tedavi ve izolasyona gönderilmeleri gerekmektedir ve bu daha fazla yeni sağlık emekçisine ihtiyaç olacağı anlamına gelmektedir. Bu yönde hiçbir hazırlıkları olmadığı için sağlık emekçilerinin ve halkın sağlığını tehlikeye atıyorlar” ifadelerine yer verilen açıklama şu şekilde devam etti:

  “Covid-19 salgınında en riskli grupların başında olan sağlık emekçileri için ilk günden itibaren dile getirdiğimiz taleplerden biri sağlık emekçilerinin tamamına 5 günde bir test yapılması idi. Bu talebimizin ne kadar hayati olduğu bugün çok daha açık biçimde ortadadır. Birbiriyle bağlantılı iki talebimizi tekrar vurguluyor ve sağlık emekçilerini bunlar için yan yana durmaya çağırıyoruz. Tek bir gün daha kaybetmeden sağlık emekçilerinin tamamına 5 günde bir test yapılması uygulamasına başlansın. Türkiye’de yeterli sağlık emekçisi vardır. KHK’larla ihraç edilmiş sağlık emekçilerini göreve başlatın. Güvenlik soruşturması bahanesiyle göreve başlatılmamış sağlık emekçilerini göreve başlatın. Ataması yapılmayan dört yüz bin sağlık emekçisinin atamasını yapın.”