• Prof. Dr. Akdeniz, internet düzenlemesine karşı uyardı: Twitter ve YouTube gibi platformlar kullanılmaz hale gelecek

  Koronavirüs salgını dolayısıyla hazırlanan ve sosyal medyada, “uygun bulunmayan” içeriklerin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi konusunda günlük girişlerin bir milyondan fazla olduğu siteler için, “Türkiye’de temsilci bulundurma” şartı öngörülen kanun taslağına tepkiler gelmeye devam ediyor. Polisin artık internet yer sağlayıcılarını denetleyebilecek hale geleceği belirtilen tasarı ile ilgili eleştirilerde bulunan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Twitter ve Youtube gibi platformların kullanılamaz hale gelebileceği uyarısında bulundu. Akdeniz, “Türkiye sansürde çıkmaz sokağa giriyor” dedi

  BirGün’den Hüseyin şimşek’in haberine göre, AK Parti’nin hazırladığı kanun taslağını değerlendiren CHP Hukuk Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Yasaklarla yolsuzlukla yoksullukla mücadele edeceklerini söylediler ama gelinen noktada üçü de büyüdü ve her teklifte büyütmeye devam ediyor” dedi.

  CHP HUKUK POLİTİKALARI’NDAN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERKEK: BUNA İZİN VERMEMEK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

  İktidarın çok korktuğunu ve “gidişinin yakın olduğunu” ifade eden Erkek, “15 Temmuz sonrasında OHAL ilan ettiler ve darbeyi bir fırsat olarak görerek ülkeyi tek adam rejimine sürüklediler. Şimdi başka bir antidemokratik düzenleme ile karşımızdalar. Tek adam rejimlerinde bunlar hep olur, özgürlükler her geçen gün hukuksal güvenceden mahrum kalır. Şimdi de tüm ülke Koronavirüs ile mücadele ederken AK Parti sosyal medyayı kısıtlama derdinde. Buna izin vermemek için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

  PROF. DR. YAMAN AKDENİZ: TWİTTER VE YOUTUBE GİBİ PLATFORMLAR KULLANILMAZ HALE GELECEK

  Düzenlemenin sansürden başka bir anlamı olmadığını ifade eden Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “Koronavirüs’ü bahane ederek kendi açılarından şahane bir sansür düzenlemesini ortaya çıkardılar” dedi. İktidarın hedefinde ifade özgürlüğünün olduğunu bildiren Prof. Dr. Akdeniz, “Sosyal medya siteleri eğer Türkiye’de sorumlu bildirmezlerse ağ trafiklerini kısıtlayıp, kullanılmaz hale getirecekler. Kademeli işleyecek bu yaptırımlar sonucunda Twitter ve YouTube gibi platformlar kullanılmaz hale gelecek. Ayrıca eğer bu platformlar Türkiye’de sorumlu belirlerse, sansür, erişim engelleme, hesap kapatma ve kaldırma da ciddi boyutta artacak. Türkiye, bu metin yasalaşırsa çıkmaz sokağa girecektir” şeklinde konuştu.

  TASLAK NE GETİRİYOR?
  Taslağa göre, bu kurala uymayan internet sitelerinin kademeli olarak internet trafiği daraltılacak. Sosyal medya sitelerine ayrıca, uygunsuz olarak tespit edilen içeriklerle ilgili 72 saat içinde resmi mercilere yanıt verilmesi zorunluluğu getirilecek. Siteler, bu işlemlerini raporlamak ve Türkiye’de bağlı bulunduğu kurumlara da bildirmek zorunda olacak. İnternet siteleri Türkiye’deki kullanıcılarının verilerini ülke içerisinde bulunduracak, bunları yapmayanlara para cezası verilecek. İnternet sitelerine faaliyet alanı açmak için çalışan “yer sağlayıcılara” da çeşitli sorumluluklar yüklendi. Taslak metne göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yer sağlayıcıları denetleyecek, gerektiğinde yerinde inceleme yapacak. Kolluk kuvvetleri denetleme işlemlerine katılabilecek.