• İYİ Partili Ağıralioğlu: Hükümet ülkeyi değil, korkuyu yönetmeye çalışıyor

  “Siyasetin dili tahammüllü olursa millet de tahammüllü olur” diyen İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, hükümetin siyasi algoritmasını korkuyu yönetmek üzerine kurulu olduğunu ifade etti. Ağıralioğlu, “Uzun zamandır ülkeyi yönetmek yerine korkuyu yönetmeye çalışıyor. Ümidi yöneterek iktidar oldular, korkuyu yöneterek iktidarda kalmaya çalışıyorlar” dedi.

  Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, gündemdeki “darbe” tartışmalarını değerlendirdi.

  “KORKUYU YÖNETEREK İKTİDARDA KALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

  İktidarın söylemlerinin ülkenin huzurunu kaçıran bir dil olduğunu belirten Ağıralioğlu, “Hükümetin siyasi algoritması böyle çalışıyor. Uzun zamandır ülkeyi yönetmek yerine korkuyu yönetmeye çalışıyorlar. Ümidi yöneterek iktidar oldular, korkuyu yöneterek iktidarda kalmaya çalışıyorlar. Bu memleketin huzurunu kaçıran bir dildir. Memlekette her şey dört başı mamur olmayabilir. Ama iktidarın görevi memleketi dört başı mamur bir hale getirmektir. Kurtlar Vadisi replikleriyle siyaset yapmak çok yaralayıcı bir dildir” dedi.

  BİR ANDA SALGINDAN EZANA, GÖKLERDE DALGALANAN BAYRAĞA GELDİ”

  “Bir anda ne hikmetse salgından ezana, maskeden göklerde dalgalanan bayrağa döndü. Bu nasıl bir dil, nasıl bir siyasi jargon” diye tepki gösteren Ağıralioğlu, “Biz hukuk ülkesiyiz. Biz memleketi ele kaptırabilecek bir ülke olmadığımızı gösterdik. Bunu biz 15 Temmuz’da gösterdik. Hükümetimiz rahat olsun, evellallah bu hükümeti ele, darbelere kaptırmayız” ifadelerini kullandı.

  “SİYASETİN DİLİ ZARİF OLURSA MİLLET DE ZARİF OLUR”

  İktidarın kullandığı dilin anlaşılabilir bir tarafının olmadığını vurgulayan Ağıralioğlu, siyasetteki tahammülsüzlüğün vatandaşa da yansıdığına dikkati çekti. Ağıralioğlu, “’Sahibine göre at kişner’ diye laf vardır. Siyasetin dili zarif olursa millet zarif olur. Siyasetin dili tahammüllü olursa millet tahammüllü olur. Ama bu tahammülsüzlük siyasetin dilini bozduğu gibi, milletin siyaset vasıtasıyla tahammül seviyesini de zedeliyor. Siyaset böyle netameli zamanlarda beraberlik duygusunu güçlendirecek şekilde konuşmalı. Bu literatürün anlaşılabilir bir tarafı yok. Büyükler derler ki, ‘Taç giyen baş akıllanır.’ AK Parti’deki arkadaşların başında yıllık devletin tacı var” şeklinde konuştu.

  “AK PARTİ DEVLET OLABİLME CİDDİYETİNİ KAYBETTİ”

  AK Parti’in devlet olabilme ciddiyetini kaybettiğini, eskiden acizlik olarak görülen “dış mihrak” söyleminin şimdi iktidar tarafından her eleştiri için kullanıldığının altını çizen Ağıralioğlu, “Bu yorgunluk alameti. Bu bence ‘Yönetemiyorum, milletin ümitlerine dokunamıyorum, yeni düşmanlar oluşturmak’ demektir. Tahammül eşikleri yüksek olan çok daha nazik, zarif, hukuka inancı olan bir siyasal dil kullanması lazım. Böyle yapmayı başarabilenler iktidar olacak. Tayyip bey 2002’de bunu yapabildiği için iktidar oldu. Siyasal dilde bu nezaketi korumak zorundasınız” dedi.

  “CHP CÜMLELERE GELİŞİNE CEVAP VEREYİM HEVESİNE DÜŞMEMELİ”

  Muhalefete de uyarılarda bulunan Ağıralioğlu, “Gündelik politikanın içerisinde darbe oluyor korkularını destekleyecek siyasal kamplaşma dilini muhalefetin de kullanmaması lazım. İYİ Parti olarak nezaket dili oluşturmaya çalışıyoruz. CHP’ye de cümlelere gelişine cevap vereyim hevesine düşmemelerini tavsiye ediyorum” değerlendirmesini yaptı.