• CHP’li Özkoç: Tehdit ve şantaja asla ama asla boyun eğmeyeceğiz

  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Bir Cumhurbaşkanının özlediğimiz bir cumhurbaşkanının ‘gelin birlikte konuşalım birlikte hareket edelim’ demesi gerektiği bir günde maalesef tehdit ve şantajla karşı karşıyayız. Bu tehdit ve şantaja asla ama asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında YKS tarihine ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

  “AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan gece yarısı saat 3’te bir tweet attı.

  Gece yarısı saat 3’te yeniden böyle bir tweet atma gereği hissettiniz. Bu gerçekten saat 3’te yanınızda bilim adamlarıyla ve Bakanlık yetkilileriyle ve ortak akılla alınan bir karar mıydı? Yoksa geceleyin rüyanızda gördüğünüz rüyanın etkisiyle sahura kalkıp birden aniden aldığınız bir karar mıydı, o şekilde mi attınız? O öğrencilerin feryatları uykularınıza girdi de mi o yüzden mi attınız bunları çok merak ediyoruz.”

  “MASKE DAĞITMAYI BECEREMEYEN BİR İKTİDAR”

  “Maske dağıtmayı beceremeyen bir iktidardan bahsediyoruz” ifadesini kullanan Özkoç, şöyle devam etti:

  “Kendi ülkenize dağıtamadığınız maskeleri Amerika’ya gönderip oradan da YPG ve PYD militanlarının eline geçmesini size kim akıl verdi? Onu da merak ediyoruz, açıklarsanız seviniriz.”

  “ANA MUHALEFET PARTİSİNİ NASIL TASFİYE ETMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?”

  “Darbe” tartışmalarına ilişkin de Özkoç, şunları söyledi:

  “Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AKP Genel Başkanı’nın yaptığı son açıklamadaki ifadesi şöyle; ‘CHP’yi ikaz ediyorum. Bu zihniyeti ülkemizden bir an önce tasfiye etmeliyiz’ diyor. Siz demokratik bir ülkede ana muhalefet partisini nasıl tasfiye etmeyi düşünüyorsunuz? Ana muhalefet partisini darbeci aklınızla nasıl tasfiye etmek istediğinizi millete açıklamak zorundasınız?

  “HEDEF GÖSTEREREK Mİ?”

  Siz Türkiye Cumhuriyetinde CHP’yi nasıl ‘ayıklamak’ ve ‘temizlemek’ istiyorsunuz, milletvekillerine saldırtarak mı, onlara hakaretler ettirerek mi, onlara suç isnatlarında bulundurarak mı, onları cezaevlerine attırarak mı? Hedef göstererek mi?

  CHP bu milletin bağrından kopan bir siyasi partidir. Millet onu yüreğinden çıkartıp atmadığı müddetçe siz CHP’yi bu ülkeden söküp atamazsınız. CHP kuruluşun ve kurtuluşun partisidir.

  “SENİN TEHDİTLERİN CHP’YE SÖKMEZ”

  Buna senin ve senin kurduğun darbe anlayışının gücü yetmez. Biz kendimizi Allahımıza ve milletimize emanet ettik. Senin tehditlerin CHP’ye sökmez. CHP’yi tehditle, iftirayla, şantajla tasfiye etmeyi düşünüyorsunuz. Bundan bir tek CHP’li korkmaz.”

  “Darbe söylentisi nereden çıktı?” sorusuna Özkoç, şu yanıtı verdi:

  “Kendileriyle birlikte yol yürüdükleri terör örgütünün 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra Temmuz’da yapılan bir sivil darbe vardır. Bu darbe hala Türkiye’yi darbe hukukuyla yönetmektedir. CHP’yi tehdit etmiştir, CHP’yi hedef olarak göstermiştir.

  Bir Cumhurbaşkanının özlediğimiz bir cumhurbaşkanının gelin birlikte konuşalım birlikte hareket edelim demesi gerektiği bir günde maalesef tehdit ve şantajla karşı karşıyayız. Bu tehdit ve şantaja asla ama asla boyun eğmeyeceğiz.”

  “BİLİM KURULUNUN BİR SÖZCÜSÜ OLMALI”

  Bir soru üzerine Özkoç, “Bilim Kurulunun bir sözcüsü olmalı, halka o bilgileri vermeli. Test sayısını artırmalısınız” dedi.