• Covid-19 salgının da bugün ne oldu?

  Dünya genelinde koronavirüs vakaları hızla yayılmaya devam ederek, ölüm vakaları da bazı ülkelerde düşmeye başlarken, bazı ülkelerde de yükseliyor. Koronavirüse karşı alınan tedbirlere rağmen, en büyük korku ise ikinci dalga…

  ABD’DE ÖLÜ SAYISI 80 BİN 56’YA ULAŞTI

  ABD’de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1417 artarak 80 bin 56’ya ulaştı.

  GÜNEY KORE’DE İKİNCİ DALGA KORKUSU

  Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, ülkede son bir ayın en yüksek vaka sayısının görülmesiyle birlikte yeni önlemler açıkladı.

  Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon, vatandaşlara virüsle mücadelede gardlarını indirmemeleri uyarısında bulunarak, “Bitene kadar bitmiş sayılmaz” dedi.

  Güney Kore Pazar günü yeni 34 koronavirüs vakası açıkladı. Böylece ülkede koronavirüse yakalanan kişi sayısı 10.4’e çıktı.

  Yeni vakalar, ülkede sosyal mesafelenme kurallarının gevşetilmesinin ardından yeni bir salgının baş gösterebileceği endişesini doğurdu. Bunun sonucunda başkent Seoul’de barlar ve kulüpler yeniden kapatıldı.

  Güney Kore, çok sayıda test uygulaması ve detaylı filyasyon uygulaması sayesinde salgını kolayca kontrol altına alması nedeniyle bir başarı hikayesi olarak görülüyordu.

  Vakalardaki yeni artış, geçen hafta başkentin Itaewon bölgesinde gece dışarı eğlenmeye çıkan 2 bir erkekten kaynaklandığı belirtiliyor.

  Sağlık yetkilileri şimdi söz konusu kişiyle aynı mekanları ziyaret eden 1.510 kişiyi tespit ve test etmeye çalışıyor.

  OBAMA’DAN TRUMP’IN KORONAVİRÜSLE MÜCADELE YÖNTEMİNE ELEŞTİRİ

  Eski ABD Başkanı Barack Obama, halefi Donald Trump’ın koronavirüs salgınına yöntemlerini eleştirdi.

  Obama, ABD’nin salgını ele alma biçimini “mutlak, kaotik bir facia” olarak yorumladı.

  Amerikan basını bu açıklamanın, Obama’nın eski çalışanlarından, Joe Biden’ın ABD Başkanlık yarışındaki adaylığını desteklemelerini istediği bir döneme denk geldiğine dikkat çekti.

  ise Başkan Trump’ın “eşi benzeri görülmemiş” eylemlerinin “Amerikalıların hayatlarını kurtardığı” şeklinde yanıt verdi.

  Obama, “En iyi hükümetle bile kötü olacaktı. ‘Bana ne faydası olacak’ ve ‘diğer herkesin canı cehenneme’ düşünce şekli işin içine girdiğinde, bu düşünce şekli hükümet tarafından işlevselleştirildiğinde, mutlak, kaotik bir facia oldu” dedi.

  ABD’de koronavirüs nedeniyle 77.000’den fazla kişi hayatını kaybetti. 1,2 milyon vakanın görüldüğü ülke, dünya çapında Covid-19’dan en kötü etkilenen ülke konumunda.

  Barack Obama, 2009-2017 yılları arasında ABD Başkanlığı görevini yürüttü.

  DÜNYA ÇAPINDA KORONAVİRÜS VAKALARI 4 MİLYONA ULAŞTI

  Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, dünya çapında koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 4 milyonu geçti.

  Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 277.000’i buldu.

  ABD, salgından en kötü etkilenen ülke olmayı sürdürüyor. Vakaların 4’te 1’inden fazlası, ölümlerin ise 3’te 1’i ABD’de.

  Uzmanlar, pek çok ülkede az sayıda test yapılabilmesi ve hastalığa yakalanmış bazı kişilerin herhangi bir belirti göstermemiş olması nedeniyle, gerçek vaka sayısının daha yüksek olabileceği konusunda uyarıyor.