• İşte Kılıçdaroğlu’nun masasındaki son anket: Her 10 kişiden 6’sı…

  Hükümetin belediyelerin aşevleri hesaplarını bloke etmesi, ücretsiz ekmek dağıtımını yasaklaması yurttaşlarca ‘yanlış’ bulundu. Yapılan ankete göre her 10 yurttaştan 6’sı maske alamadı.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulan araştırmaya göre, yurttaşların yüzde 71’i ekmek dağıtımının yasaklanmasının; 5’i aşevi hesaplarının bloke edilmesinin, yüzde 66’sı ise belediyelerin bağış toplamasının durdurulmasının yanlış olduğu görüşünü dile getirdi.

  Salgın boyunca ücretsiz dağıtılacağı belirtilen maskelerin kendilerine ve ailelerine ulaşmadığını ifade edenlerin oranı ise 1 oldu.

  Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na düzenli olarak sunumu yapılan “Gündemetre Türkiye’nin Gündemi Araştırması” başlıklı çalışmanın nisan ayı sonuçlarında belediyelere yapılan engellemelerin toplumda karşılık bulmadığı ortaya çıktı.

  Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından, 81 ilde 2 bin 409 kişinin katılımıyla, 20-29 Nisan tarihleri arasında yapılan çalışma sonuçları hakkında CHP Genel Başkan Başdanışmanı Veli Özdemir tarafından gerçekleştirilen sunumda, özetle şu veriler yer aldı:

  KORONAVİRÜS SALGINI ÇALIŞANLARI VURDU

  Araştırma, çalışanların salgından olumsuz yönde etkilendiğini gösterdi. Buna göre her 100 hanenin 14’ünde salgın nedeniyle en az bir kişi işten çıkarıldı. Salgın nedeniyle her 100 hanenin 22’sinde ise en az bir kişi ücretsiz izne, 10’u ise zorunlu yıllık izne çıkarıldı. Her 100 hanenin 28’inde ise haneden birinin işyeri zorunlu olarak kapalı tutuldu.

  YURTTAŞ FATURALARDA ZORLANIYOR

  Araştırma kapsamında, “Salgın sonrasında evinizin ihtiyaçlarını karşılamada, faturalarınızı ödemede sıkıntı yaşadınız mı” sorusuna katılımcıların yüzde 37’si “Hayır yaşamadık” yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 36’sı “Zorlansak da ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz” yanıtını verirken, yüzde 27’si ise “İhtiyaçların bir kısmını karşılayamıyor, faturaları ödeyemiyoruz” görüşünü belirtti. Buna göre katılımcıların 3’ü ihtiyaçlarını karşılarken sıkıntı yaşadığını ifade etti.

  HER 10 KİŞİDEN 6’SINA MASKE ULAŞMADI

  Araştırma kapsamında, “Bugüne kadar size ya da ailenizden birine ücretsiz maske ulaştırıldı mı” sorusu yöneltildi. Buna göre katılımcıların yüzde 23’ü ailesindeki herkese maskenin ulaştırıldığını ifade etti. Katılımcıların yüzde 16’sı ise ailelerine kısmen maske ulaştırıldığını dile getirirken, katılımcıların 1’i ise hiçbir aile üyesine ücretsiz dağıtılan maskelerden ulaşmadığını dile getirdi. Buna göre ortalama her 10 kişiden 6 kişiye ücretsiz maske ulaştırılamadı.

  BELEDİYELERE YÖNELİK YASAK VE ENGELLEMELER YANLIŞ BULUNDU

  Araştırma kapsamında belediyelere uygulanan yasaklarla ilgili de sorular yöneltildi. Buna göre “Belediyelerin vatandaşlara yardım etmek amacıyla bağış toplamalarının yasaklanmasını ne kadar doğru buluyorsunuz” sorusu üzerine, katılımcıların yüzde 22’si yasaklama kararını desteklediğini ifade etti. Katılımcıların 6’sı ise yasak kararını yanlış bulduğunu dile getirdi. Katılımcıların yüzde 12’si de bu konuda görüş bildirmedi.

  EKMEK DAĞITIMININ YASAKLANMASINA TEPKİ

  Araştırmada katılımcılara, belediyelerin ücretsiz ekmek dağıtımının yasaklanması konusunda yöneltilen soruya katılımcıların yüzde 71’i, belediyelerin ücretsiz ekmek dağıtması için herhangi bir izin almasına gerek olmadığı görüşünü dile getirdi. Katılımcıların 5’i de aşevi hesaplarının bloke edilmesinin yanlış olduğunu belirtti.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulan araştırmaya göre, yurttaşların 1’i salgın boyunca ücretsiz dağıtılacağı belirtilen maskelerin kendilerine ve ailelerine ulaşmadığını ifade etti.