• CHP’li Erdoğdu: İstihdamda çöküş geliyor

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, son yayınlanan İşgücü istatistiklerinin OcakŞubat ve Mart ayını kapsadığını belirterek, “Covid-19’un istihdamdaki etkisi henüz rakamlara tam olarak yansımadı. İŞKUR’un işe yerleştirme sayıları istihdamda çöküşün geldiğinin habercisi” dedi.

  Erdoğdu, TÜİK’in son yayınladığı işgücü istatistiklerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Covid-19 salgınının başlarında yaşandığını ve izleyen haftalarda pek çok işyerinin kapanmak zorunda kaldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

  “Dolayısıyla son istihdam istatistikleri Covid-19’un yaşandığını döneme ilişkin net durumu ortaya koymaktan uzak. Haziran’da açıklanacak Mart-Nisan-Mayıs dönemini kapsayan işsizlik rakamlarında işsizlikte gelmekte olan sert azalışı daha net görebileceğiz. Veriler ucundan Mart ayını da kapsadığından işsizlikte büyük kayıpların olacağına dair ilk izleri özellikler hizmetler sektöründe aylık bazda 194 bin kişilik azalıştan görmeye başladık. Karantina tedbirlerinin devreye alınmasıyla
  beraber ekonomik faaliyetler, özellikle hizmetler sektöründe ani bir duruş yaşarken, imalat sanayinde talep hızlı bir daralış kaydetti. İŞKUR’un işe yerleştirme sayıları da istihdamda gelmekte olan çöküşün haberini veriyor. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında özel sektörde yaklaşık 122 bin kişi işe yerleştirilirken bu yılın aynı döneminde bu rakam 29 bine gerilemiş vaziyette.”

  İSTİHDAMDA GÖRÜNEN İŞSİZLER

  İŞKUR’un yayınladığı kayıtlı sayısının Nisan’da bir önceki aya göre zayıf da olsa toparlamaya işaret ettiğine dikkat çeken Erdoğdu, “Bunda işten çıkartmaların 3 ay boyunca yasaklanmış olmasının ve ücretsiz izne ayrılanlara İŞKUR destek ödemelerinin devreye alınmasının etkili olduğu anlaşılıyor. TÜİK verilerine göre 3 ay ve daha kısa süre için ücretsiz izine ayrılanlar istihdam içerisinde değerlendiriliyor. Dolayısıyla Kısa Çalışma Ödeneği’ndeki ve zorunlu ücretsiz izine çıkarılanları ‘istihdamda görünen işsizler’ olarak değerlendirmek daha doğru olacak” diye konuştu.

  Geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 26, geniş tanımlı sayısının ise 8 milyon 427 bin kişi olduğunu kaydeden Erdoğdu, çalışma çağındaki nüfusun bir önceki aya göre 71 bin kişi daha artarak 62 milyon
  88 bine yükseldiğine dikkat çekerek, “Çalışma çağındaki nüfus artıyor, işgücüne katılım oranı düşüyor.

  Çalışma çağındaki nüfus bir önceki aya göre 71 bin kişi daha artarak 62 milyon 88 bine yükseldi. Yeni gelen 71 bin kişi istihdama dahil olmadığı gibi mevcut işgücünden bir önceki aya göre 647 bin kişinin de azaldığını görmekteyiz” dedi.

  “SEKTÖREL DAĞILIM ZAYIFLIĞA İŞARET EDİYOR”

  Yıllık bazda bir önceki ay 331 bin kişiye istihdam yaratan tarım dışı sektörlerin Şubat’ta 82 bin kişilik istihdam azalışı yaşadığını, sanayi sektörünün 205 kişiye istihdam yaratmış olmasına rağmen inşaat
  sektöründe 108 bin, hizmetler sektöründe 179 bin kişilik azalışın söz konusu olduğunu bildiren Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:

  “Aylık bazda ise Ocak’ta 78 bin kişilik azalışın yaşandığı tarım dışı sektörlerde Şubat’ta azalış 277 bin kişi oldu. Sanayide 56 bin, hizmetlerde 194 bin ve inşaat sektöründe 28 bin kişilik azalış olduğu görülüyor. Sektörel güven endeksleri de tarihi düşük seviyelerine gerilemiş durumda. Mevsim
  etkilerinden arındırılmış güven endeksi, bir önceki aya göre hizmet sektöründe yüzde 50, inşaat sektöründe yüzde 42, perakende sektöründe yüzde 26 oranında azaldı. Tüm bunlar çok büyük bir sorunu da beraberinde getiriyor. Büyük bir işsizlik sorunu bizi bekliyor. Pandemi öncesi resmi rakamlara göre 4,4 gerçek rakamlara göre 8,4 milyon işsizimiz vardı. Şimdi bunlara çalışan ama sokağa çıkması yasak olduğu için işine gidemeyen 920 bin yaş üstü ve 1.4 milyon 20 yaş altı gencimizi de ilave etmek gerek. Salgından en büyük darbeyi alan turizm sektöründen gelecek 1 milyon 800 bin kişi ile yüzde 80’i kepenk kapatan esnafımız ve ulaştırmada sektöründe pek çok kişi işsizler ordusuna katıldı.”

  Tüm bunların henüz resmi rakamlara girmediğini bildiren Erdoğdu, önümüzdeki ayların işsizler için çok zor geçeceğini, sözlerine ekledi.