• Sırrı Süreyya Önder’den İyi Parti’ye tepki: Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa…

  HDP’li Sırrı Süreyya Önder, “Bize fikir danışan, nerelerde nasıl çalışalım diye soran İyi Parti bize koordinat biçemez” dedi.

  İyi Parti Genel Başkanı ’in “HDP’yi PKK’nın yanında konumlandırıyorum” sözlerine HDP cephesinden yanıt geldi. HDP’li Sırrı Süreyya Önder, İyi Parti’nin seçim döneminde HDP’den yardım aldığını söyleyerek, “Dün bize aracı gönderen. İşte şurada kiminle çalışalım, nasıl çalışalım, şunu nasıl yapalım?” diye fikrimizi merak eden. Bir siyasal parti bugün bize koordinat biçemez. İyi Parti’yi kastediyorum” ifadelerini kullandı.

  İYİ PARTİ’DEN YANIT

  Önder’in sözlerine İyi Parti İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu tepki gösterdi.

  Ağıralioğlu şöyle konuştu:

  İYİ Parti’ye dönük iftira kampanyasının bir hududu yok galiba! Evlatlarımız birer birer şehit olurken; partimizde, evlatlarımızın katillerine katil diyemeyen HDP’ye fikrini, zikrini sorabilecek bir tane alçak yoktur.

  Biz, alçaklarla siyaset yapmıyoruz. Varsa gereğini yaparız.

  Sırrı Bey’in aklı Dolmabahçe görüşmelerine gittiyse, bilsin ki henüz İYİ Parti daha kurulmamıştı. HDP’ye fikrini, zikrini soranlar mevcut iktidardı. Karıştırmasın.

  Kandil’e birilerini gönderip siyaset belirleyenler ve ortakları bize ahkâm kesemez. Herkes kendisine baksın.

  Türk Yurdu, algıyı ve iftirayı yönetenlerin, kendi kirine pasına bakmadan ona buna çamur atanların değil, hakikate râm olanların yurdudur.

  Maalesef, iktidar her sıkıştığında PKK savunucusu bu kadrodan medet umuyor.

  Bu alçak iftirayı bu akşam Habertürk’te cevaplayacağım.”

  “TERÖR ÖRGÜTLERİYLE DURUŞU OLAN YAPILARLA BİZİM YAN YANA GELMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral ise Sırrı Süreyya Önder’in iddialarına ilişkin şöyle konuştu:

  “Ne benim, ne arkadaşlarımın HDP’ye ‘Biz nerede, ne yapalım,’ diye soru sormuşluğumuz resmi, gayri resmi yoktur” diyen Akşener, “İsnat eden bunu ispat etmekle görevlidir. Burada asıl dikkatimi çeken saygısızlık konusu. Sayın Önder, bu  HDP’nin yönetim kadrosunu PKK’nın yanında gören İYİ Parti’yi ve onun genel başkanını saygısızlıkla suçluyorsa şunu mu demek istiyor: ‘Kardeşim biz PKK’nın yanında yöresinde değiliz. Sen bize saygısızlık ediyorsun’ mu demek istiyor? Bunu demek istiyorsa dolandırmaya gerek yok. Açık açık söylemelidir. Biz bundan HDP’nin kurumsal sisteminin yöneticilerinin ‘Bizim PKK’yla herhangi bir alakamız yoktur, bize saygısızlık ediyorsunuz’ sözlerinden ancak memnuniyet duyarız. Ama bugüne kadar bütün mitinglerde terörist başının posteri açıldı, başkan Apo diye gidildi. Heykelinin yapılacağı söylendi. PKK ayrılıkçı, silahlı bir örgüt. Biz bu konuda İYİ Parti olarak çok netiz: PKK, FETÖ, IŞİD, El Kaide, PYD, YPG her ne kadar terör örgütü varsa, onlarla legal-illegal, indirekt-direkt, sevgi veya saygı anlamında bir duruşu olan yapılarla yan yana gelmemiz mümkün değildir.”

  “O zaman HDP’nin 6 milyon seçmenine ne diyorsunuz? Onları da mı teröre yakın duruyor diye eleştiriyorsunuz?” sorusuna da Akşener, şu yanıtı verdi:

  “SEÇMENLER PARTİLERİN TAPULU MALI DEĞİL”

  “Siyasi partilere oy veren seçmenler, İYİ Parti’nin seçmeni de dahil, hiçbir partinin tapulu malı, marabası değildir. Biz bunu en iyi şekilde 23 ’da, İstanbul seçimlerinde gördük. CHP’ye oy veren 298 bin seçmen, etnisitesi nedir ne değildir ben onu bilemem, alamayız diye sandığa gitmedi. Ama 325 bini aşkın AK Parti’ye oy vermiş seçmen de 31 Mart’ta sandığa gitmedi. 23 Haziran’da 800 binin üstünde İstanbullu seçmen İmamoğlu’na oy verdi. Bunun içinde her siyasi geleneğin seçmeni var.”

  “GÜNEYDOĞU’DA İNSANLAR İKİ ALAN ARASINDA SIKIŞMIŞ DURUMDA”

  Siyaset hayatı boyunca Güneydoğu’ya çok sık gittiğini belirten Akşener, Güneydoğu’daki insanların iki alana sıkıştığını söyledi. Üçüncü bir yol olmaya gayret ettiklerini dile getiren Akşener, “Orada insanların Cumhuriyeti devletinin yanında yer almak, rahat bir hayat yaşamak ihtiyacı var. Bir tarafta HDP yönetici kitlesi açısından kendini PKK’dan koparabilmiş bir yapı değil. Öbür taraftan AK Parti en abus yüzle orada. İki yumruk arasında bir durum. Biz ‘Üçüncü yolu orada başarabilir miyiz, o insanlara ulaşabilir miyiz?’ sorularının cevaplarını arıyoruz” ifadelerini kullandı.