• “CHP’li belediyelerin yardımları ailelerin beşte birine ulaşıyor”

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre Covid-19 salgınıyla işini kaybeden vatandaşlara CHP’li belediyeler tarafından verilen yardımın ilgili illerdeki nüfusun yaklaşık beşte birini oluşturduğunu belirtti.

  Emre; “Yardımlar özellikle kent yoksullarının nefes almasında, yaralarını sarmada merhem oldu” dedi ve ekledi: “CHP’li Belediyeler, nüfusun yaklaşık beşte birine ulaştırdığı yardımlarla, vatandaşa derman oldu!”

  Emre salgında işini aşını kaybedenlerin ihtiyaçlarının karşılanması için Belediyelerin yardım çalışmalarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; “CHP’li Belediyelerin kapsayıcı yardımları, kendilerine özgü organizasyon becerileri, dünyada eşine ender rastlanır yerel yönetim başarı örnekleridir” dedi.

  TEŞEKKÜR ETMEK ZORUNDA KALDI”

  İktidarın krize karşı açıkladığı ekonomik paketlerin çok kaldığını belirten Emre şöyle dedi: “Küresel boyutta yaşanan, ülkemizde hemen her sektörü felç eden salgın, ekonomik krizi çok daha derinleştirmiştir. İktidarın krize karşı açıkladığı ekonomik paketler oluşan tahribatı gidermenin çok gerisinde kalmıştır. Böyle bir ortamda özellikle nüfusunun çoğunluğunu oluşturan illerin CHP’li Belediyelerce, sosyal
  belediyecilik anlayışında yaptıkları yardımlar, dünyada eşine ender rastlanır başarı örnekleridir. Dayanışmanın en başarılı ve güzel örneklerinin yapıldığı çalışmalardan dolayı Cumhurbaşkanı da CHP’li Belediyelere teşekkür etmek zorunda kaldı. Bu teşekkür aynı zamanda hakkın ehline teslim edilmesidir.”

  Emre açıklamasının devamını şöyle sürdürdü: “Büyük bir felaket karşısında yapılması gereken ortak akılla ve sağduyu ile siyasi tarafgirlik anlayışını bir yana koyarak çalışmak ve vatandaşa etmektir. Bu anlamda yardımda, hizmette, destekte siyasi çatışma olmamalıdır.

  Ayrıştırma, kutuplaştırma olmamalıdır. CHP’li Belediyeler bu sorumluluk ve bilinç içinde şeffaf, etkin ve verimli bir anlayışı ile ihtiyaç sahiplerinin yanında olmuştur. Yoksul halkın, özellikle de kent yoksullarının yanında olmuştur. Zor durumda olan vatandaşlarımıza iğneden ipliğe akla gelebilecek her türlü yardımları ulaştırmıştır. İşsiz
  aşsız kalan ailelerimize gıda ve nakit yardımları yapılmıştır. Uzaktan eğitimde bilgisayarı olmayan çocuklara bilgisayar ve internet paketi sağlanmıştır. Bazı belediyeler askıda fatura uygulaması ile bu zor günlerde ihtiyaç sahibi aileler ile hayırseverleri buluşturmuş, bazıları ilinde açılacak işyerlerinin dezenfeksiyonunu, dezenfekte malzemelerini, maske
  teminini sağlamıştır. Bazı belediyelerimiz salgınla bir kere daha önemi
  anlaşılan, milyonlarca fideyi ve tohumu ücretsiz üreticiye vermiştir.”

  “Yapılan bazı kamuoyu araştırmaları da göstermektedir ki, CHP’li Belediyelerin yardım çalışmaları yoksul halkın kapısına ulaşmış, ihtiyaç sahiplerini bulmuştur. İhtiyaç sahipleri de kendilerine ulaşan yardımları ifşa olmadan almış, büyük güven ve memnuniyet duymuştur. Böyle olduğu için de bin bir zorluk içindeki belediyelerimizin yardımları yardımsever vatandaşlarımızın katkıları ile çığ gibi büyümüştür. Bu yardımların
  muhasebesi de yine belediyelerimizce şeffaf bir şekilde görülebilir durumdadır. Yani birilerinin yaptığı gibi yardım götürdüğü haneyi davul zurna ile reklam edip, gördüğüne anlatan, göremediğine haber salan incitici, kaba bir yöntemle değil! Kamu kurumu olmanın sorumluluğu ile her ihtiyaç sahibi yurttaşa yardımı ulaştırmış, bunu da kültürümüzün düsturu, sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek ilkesi ile yapmışlardır.”