• Beşiktaş’ta Koronavirüs’ün nasıl yayıldığı ortaya çıktı

  Beşiktaş, 5 gün arayla yapılan 2 Koronavirüs testinde başta başkan Ahmet Nur Çebi ve 2 futbolcu olmak üzere toplam 10 kişinin sonuçlarının pozitif çıkmasıyla büyük bir şok yaşıyor. Pozitif vaka sayısının bu kadar çok olması, idmanların erken başlamasından, futbolcu, teknik personel ve tesis çalışanlarının iyi önlem almadığı ve kendi izolasyonlarını yapmakta yetersiz kaldığını gösteren tartışmaları da alevlendirmiş durumda. 

  İşte Beşiktaş’ın en başından itibaren Koronavirüs seyri şu şekilde:

  DHA’dan Ali Danaş’ın haberine göre; siyah-beyazlılar idmanlara en erken başlayan takımlardan biri oldu.

  Teknik direktör Sergen Yalçın, 20 Nisan’da futbolcuların da talepleriyle sadece küçük gruplar halinde ve aralarında en az 1.5-2 metre olacak şekilde antrenman yapmalarına izin verdi.

  Buradaki en önemli ayrıntı ise, o dönemde tesiste minimum personel olması ve futbolcuların tesisin içini kullanmamasıydı. Oyuncular evde giyinip araçlarıyla geldikten sonra doğrudan sahaya çıkıp koşu ağırlıklı idman yaparak, bitiminde yine doğrudan araca binerek evlerine gitti. Bu şekilde yaklaşık 8-9 idman yapıldı.

  TAKIM İDMANLARINA GEÇİLİNCE VİRÜS PATLADI

  Futbol Federasyonu’nun liglerin 12 Haziran’da başlayacağını açıklamasından sonra resmi idmanlara geçen siyah beyazlılar, teknik direktör Sergen Yalçın yönetiminde daha kalabalık gruplar halinde çalıştı.

  İdmanlara malzemeci, fizyoterapist, masör, teknik heyetin de eklenmesi ve Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nin çalışan personel kapasitesinin de artırılmasıyla, tesis içinde 100 kişiye ulaşan bir insan sirkülasyonu yaşanmaya başlandı. Bu sürede Nevzat Demir Tesisleri baştan aşağı dezenfekte edildi, her noktaya temizleme jelleri konuldu, hatta kamp tesisi girişine dezenfekte kabini bile yerleştirildi.

  TESTLER, TOPLU ANTRENMANDAN SONRA YAPILDI

  Takım halinde antrenmanlara başladıktan sonra Koronavirüs testine girildi ve dördüncü gün yani 9 Mayıs’ta açıklanan sonuçlarda bir futbolcu ile teknik personelin pozitif olduğu belirtildi.

  Burada sorgulanan ve tartışılan konu ise siyah beyazlıların virüs testini geç yaptırdığı şeklinde. TFF tarafından 1 Mayıs’ta ilk bölümü açıklanan ‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü’ndeki en önemli ayrıntı, bir kaç aşamada gösterilen idman protokollerinde, her evre başlamadan mutlaka test yapılması şeklindeydi.

  Siyah beyazlılar 5 Mayıs’ta takım idmanlarına başlamadan önce test yaptırmadı ve kimde ne olduğu bilinmeden idman yapıldı. Dördüncü günde yapılan testlerde 2, dokuzuncu günde yapılan testlerde de 8 olmak üzere 10 kişide pozitif vakaya rastlandı.

  Görüldüğü gibi yaklaşık 100 kişinin bulunduğu Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde virüsü dışarıda kapmış olan bir veya bir kaç kişi, hem takıma hem de personele yaymış oldu.

  AHMET NUR ÇEBİ HER GÜN TESİSLERE GİTTİ

  Siyah-beyazlılarda Başkan Ahmet Nur Çebi’nin testinin de pozitif çıkmasıyla yaşanan şok doruğa ulaştı.

  61 yaşındaki başkan Çebi, ‘çok dikkat etmeme ve tüm tedbirleri almama rağmen bulaştı’ dese de, neredeyse her gün Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde olduğu için virüsü kaptı.

  BUNDAN SONRA NE OLACAK?

  Beşiktaş’ta ve personel için tehlike geçmiş değil. Koronavirüs’ün kuluçka süresinin 14 gün olmasından dolayı ‘test sonucu negatif çıkanlar hâlâ tedirginlik yaşıyor’ demek yanlış olmaz.

  Siyah beyazlılar bundan sonra da koronavirüs testlerini yaptırmaya devam edecek. Şu anda alınan ilk önlem ise tüm test sonuçları tamamen negatife dönünceye kadar Nevzat Demir Tesisleri’ni tamamen kapatmak oldu.

  Olayın psikolojik boyutlarını da düşünen siyah beyazlılar,  yönetimin, takımın ve personelin yaşadığı yıkım ve tedirginlik giderilinceye kadar antrenmanlara başlamayı düşünmüyor.