• İYİ Parti: Covid-19 almış vakaların yüzde 96’sı toplumun içinde

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, “Virüsü alan 100 kişiden 15’i sağlık kuruluşuna başvuruyor. Covid-19 almış vakaların yüzde 4’ü sağlık kuruluşlarında pozitif olarak tespit ediliyor, yüzde 96’sı toplumun içinde demek. Bugünkü toplam vaka 145 bin yüzde 4 ise; tamamı 6 milyonu bulan vaka demektir” dedi.

  Cesur, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

  “YENİ VAKA AÇISINDAN DÜNYADA HALEN 11. AVRUPA’DA 3. SIRADAYIZ”

  “Yeni vaka açısından Dünyada halen 11. Avrupa’da 3. sıradayız. Toplam vaka açısından Dünya’da 10. sıradayız.

  Soru şu: Neden böyle olduk? Güney Kore, Japonya, hatta Çin olabilir miyiz? Maalesef dün söylediklerimiz yapılsaydı kaçırmayacağımız o treni çoktan kaçırdık. En büyük hata, ilk söylediğimizde 14 gün ekonomik destekli sokağa çıkma yasağının uygulanmamış olmasıdır.

  Bugün tartışılan ve toplumda endişe yaratan en önemli konu bu; Türkiye kademeli de olsa normalleşmeye hazır mı?

  Bunun için altını çizerek sayacağım 3 tedbirin mutlak ve derhal alınması gereğini ifade edeceğim:

  Birincisi Türkiye derhal yapma kriterlerini değiştirmelidir.

  “GÜNDE 400 BİN YAPMASI GEREKİRDİ”

  DSÖ sürekli uyarılarda bulunuyor, en son uyarısı; dünyanın bu salgını kontrol altına alması için, günde 40 milyon yapmalı dedi. 

  Türkiye nüfusu, dünya nüfusunun yüzde 1’i; o halde günde 400 bin yapması gerekirdi Türkiye’nin. Türkiye, günlük 40-50 bin testte kaldı.

  “VİRÜSÜ ALAN 100 KİŞİDEN 15’İ SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURUYOR”

  Bugün ki bilinenlere göre; virüsü alan 100 kişiden 15’i sağlık kuruluşuna başvuruyor. Başvuranlardan da halen, mevcut kriterlerine göre; ateş, öksürük, eklem ağrısı gibi tam tablo oluşanlara test yapılıyor. Bu da yarısı başvuranların; yani 100 kişiden 7-8 kişiye test yapılıyor ve yapılanların da yüzde 50-60’ında pozitif çıkıyor test. 

  “6 MİLYONU BULAN VAKA DEMEKTİR”

  Covid-19 almış vakaların yüzde 4’ü sağlık kuruluşlarında pozitif olarak tespit ediliyor, yüzde 96’sı toplumun içinde demek. Bugünkü toplam vaka 145 bin yüzde 4 ise; tamamı 6 milyonu bulan vaka demektir.

  Bu rakamlar bize şunu söylüyor: yapma kriterimizi değiştirmeli ve risk altında olan geniş kitlelere ve semptomlardan sadece 1’i ile dahi sağlık kuruluşuna başvuran herkese test yapmalıyız.

  “TÜRKİYE SADECE PCR TESTİ POZİTİF ÇIKANLARI, ÖLÜM RAPORUNA COVID-19 OLARAK İŞLİYOR”

   Türkiye, DSÖ’nün kullanılmasını önerdiği kodlama sistemini kullanmıyor. TTB Merkez Konseyi de, Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce DSÖ tarafından belirlenen kodları kullanmaya, ilk ölümden itibaren Türkiye’deki ölüm kayıtlarını bu yaklaşım üzerinden gözden geçirmeye davet etti. Türkiye’de şuan Covid 19 kabul edilen vakalar, sadece PCR testi pozitif olan vakalar.

  Türk Toraks Derneği de bir açıklama yaptı ve İstanbul, Trabzon’da son 5 sene ile kıyaslandığında; haftada 800 gibi fazla sayıda ölüm olduğunu da belirterek, ölüm raporlarının tanzimine ilişkin düzeltilmesi gereğine dikkat çekti.

  “PCR TESTİ POZİTİF ÇIKANLARI, ÖLÜM RAPORUNA COVID-19 OLARAK İŞLİYOR”

  Halen Türkiye sadece PCR testi pozitif çıkanları, ölüm raporuna COVID-19 olarak işliyor. Oysa ki vakaların yarısından fazlasında negatif ve Toraks Tomografisi gibi başka yöntemlerle tespit edilen, tedavi alan ağır geçirmişse hayatını kaybettiğinde cenazesi dahi COVID-19’a göre yapılan vakalar.

  İkinci acil yapılması gereken tedbir; Türkiye DSÖ’nün önerdiği kodlama sistemine geçmelidir.

  TÜRKİYE DERHAL KRİTERLERİNİ DEĞİŞTİRMELİ

  Türkiye derhal test kriterlerini değiştirmeli ve genişletmeli; Kodlama Sistemini değiştirmeli DSÖ’nün önerdiği dünyanın uyguladığı sisteme geçmeli, R0 değeri hesaplanarak; normalleşme kararları ona göre ve bölgesel olarak verilmelidir.”