• İzmir hakimi Ertekin’e ‘İbrahim Gökçek’ soruşturması

  Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), ölüm orucunun ardından vefat eden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için sosyal medya hesabından paylaşım yapan İzmir hâkimi Orhan Gazi Ertekin hakkında da ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçu kapsamında soruşturma başlattı. Ertekin ise haberi medyadan duyduğunu kendisine herhangi bir tebligat ulaşmadığını söyledi. Ayrıca HSK, İzmir Karşıyaka hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ı da Grup Yorum’la ilgili sosyal medyada paylaşımda bulunduğu için görevden uzaklaştırdı.

  ‘ELİME TEBLİGAT ULAŞMADI’

  HSK, Ertekin hakkında da sosyal medyada üzüntüsünü dile getirdiği için ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçu kapsamında soruşturma başlattı. HSK’nin ayrıca soruşturma kapsamında İzmir Adliyesi’ne müfettiş gönderdiği de belirtildi. Ancak Ertekin konuyla ilgili kendisine herhangi bir bilgi gelmediğini söylerken, “Haberi medyada gördüm. Tebligat elime ulaştığında gerekli açıklamayı yapacağım” ifadelerini kullandı.

  Aynı zamanda Demokrat Yargı Eş Başkanı Ertekin’in soruşturmaya konu olan paylaşımı şöyle:

  “Bir Miligram Deneyindeki Denekler miyiz?
  Ölüm oruçları bir karabasan gibi çöktü üstümüze ve hepimiz bir biçimde başa çıkmaya çalışıyoruz. Yaşam ile ölümün sınırında düşünmeye ve davranmaya davet edildiğimiz böyle bir anda ikircikli davranışlar geliştirmeyecek bir toplum yoktur. Hayatımızın akışını bozan bir sorumluluk çağrısıdır bu çünkü ve hele de böyle bir dönemde üstesinden gelebilmek çok zordur. Huzursuzluk, şaşkınlık, kayıtsızlık, öfke, kin, nefret, hınç…
  Ölüm orucu tercihinde bulunanlara yönelik -İktidara karşı kayıtsızlık duygusuna eşlik eden-bir öfke oldukça yaygın. Bazılarımız bu öfkeyi genel bir kayıtsızlığa dönüştürmeyi, bazılarımız ertelemeyi bazılarımız ise bir nefret ve hınca dönüştürmeyi tercih ediyor. Acıyla, öfkeyle, sorumluluk çağrısı ile başa çıkma biçimlerimiz bunlar… Yas biçimlerimiz…
  Çaresizliğimize eşlik eden…
  Herkesi suçlamak, kendini suçlamak-dövünmek ve bir topluluğu suçlamak çabucak bulduğumuz teskin olma yollarımız… Bunlarsız çok istediğimiz “normal”e dönemiyoruz…
  Aslında ölümü bilmiyoruz galiba ve hiç bilemeyeceğiz. Yaşam ve ölümü ve her ikisinin kopmaz bağını dert eden bir felsefi sorgulama birikimimiz de yok. Çok fazla geldi bu bize. Hiç davet edilmemeliydik galiba… Bir Milgram deneyindeki denekleriz sanki… Başa çıkamadığımız bir durum olduğu apaçık…
  Ben kendi payıma başa çıkamadığımı kabul ediyorum…”

  İZMİR BAROSU’NDAN ERTEKİN VE PEHLİVAN’A DESTEK 

  İzmir Barosu, ölüm orucunun ardından vefat eden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek paylaşımı nedeniyle görevden uzaklaştırılan Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan ve hakkında soruşturma başlatılan İzmir Hakimi Orhan Gazi Ertekin’e ilişkin yazılı açıklama yaptı.

  Açıklamada; her iki hakimin de hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlükleri ile yargı bağımsızlığı için yıllardır tüm gücüyle çalışan vicdanlı ve aydın hukukçular olduğu vurgulanarak haklarında başlatılan sürece derhal son verilmesi talep edildi.

  Açıklamanın devamı şöyle:

  İfade özgürlüğü ve evrensel hukuk ölçütlerinin yanı sıra insanın ‘insan’ olarak sahip olması gereken en önemli kriter olan vicdan ölçütüne uygun paylaşımları nedeniyle her iki hakimimiz açısından başlatılan sürecin, esasında, iktidarın politikalarına ve düşüncelerine aykırı düşünen hakim ve savcılara bir gözdağı olduğunun, yapılmak istenenin de muhalif düşünenleri hizaya sokmak için aba altından iktidar sopası göstermek olduğunun farkındayız.

  Özgürlüğün ve bağımsız yargının, yargının kurucu 3 unsurunun birlikte mücadelesi ile yeniden tesis edilebileceğini hatırlatarak hakim ve savcılarımızı yapılan bu hukuksuzluğa karşı ses çıkartmaya davet ediyoruz. Ayşe Sarısu Pehlivan’ın ve Orhan Gazi Ertekin’in yanında olduğumuzu bildiriyor, haklarında başlatılan sürece derhal son verilmesini talep ediyoruz.