• CHP’den Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne destek açıklaması: Biz ne kiralığız ne satılığız

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  İYİ Parti’ye katılan ve daha sonra tekrar CHP’ye dönen 15 milletvekilinden biri olan CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, “Biz bunu demokrasi için yaptık. Biz ne kiralığız ne satılığız. O günkü koşullar öyleydi. Normal koşullarda her siyasal partiye ‘gel size 20 kişi verelim’ böyle bir anlayışımız yok, insanlar yanlış anlıyor. Yoksa biz siyasal parti kurulanlara milletvekili verelim diye bir şey yok” dedi.

  15 MİLLETVEKİLİNDEN BİRİYDİ

  Yeşil, 2018’de partisinden ayrılıp İYİ Parti’ye geçen ve daha sonra CHP’ye geri dönen 15 milletvekilinden biriydi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne destek açıklamalarının ardından başlayan tartışmalara ilişkin Yeşil, Tarafsız Haber Ajansına konuştu.

  “BİZ NE KİRALIĞIZ NE SATILIĞIZ NE DE BAŞKA BİR ŞEYİZ”

  CHP Genel Başkanı’nın açıklamalarına işaret eden Yeşil, şöyle dedi:

   “Sayın Genel Başkanımız şunu diyor. Ya demokrasiden yana olacaksın ya demokrasi karşısı olacaksın. Bu varsa biz bu insanlarla herkesle işbirliği yapmaya hazırız diyor. Bu anlamda onu söylerken yani biz ne kiralığız ne satılığız ne de başka bir şeyiz. Hiçbir zaman böyle bir kavramı böyle bir anlayışı ne doğru gördük işte ‘satılık’ ve ‘kiralık adamlar’ bir bedel karşısında olan şeylerdir. Demokrasi bedeli olarak ödedik. Ödemeye de devam edeceğiz.

  Herkes bu projenin ne kadar erdemli olduğunu ne kadar demokrasiye yakışan bir anlayış olduğuna toplumda herkes tanık oldu.

  Biz demokrasi mücadelesinde demokrasi için adım atan kim varsa bu sivil toplum örgütü olur siyasi partilerimiz olur yan yana gelmeye çalışırız.

  “O GÜN BİZ VARDIK, BUGÜN BAŞKA BİR ARKADAŞIMIZ OLUR, BU OLUR”

  Bunu CHP yaparken biz bir menfaat karşılığı da bunu elde etmedik. Partinin aldığı bir karardır. O gün biz vardık, bugün başka bir arkadaşımız olur, bu olur.

  “YOKSA HER KURULAN PARTİYE DİYE BÖYLE BİR ANLAYIŞIMIZ YOK”

  Eğer onlar da gerçekten demokrasiden yana adım atıyorsa ortak konuşabileceğimiz diller olabilir. Ortamlar olabilir. Genel Başkanımızın da ifade ettiği nokta bu. Yoksa Genel Başkanımız her kurulan partiye diye böyle bir anlayışımız yok. O günkü koşullar öyleydi. O gün koşullarda siyasi partinin kuruluş noktasında ki siyasete girme biçimini yasakladıkları için o demokratik anlayışı yok ettikleri için öyle bir süreç oldu.

  “HERKESE GEL SİZE 20 KİŞİ VERELİM BÖYLE BİR ANLAYIŞIMIZ YOK”

  bu süreç öyle değil normal koşullarda her siyasal parti yoksa herkese gel size 20 kişi verelim böyle bir anlayışımız yok, insanlar yanlış anlıyor. Biz o günkü koşullarda seçime beş kala böyle bir yöntem aldılar olağanüstü bir koşullarda YSK’nın antidemokratik kararına karşı…

  “YOKSA BİZ SİYASAL PARTİ KURULANLARA MİLLETVEKİLİ VERELİM DİYE BİR ŞEY YOK”

  Demokrasinin önünde geliştirdikleri o hançeri kaldırmak için demokrasiye vurulan o hançeri böğründe çıkarmak için  Sayın Genel Başkanımız demokrasi için böyle bir adım attı. Biz bu açıdan bunu yaptık. Yoksa biz siyasal parti kurulanlara milletvekili verelim diye bir şey yok. Biz bugüne kadar herhangi bir partiye siz kurun biz de size…

  “BİZ BUNU DEMOKRASİ İÇİN YAPTIK”

  Biz 15 insan gittiği zaman en uçtaki sağcı adamdan tut en radikal solcudan tut herkes saygıyla önünde eğildi. Bu projenin insanlık adına demokrasi adına demokratik haklar adına ne kadar erdem olduğunu Türkiye toplumu takdir ettiği gibi dünya toplumları da bunu takdir etti.

  Biz bunu demokrasi için yaptık.

  “SANKİ BİZ PARTİLERE KURMASI İÇİN MİLLETVEKİLİ DAĞITIM ŞİRKETİYİZ, BÖYLE BİR ŞİRKETİMİZ YOK”

  Biz demokrasiye atılan hançeri kırmak için bu adımı attık. Demokrasinin önünde olan bu engeli kaldırmak için bu adımı attık. Sayın Genel Başkanımızın bu demokrasi için barış için toplumsal barışın egemen olması için ülkeye barışın gelmesi için atılan bu adımı saygıyla karşılıyoruz ve verilen görevi de bir emir olarak kabul ediyoruz. Bu anlamda böyle bir süreç yaşandı.

  ‘Sanki biz partilere kurması için milletvekili dağıtım şirketiyiz’, böyle bir şirketimiz yok. Bu atılan adımların karşısında haksızlık yapılıyorsa olur.”