• Bildirici’den RTÜK Başkanı Şahin’e: Ben olsam istifa ederdim

  Medya Ombudsmanı ve RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında, gazeteci Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtladı. Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in açıklamalarını hatırlatarak, “Bugün yaptığı açıklama yerine ben olsam oradan istifa ederim” dedi.

  RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in son dönemdeki açıklamalarını değerlendiren Bildirici, “Son günlerde yaptığı açıklamaları ibretle izliyorum. Bu yaptığı konuşmalar Ebubekir Şahin’in, daha doğrusu RTÜK üyelerinin nasıl bir zihniyete sahip olduklarını ortaya koyuyor. Benim orada karşı çıktığım şey sadece Ebubekir Şahin’in 3 yerden maaş alması, Nurullah Öztürk’ün iki yerden maaş alması meselesi değildi. Ben yaptıkları bu bütün saçma sapan uygulamalara, Türkiye’de radyo ve televizyon yayınlarına yaptıkları bütün bu darbelere, eleştirel ve bağımsız yayıncılığı sınırlama çabalarına muhalefet ettim. Tüm yaptığım şey bu. Buna dayanamadılar. Buna dayanamayınca uzaklaştırdılar. Aslında ben Ebubekir Şahin’e ceza verilmesinden yanayım. Bu cezada bence şöyle olmalı. O’nu günde bir saat televizyonlarda konuşturma cezası. Çünkü konuştukça nasıl bir insan olduğu, nasıl bir zihniyete sahip olduğu, RTÜK gibi bir kurumun başına ne kadar yakıştığı çok iyi görünüyor. Düşünebiliyor musunuz, ‘hoşuma gitmese bazı yorumları yasaklayacağım, biz bağımsız bir kuruluşuz ama Cumhurbaşkanı talimat verirse uygularım, boynumuz kıldan incedir’ gibi kafada bir insan. İnsan açıkçası biraz utanır” dedi.

  “BEN OLSAM İSTİFA EDERDİM”

  Şahin’in yaptığı son açıklamayı hatırlatan Bildirici, “Bugün yaptığı açıklama yerine ben olsam oradan istifa ederim. Neden? Muhtemelen yukarılardan bir yerden fırça yedi ve yaptı bu açıklamayı. Türkiye iki gündür ayağa kalkmış, sosyal medya ayağa kalkmış, internet medyası kendisini eleştiriyor, herkes dalga geçiyor, alay ediyor ve ondan sonra ‘Ben öyle demek istememiştim’ diye bir açıklama yapıyor. Yaptığı açıklamanın görüntü kayıtları var” değerlendirmesinde bulundu.

  Şahin’in “Darbe sevicilerin karşısında konuşanları cezalandırma pozisyonu içerisinde değiliz” şeklindeki sözlerine dikkat çeken Bildirici, “Son yaptığı açıklamada o sözüne değinmedi, o sözünü açıklamadı. O açıklamasında aslında ihtisasi rey yaptı, oyunun rengini açıkladı aslında. Şimdi, muhtemelen bir yerlerde fırça yediği için vazgeçiyor. Neden bunu yapıyor? çok açık. Orada şiddete övgü var. Silahlardan söz ediliyor, ayrımcılık var. Bütün bunları görmezden gelen bir kurum olması, RTÜK’ün nasıl bir kurum olduğunu, neler yaptığını bir kez daha ortaya koyacaktı” dedi.

  “ŞAHİN UZMANLARDAN RAPOR GELMESİNİ ENGELLİYOR”

  RTÜK üyesi İlhan Taşçı’nın açıkladığı rakamlara değinen Bildirici, “Son yıllarda muhalif olmayan, iktidar yanlısı kanallara asla ve asla ceza verilmiyor. Ebubekir Şahin, sürekli uzmanlardan rapor gelmesini engelliyor. O kanallarla ilgili bir defa rapor üst kurullara gelmiyor zaten. ‘Rapor gelirse değerlendireceğiz’ diyor. Halk Tv’de, FOX Tv’de, KRT’de bir olduğu zaman iki günde rapor geliyor ve hemen cezayı veriyorlar. Bunu da yapıyordu. Mesele şu; onları cezalandırmaya ve sopa ile susturmaya çalışıyor. Ölçüyü o kadar kaçırdılar ki, aslında şu anda Türkiye’de dizileri bile öldürdüler bunlar. Ben RTÜK üyesiyken bir toplantı yapıldı İstanbul’da, bu dizileri hazırlayan senaristler, yönetmenler, kanal yöneticileri katıldı. Orada ünlü bazı senaristler dedi ki, ‘bize özgür senaryo, yazma özgürlüğümüzü geri verin’ dedi. Dayattıkları şey kendi düşünce yapıları. Diyorya, RTÜK yasasında bir takım ilkeler var, hayır, RTÜK yasasındaki ilkeleri istedikleri gibi kullanıyorlar bu insanlar. Orada öyle bir çıkar ağır kurmuşlar ki, o çıkar ağı bozulmasın ama yukarıdan gelecek talimatları da uygulasın, düzen sürsün gitsin istiyorlar. Onlar için diziler daha iyi olsun, yurt dışına satılsın, yayıncılar kaliteli yayın yapsınlar, özgürce haber, bilgi alsınlar… Böyle bir şey değil zaten çabaları” ifadelerini kullandı.