• Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Türkiye’nin ilk koronavirüs raporu geri çekildi

  Türkiye’nin ilk raporu ortaya çıktı. 125 hastaneden bin 14 hastaya ait 6 bin veri üzerinden yapılan araştirma, İngiltere’nin en önemli tıp dergilerinden ‘The New England Journal of Medicine’ın ön baskısında yayınlandı.

  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü’nün başkanlığında bir ekip tarafından yapılan araştırma, Türkiye’nin  salgını ile ilgili yurtdışında yayınlanan ilk bilimsel makale niteliğini de taşıyor. 

  Hürriyet’in haberine göre 27 sayfalık araştırmanın, daha da genişletilerek asıl baskıya verilmesi için kurulan Bilimsel Araştırmalar Komisyonu’nun gözetimine verildiği belirtildi.

  5 haftalık verileri içeren ve Türkiye’nin en çok hastayla yapılan ilk ‘korona fotoğrafı’ndaki detaylar ise özetle şöyle:

  *Kovid-19’a yakalanan hastaların ortalama yaşı 50. Hastalık 50 artı eksi 18 yaş aralığında görüldü. Hastalanın yüzde 54.7’sinin erkek olduğu saptandı.

  *Kovid-19 hastalarının yüzde 43.9’unun, virüs taşıyan bir kişiyle temasta bulunduğu ortaya çıktı.

  *Hastalar arasında son 14 gün içinde yurtdışında olanların oranı yüzde 8.2 olarak belirlendi.

  KOVİD-19 HASTALARININ YÜZDE 70’İ KENTLERDE

  *Hastaların yüzde 70’inin kentsel çevrelerde yaşadığı ortaya çıktı.

  *Koronavirüsün enfekte kişiyle temastan sonraki ortalama kuluçka süresi de 5.4 gün olarak belirlendi.

  *Başvuruda en sık görülen semptomlar yüzde 65.7 öksürük, yüzde 49.2 ateş, yüzde 39.6 halsizlik ve yorgunluk olarak saptandı. Hiçbir semptom göstermeyen hasta oranı yüzde 5.9 olarak belirlendi.

  TÜRKİYE’DE ÖLÜM ORANI YÜZDE 3.8

  Kovid-19’un Türkiye’de 3.8 oldu. İzlenen hastalanın yüzde 9.5’i ayakta, yüzde 79.4’ü izole servislerde, yüzde 11.1’i yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi.

  Bilimsel çalışmanın değerlendirme bölümünde ise hastalığın Türkiye’de seyri ve sonuçlarıyla ilgili olarak şu yorumlar yapıldı:

  “Türk nüfusunun genç yaşı, erken 65 yaş üstü insanlar için sokağa çıkma yasağı, ardından sokağa akma yasağı olanların Türkiye’nin yoğun bakım ünitesine kabul edilmesi ve mekanik ventilasyon gerektiren düşük sayıda vaka dikkat çekici ve düşük toplam mortalite (ölüm) oran söz konusu.

  Hastalığın ilerlemesinin şüpheli durumlarda bile hidroksiklorokin tedavisinin erken kullanımı gibi stratejilerle önlenmesi, antiviral ilacın erken uygulanması, tüm zatürre ve yüksek akışlı hastalarda favipiravir yüzüstü pozisyonla birleştirilmiş oksijen ve NIMV tedavileri olumlu sonuç verdi.”

  ÖZLÜ: RAPORU GERİ ÇEKTİK

  Söz konusu raporla ilgili daha sonra Twitter’dan açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevik Özlü “Bugün bir gazetemizde “Türkiye’nin ilk korona raporu” başlığıyla yayınlanan haberle ilgili olarak bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Böyle bir çalışmanın yapıldığı doğrudur. Ancak bu makale haline gelmemiş ve dergide yayınlanmamıştır” dedi. 

  Prof. Dr. Özlü şunları kaydetti: “Ben bu bulgularını başkalarıyla ve kamuoyuyla paylaşmadım. Ancak adı geçen dergiye yayınlanması için yüklendiğinde, Dergi bu taslağı 125 yazarımıza bilgi için göndermiştir. Takiben taslağın önce sosyal medyada, sonrasında da medyamızda paylaşıldığını görüyorum.

  Bu sadece bir taslaktır ve bir makale haline gelmemiştir. için değerlendirilme aşamasında iken, Sağlık Bakanlığımızdan aldığımız “çalışmamızın bakanlık verileriyle birleştirilerek daha geniş hasta verileriyle yayınlanması” önerisini kabul edip, yayını geri çektik.

  Bizim verilerimiz salgının ilk dönemlerinden 1014 hastamıza aittir. İlerleyen dönemde giderek artan ve şu an itibariyle 150 bini geçen Bakanlığımız bilgi havuzundaki hasta verilerini içeren ve ülkemizi daha iyi yansıtacağına inandığımız yayınları bekliyoruz.”