• DEVA Partisi’nden Bahçeli’nin “seçime girmeyin” çağrısına yanıt: Milletimiz Cumhur İttifakından bıkmış durumda…

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  DEVA Partisi Seçim İşleri Başkanı İdris Şahin, “Milletimiz Cumhur İttifakından bıkmış durumdadır. Gelecek ilk sandıkta da millet kendi iradesiyle ülkeyi yönetemeyen Cumhur İttifakını değiştirecektir. DEVA Partisi de kesinlikle bu seçimlere katılacak ve milletimizden hak ettiği desteği alacaktır” dedi.

  DEVA PARTİSİ’NDEN BAHÇELİ’YE YANIT

  DEVA Partisi Seçim İşleri Başkanı İdris Şahin, Tarafsız Haber Ajansına konuştu.

  Şahin, MHP Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına ilişkin, “Biz Sayın Bahçeli’nin Türk siyasi hayatındaki yerine ve yaşına hürmetimizden, keza seçmen kitlesine saygımızdan dolayı yapmış olduğu açıklamalara doğrudan cevap vermeyi ve çok fazla yorum yapmayı doğru bulmuyoruz” dedi.

  DEVA PARTİSİ SEÇİM KANUNU VE SİYASİ PARTİLER KANUNU’NDAKİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİNE NASIL BAKIYOR?

  ve Seçim Kanunu’nda değişiklik önerilerine ilişkin de Şahin, şöyle dedi:

  “12 Eylül 1980 ihtilalini yapan cuntacıların bir gecede çıkarttığı yasalardan biri, hem hem de Seçim Kanunu’dur. Söz konusu yasalar darbe ürünü olduğu için milletin ihtiyaçlarına yeterince cevap verememektedir. Bu noktada biz mutlak suretle normal bir zamanda tüm siyasi partilerin de görüşü alınmak kaydıyla, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu’nun milletimizin ihtiyaçlarına cevap verecek ölçüde değiştirilmesi taraftarıyız.

  “MİLLETİMİZE KARŞI YAPILABİLECEK EN BÜYÜK SAYGISIZLIKTIR”

  Ancak şu anki Türkiye koşullarında seçim konusunun gündeme getirilerek, ‘Millet can derdinde, siyasiler seçim peşinde’ gibi bir havanın oluşturulmuş olması dahi, koronavirüs tehdidi nedeniyle üç ayı aşkın bir süredir özgürlüklerinden mahrum kalmış olan milletimize karşı yapılabilecek en büyük saygısızlıktır.

  “HER TÜRLÜ SEÇİME KARŞI HAZIRLIKLARIMIZI YAPIYORUZ”

  Biz parti olarak gerçekleştirilebilecek her türlü seçime karşı hazırlıklarımızı yapıyoruz. Şu anda bütün illerimizde, dijital ortamda Zoom platformu aracılığıyla seferber olmuş 90 arkadaşımız çalışıyor. Partimize yapılan on binlerce müracaat tasnif ediliyor. Bunların içerisinden yönetici olabilecekler ayrılıyor, il ve ilçe yönetimlerinde görev alabilecek yöneticilerle birlikte kadın ve gençlik örgütlenmelerinde görev alabilecek isimler tasnif ediliyor.

  “TEMMUZ AYI ORTASI İTİBARİYLE İSE 81 VİLAYETİN TAMAMINDA TEŞKİLATLARIMIZI KURMUŞ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

  Bu şekilde Haziran ayı sonu itibariyle Türkiye’nin kahir ekseriyetinde, Temmuz ayı ortası itibariyle ise 81 vilayetin tamamında teşkilatlarımızı kurmuş olmayı hedefliyoruz.

  DEVA PARTİSİ MHP’NİN ÖNERİSİNE NE DİYOR?

  Basından gördüğümüz kadarıyla, Sayın Bahçelinin seçim sistemine ilişkin Seçim Kanunu’nda yapmayı düşündüğü değişiklikler, seçimlere Meclis’te grubu bulunan partilerin katılmasına ilişkin düzenlemeye dair olup, bu düzenleme ile Meclis’teki milletvekillerinin belirli bir süreden önce seçime girecek partilere geçişlerine dair yasal bir değişiklik öngörmektedir.

  Bu haliyle yapılacak olan düzenleme, hem Seçim Kanunu hem de Meclis İçtüzüğünde değişiklik yapmayı gerektirmektedir.

  “ENGEL KOYSANIZ BİLE MİLLETİMİZ BU ENGELLERİ YIKIP AŞACAKTIR”

  Bunun dışında gidilecek seçimde %50+1 barajını, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Sayın Devlet Bahçeli’nin talebiyle Cumhur İttifakı paydaşları kabul ettiler ve milletimizce de onaylanıp geçti.

  “CUMHUR İTTİFAKI BU OY ORANINA HİÇBİR ŞEKİLDE ULAŞAMAYACAKTIR BÜTÜN KORKULARININ SEBEBİ DE BUDUR”

  Şimdi siz İçtüzükte değişiklik yapıp yeni kurulan siyasi partilerin seçime girmesinin önüne engel koysanız bile milletimiz bu engelleri yıkıp aşacaktır. Zira sonuç itibarıyla ülkeyi yönetmeye talip olan kişinin %50+1 oy alması gerekiyor ve Cumhur İttifakı paydaşları, bundan sonraki süreç içerisinde Türkiye’de bu oy oranına hiçbir şekilde ulaşamayacaktır. Bütün korkularının sebebi de budur.

  “YAPILABİLECEK İLK SEÇİMLERE DE MUTLAKA GİREBİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ”

  Pandemi döneminde seçim tartışmalarının yapılmasını dahi ahlaki bulmuyoruz. Ancak olası bir seçim durumunda DEVA Partisi olarak biz, teşkilatlarımızla birlikte dimdik bir şekilde bu seçime hazır olduğumuzu ve yapılabilecek ilk seçimlere de mutlaka girebileceğimizi düşünüyoruz.

  “MİLLETİMİZ, MEVCUT CUMHUR İTTİFAKINDAN BIKMIŞ DURUMDADIR”

  Yasa değişikliği ile birlikte sadece siyasi partilerin önüne hukuki birer engel konulabilir,  fakat milletin önüne engel koymak mümkün değildir. Ne tür bir değişiklik yapılırsa yapılsın milletin iradesi son derece açıktır ve şu an itibarıyla milletimiz, mevcut Cumhur İttifakından bıkmış durumdadır. Gelecek ilk sandıkta da millet kendi iradesiyle ülkeyi yönetemeyen Cumhur İttifakını değiştirecektir. DEVA Partisi de kesinlikle bu seçimlere katılacak ve milletimizden hak ettiği desteği alacaktır.”