• Kılıçdaroğlu: Darbe dönemlerinde yaşananlar yine yaşanıyor

  Gençlerle buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Avukatından akademisyenine, gencinden yaşlısına kadar iktidarın kendisine muhalif olan herkesi hapse atmak gibi bir davranışı var. Darbe dönemlerinde toplumun aydın kesimleri bedel öderler. Yanlışı ifade etmek yönetenleri rahatsız ediyor” dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 1 il ve KKTC’den 82 gençle video konferans toplantısında bir araya geldi. Adana Yüreğir’de CHP İlçe Eren Yıldırım’ın tutuklanmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL’den sonra Türkiye’de sivil darbe sürecinin başladığını belirtti.

  Kılıçdaroğlu Eren Yıldırım’ın tutuklanmasıyle ilgili şöyle konuştu: “Erdoğan bir konuşma yaptı televizyonda, arkasından talimat gitti Ankara’dan. Eren Yıldırım tekrar gözaltına alında, tutuklandı ve hapse konuldu. Darbe dönemlerini bilen birisiyim. O dönemde yaşananlar şimdi Türkiye’de yaşanıyor.”

  Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

  “Hukukun gereği değil siyasal iktidarın gereği yapılıyor. Gazetecilerin hapse atılması, Barışlar var, Osman Kavala var. Avukatından akademisyenine, gencinden yaşlısına kadar iktidarın kendisine muhalif olan herkesi hapse atmak gibi bir davranışı var. Darbe dönemlerinde toplumun aydın kesimleri bedel öderler. Yanlışı ifade etmek yönetenleri rahatsız ediyor. CHP’li gençlerin şöyle bir özelliği var. Baskıya, haksızlığa direnir. Adaletten, insan haklarından, medya özgürlüğünden yana olur… Mustafa Kemal’in gençlerinin böyle bir özelliğinin olması lazım. Hiç kimse unutmasın, Kuvayi Milliye’nin ruhu bu partini dokularına işlenmiş durumdadır. Biz ülkemizi, vatanımızı, bayrağımızı seviyoruz. Bizi yönetenler yanlış karalar alsalar dahi direncimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Tıpkı Eren Yıldırım’ın yaptığı gibi.”

  “İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ ÜRETİM”

  Gençlerin işsizlik sorunuyla ilgili sorusuna cevap veren Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “İşsizlik sorunu genel bir sorundur ve iktidarın bunu çözmesi gerekiyor. Çözümü üretimdir, Türkiye üretirse istihdam alanı açılır. CHP olarak işsizliği Türkiye’nin temel sorun alanlarından biri olarak görüyoruz. Özellikle üniversite mezunu işsizlerin çok daha ciddi bir sorun olduğu kanısındayız. İşsizlik bir süre sonra gençlerde umutsuzluk yaratıyor. Gençler yabancı ülkelere giderek iş aramaya başlıyorlar. Çözüm üretmenin birden fazla yolu var. Sanayi ve tarımda yatırım yapacaksınız. Yatırım yapılmıyor, artı 3 milyon 600 bin Suriyeli var ve kayıt dışı çalışıyorlar. Bunların çalışması demek bizim insanımızın çalışmaması demek.”

  “YANDAŞLAR HER İMKANA SAHİPKEN, BU ÜLKEDE ÇOCUKLAR YATAĞA AÇ GİRİYOR”

  “Gençler aldıkları eğitimin karşısında görev yapmayı beklerken, işsiz kalıyorlar. 2020 yılının Türkiye’sinde bir genç siyaset kurumunu sorgulamıyorsa görevini yapmıyor demektir. 1 yıl tek başına iktidar olan bir parti, istediği kanunu çıkarıyor, istediği müdürü atıyor, istediği gazeteye baskı yapıyor. 18 yılın sonunda bir siyasal parti nasıl oluyor da işsizliği ülkenin gündemine getiriyor. Üniversitelerden mezun olanlar iş bulamıyor. Nasıl oluyor da yandaşlar her imkana sahipken, bu ülkede çocuklar yatağa aç giriyor. ”

  Çanakkale Savaşlarını biliyorsunuz, İstanbul’u işgal etmeye çalıştılar. Büyük gemilerle geldiler, Çanakkale’yi geçemediler. 3 yıl sonra padişahın iradesiyle Çanakkale’den tek kurşun atmadan Marmara’ya geldiler ve Dolmabahçe’ye demirlediler. İstanbul’u işgal ettiler. Bir adam, tek adam rejimi budur işte. Gençlerin görevi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandırmak.”