• RTÜK’ten Sevda Noyan karar: 3 kez yayın durdurma cezası verildi

  RTÜK, Sevda Noyan’ın skandal sözleri için kararını verdi, ‘Arafta Sorular’ programına 3 kez yayın durdurma cezası verildi. RTÜK üyesi İlhan Taşcı, kararın oy birliği ile alındığını duyurdu. Noyan’ın, canlı yayın sırasında “Listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür” sözleri kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti.

  RTÜK, Sevda Noyan’ın skandal sözleri için kararını verdi, ‘Arafta Sorular’ programına 3 kez yayın durdurma cezası verildi. 

  RTÜK üyesi İlhan Taşcı, kararın oy birliği ile alındığını duyurdu.

  Twitter’dan açıklama yapan Taşçı “RTÜK “Listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür” diyen Sevda Noyan’ın sözleriyle yayında “toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edildiği; toplumda nefret duyguları oluşturulduğu” gerekçesiyle Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası verdi. Karar oybirliğiyle alındı” ifadelerini kullandı.

  Noyan’ın, canlı yayın sırasında “Listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür” sözleri kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti. 

  RTÜK’TEN YAZILI AÇIKLAMA

  RTÜK’ten de yapılan yazılı açıklamaya göre, Üst Kurul bugünkü toplantısında, Noyan’ın kamuoyunu uzun süre meşgul eden sözleri nedeniyle hazırlanan Ülke TV raporunu görüştü. 

  RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanının hazırladığı raporda, yayın yoluyla düşünceyi açıklama özgürlüğünün bulunduğu ancak hakkın, hukuka aykırı nitelik oluşturmadan kullanılması gerektiği belirtildi. 

  “ŞÜPHESİZ BU HAK SINIRSIZ DEĞİLDİR” 

  Yayın kuruluşlarının görevlerinden birinin de halkı bilgilendirmek olduğuna işaret edilen raporda, “Bu kuruluşların, yorum programlarında eleştirilere yer vermesi son derece doğaldır. Ancak şüphesiz bu hak sınırsız değildir, yasa ve ahlak kuralları içerisinde ve özellikle kamuoyunun olumlu yönde oluşmasına ve toplumun daha ileriye götürülmesine yardım amacıyla yapılmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

  RAPORDA 15 TEMMUZ VURGUSU YAPILDI

  FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimine de değinilen raporda, 251 kişinin şehit olduğu, 2 binden fazla vatandaşın yaralandığı 15 Temmuz gecesi örgüt mensuplarının, dünyaya terörün yeni bir şeklini gösterdiği belirtildi. 

  RTÜK raporunda şu ifadeler yer aldı: 

  “15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananların toplumsal hafızadaki izlerine bakmak ve o gecenin siyasi, sosyolojik analizini yapmak, sürecin doğru değerlendirilmesi açısından oldukça mühimdir. Bu minvalde 15 Temmuz’un Türkiye tarihi açısından önemi ve meydanların sosyolojisi çok iyi anlaşılıp analiz edilmelidir.” 

  “İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ AŞTI”

  Televizyon yönetimi ve program sunucusunun, Sevda Noyan’ın bahse konu ifadelerini tasvip etmediklerini açıkladıkları ve kamuoyundan özür diledikleri hatırlatılan raporda, yayında dile getirilen sözlerin ifade özgürlüğünü aştığı belirtildi.

  Raporu ayrıntılarıyla ele alan RTÜK, müzakerelerin sonucunda yayıncı kuruluşa müeyyide uygulanmasına hükmetti. 

  Yayının, 6112 sayılı Kanun’ yer alan “Yayın hizmetleri…toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” hükmünü ihlal ettiği kanaatine varan Üst Kurul, Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası verdi.  

  NE OLMUŞTU?

  Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu ‘Arafta Sorular’ programına katılan Sevda Noyan, canlı yayında komşularını hedef alarak skandal sözlere atmıştı. 

  Noyan şunları kaydetmişti: “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk… Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

  Programın sunucusu Esra Elönü ise Noyan’ın sözleri üzerine “Ayak kalır bence, ayaklarını denk alsınlar” diyerek cevap vermişti.