• 1 Haziran’da neler değişecek? İşte ayrıntılar

  Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de alınan kısıtlamaların birçoğu 1 Haziran itibariyle kaldırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Kurulu toplantısı sonrasında kaldırılacak kısıtlamaları açıklamıştı. İşte pazartesiden itibaren hayatımızda yaşanacak değişiklikler…

  SEYAHAT KISITLAMASI KALKIYOR

  Şehirlerarası seyahat kısıtlaması 1 Haziran itibariyle son buluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz” açıklaması yaptı. Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuk ve gençler bakıcı, aile büyükleri, kreş/gündüz bakımevlerine gidebilecek, veli nezaretinde yolculuk yapabilecek.

  ECZANELER

  İstanbul Eczacı Odası, normalleşme süreci kapsamında, 1 Haziran Pazartesi günü itibarıyla İstanbul’da eczane açılış-kapanış saatlerinin hafta içi ve cumartesi günleri 09.00-19.00 olarak uygulanacağını açıkladı.

  KAMU PERSONELLERİ

  İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar.

  KÜTÜPHANELER, KIRAATHANELER…

  Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek.

  RESTORAN, KAFE, PASTANE…

  1 Haziran itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak.

  KONSERLER

  Açık havada oturma alanları bulunan yerlerdeki konserler saat 24.00 ile sınırlı olmak şartıyla başlayabilecek.

  KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIM EVLERİ

  Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da 1 Haziran’da açılacak.

  BALIKÇILIK, DENİZ TURİZMİ…

  turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı.

  DURUŞMA, MAHKEME…

  HSK kararıyla istinaf ve vergi mahkemelerinin duruşma ve keşif haricindeki tüm yargısal faaliyetleri 1 Haziran’da başlayacak. HSK, adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde duruşma ve keşiflerin 16 Haziran’da başlamasına karar verdi. Adalet Bakanı Gül, cezaevlerinde kapalı görüşlerin 1 Haziran’dan itibaren yeniden başlayacağını bildirdi.

  DİNLENME TESİSLERİ

  Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek.

  NARGİLE SATIŞI

  Eğlence mekanları ile nargile satışı kapsam dışında olacak.

  HALI SAHA, TENİS…

  Halı sahalar, tenis kortları da pazartesiden itibaren faaliyete geçiyor.

  SATIŞI

  satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.

  PLAJLAR, MİLLİ PARKLAR, BAHÇELER…

  Plajlar, milli parklar ve bahçeler, müzeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek.

  SPOR SALONLARI, BUHAR BANYOSU, SAUNA…

  Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırıldı. Spor salonları, spor tesisleriyle içlerindeki tesisler, gece 24.00’e kadar hizmet verebilecek. Spor salonlarındaki buhar banyosu ve sauna bölümleri kapalı kalacak

  SÜRÜCÜ KURSLARI

  Sürücü kursları benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek.

  SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI

  Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.

  20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa iniyor ve 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.