• İşte diyette yapılan hatalar

  Diyet yaparken farkında olmadan ya da kulaktan dolma bilgilerle yapılan yanlışları siz de yapmak istemiyorsanız içeriğimize bir göz atabilirsiniz.

  Fazla kilolardan bir an önce kurtulmak isteyenler aman dikkat! Kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. Kilo vermek isteyen birçok kişi aynı hatayı yapıyor. Farkında olmadan ya da kulaktan dolma bilgilerle yapılan yanlışları siz de yapmak istemiyorsanız içeriğimize bir göz atabilirsiniz. Peki diyet yaparken yapılan hatalar nelerdir? Merak edilenleri Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu cevapladı.

  TEK TİP BESLENME TİPLERİNE YÖNELMEK

  Tek tip beslenme programlarında Cho, protein ve yağ alımının dengeli olamayacağından, sağlıklı beslenme anlayışının dışına çıkacaktır. Sağlıklı beslenme de kilo vermeden çok, kilonun yağdan kaybedilmesi önemlidir. Tek tip beslenmede bireyler kilo verebilirler fakat bu kilolar yağdan değil, kastan kaybedilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için 4 besin grubunun da tüketilmesi gerekmektedir.

  KOLORİ MİKTARLARINI BİRDEN KESMEK

  Kilo vermek için aç kalmayı bile göze alırız, ne kadar aç kalırsak o kadar hızlı kilo verebileceğimizi düşünürüz. Şok diyetleri uygulamaya başlayan kişiler ilk günlerde bir kaç kilo verebilirler. Daha sonrasında ise bireyin aç kalmasına rağmen kilo verememesinin nedeni, bireyin hem enerjisinin düşmesi hem de metabolizma hızının yavaşlamasından kaynaklanmaktadır.

  KARBONHİDRAT İÇEREN BESİNLERDEN UZAK DURMAK

  Kilo aldıran besinler deyince akla ilk gelen şey karbonhidratlı besinlerdir. Şu unutulmamalıdır ki hangi besin grubunu tüketirsek tüketelim fazlası vücudumuz da kilo olarak depolanacaktır. Karbonhidrat tüketimi, hem vücuda enerji vermesi açısından hem de vücudun taşı olan proteinlerin kullanılmasında oldukça etkilidir. Bu yüzden karbonhidrat içeren besinler tüketilmeli fakat miktarına dikat edilmelidir.

  ARA ÖĞÜNLERİN KİLO ALDIRACAĞI DÜŞÜNCESİ

  Ara öğünler genelde tüketilmek istenmeyen, tüketilmedikleri takdirde daha hızlı kilo verebilecekleri düşünülen öğünlerdir. Ara öğünler fazla kaloriden oluşmamaktadır. Ara öğünlerin asıl amacı insanların 2 öğün arasında düşen kan şeker seviyesi sonucunda ortaya çıkacak olan el ayak titremesi, sinir bozukluğu ve bir sonraki öğüne çok yüklenme isteğini ortadan kaldırmaktır. Ara öğünler bireylerin metabolizmalarının hızlanmasını sağlayacağından zayıflamalarına yardımcı olacaktır.

  SU TÜKETİMLERİNİ KISMAK

  Tartıda fazla çıkacağını ve vücutta ödem yapacağını düşünerek su tüketimini azaltmak oldukça yanlıştır. Su tüketimi, ödemin atılmasından, yağ yıkımının hızlanmasından ve vücut sağlığının iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Su tüketimi, zayıflamanın dışında kalp sağlığı, taşlarının ortadan kalkması, beyin sisteminin gelişimi ve cilt güzelliği için de oldukça etkilidir.