• Meclis’te CHP ve İyi Parti’den Koronavirüs çıkışı

  TBMM Genel Kurulu, Koronavirüs’le (Covid-19) mücadele tedbirleri kapsamında 16 Nisan’da verdiği çalışmalarına 48 gün sonra yeniden başladı. Gündem dışı konuşmalar kısmında söz alan CHP’li Engin Altay, salgın süreciyle ilgili “Koronavirüs’le mücadelenin tıbbî boyutunun en az hasarla atlatıldığını düşünmek istiyorum ama ekonomik boyutunun tam bir fiyasko olduğunu düşünüyoruz” dedi. İyi Partili Lütfü Türkkan ise, yaptığı konuşmada normalleşme kararıyla ilgili “Bu karar, bize göre erken alınmış bir karar” ifadesini kullandı.

  Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Nisan’da görüşmelerine veren TBMM, 48 gün sonra Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Gündem dışı konuşmaların ardından AKP, CHP, İYİ Parti ve HDP’nin grup önerileri görüşüldü. Toplantının açılışında konuşan Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, normalleşme sürecine dikkat çekerek, “Yeni normalde, Meclis çalışmalarımızda milletvekillerimizden ricamız, Sağlık Bilim Kurulu’nun ve Sağlık Bakanlığımızın önermiş olduğu tedbirlere uyarak, sosyal mesafeyi koruyarak ve maskelerimizi de ihmal etmeyerek çalışmalara katılmamızdır” dedi.

  “Süper güç olan süper güçlerin hiç de öyle olmadığını gördük”

  Gündem dışı konuşmaların ardından söz alan grup başkanvekilleri de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yaklaşık üç dört aylık süre zarfında sürekli Covid-19 salgının gündemde olduğunu belirterek, Türkiye’nin salgınla mücadelesindeki başarısına değindi. Özkan, şu ifadeleri kullandı:

  Devletimizin stratejik aklıyla ortaya konulan sağlık altyapısı sayesinde bugün süper güç olarak ifade edilen devletlerden çok daha fazla vatandaşlarının canını koruyan, onların sağlığını güvence altına alan bu süreci de başarıyla sürdürüyoruz.

  Süper güç olan süper güçlerin, hiç de öyle olmadığını, kağıttan birer kaptan olduklarını, kendi vatandaşlarının dahi can güvenliğini korumaktan uzak olduklarını gördük.

  “Azami gayret sarfedeceğiz”

  MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül da pandemi sürecinde ABD’de de yaşanan ırkçı saldırılara dikkati çekerek şöyle konuştu:

  Amerika Birleşik Devletleri’nde birtakım sokak gösterilerinin başladığına ve bunun geneline yayıldığına şahit olmaktayız.

  Öyle anlaşılıyor ki bu durum sadece siyahi gençlere ve siyahi insanlara, Amerika’daki siyahi vatandaşlara yönelik saldırılardır.

  Irkçı, ayrımcı birtakım uygulamalardan dolayı değil, anlaşılıyor ki arka planında Amerikan seçimlerine kadar varan birtakım başka çalışmaların da bu süreç içerisinde yürütüldüğünü göstermektedir.Bunların dikkatle takip edilmesi gerekliliğini buradan da ifade etmek istiyorum.

  Bülbül, 1 Haziran itibarıyla başlayan yeni kontrollü sosyal hayat sürecinde de Türkiye’de alınması gereken önlemleri her defasında dile getirmeye devam edeceklerini ve bu kurallara uyma konusunda azami gayret sarf edeceklerinin altını çizdi.

  “Ekonomik boyutu tam bir fiyasko”

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 1 Haziran itibari ile normalleşmenin başladığını kaydederek, “Her şeye rağmen eksiğiyle gediğiyle Sağlık Bakanı’na teşekkür ederken Koronavirüs’le mücadelenin tıbbî boyutunun en az hasarla atlatıldığını düşünmek istiyorum ama ekonomik boyutunun tam bir fiyasko olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

  İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise 1 Haziran itibari ile Koronavirüs’le mücadelede farklı bir aşamaya geçildiğini dile getirerek, “Hükûmet aldığı kararla birçok kısıtlamayı kaldırdı. Adına ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ denilen yeni bir dönem başlatıldı. Bu karar, bize göre erken alınmış bir karar” diyerek eleştirdi.

  Kayyım atanmasını eleştirdi

  Öte yandan genel kurulda söz alan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ise HDP’li belediyelere kayyım atanmasını eleştirdi.

  Konuyla alakalı söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül arasında tartışma yaşandı.