• Akademisyen Ceren Damar Şenel’i öldüren Hasan İsmail Hikmet’in tehdit içerikli konuşmalarına soruşturma

  Akademisyen Ceren Damar Şenel‘i öldürmek suçundan cezasına çarptırılan Hasan İsmail Hikmet‘in, babası Ömer Hikmet ile cezaevindeki görüşmelerinde, başta ölen Şenel’in babası Mustafa Damar olmak üzere, mahkeme üyeleri ve birçok kişiye yönelik ve hakaret içerikli sözleri ile ilgili soruşturma başlatıldı.

  Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, geçen yıl 2 Ocak’ta üniversite yerleşkesindeki odasında, sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından tabancayla vurulduktan sonra bıçaklanarak öldürüldü. Hasan İsmail Hikmet, yargılandığı Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce 21 Şubat 2020’de, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek’ suçundan cezasına çarptırıldı. Cezada indirime gitmeyen mahkeme ayrıca sanığa, ‘ruhsatsız silah taşımak’ ve ‘silahla tehdit’ suçundan da 3 yıl hapis cezası verdi. Taraflar, kararı Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.

  Öte yandan sanık Hasan İsmail Hikmet ile babası Ömer Hikmet’in, kararın ardından Şubat 2020’de cezaevinde yaptıkları görüşme tutanakları ortaya çıktı. Baba ve oğlunun, başta Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar olmak üzere mahkeme üyeleri, basın mensupları ve birçok kişi hakkındaki ve hakaret içerikle konuşmaları ile ilgili cezaevi yönetiminin ihbarı üzerine soruşturma başlatıldı. Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma dosyasına giren konuşma dökümlerine göre; kararın İstinaf Mahkemesinde bozulacağını belirten baba Ömer Hikmet ile oğlu Hasan İsmail Hikmet arasında geçen diyaloglar şöyle:

  Baba Mustafa Damar’a

  H.İ.H: O ş.. baba var ya.

  Ö.H: O zaten vızık vızık edecek. Ben onu arayacağım, ‘bir görüşelim’ diyeceğim, ‘Hasan’ın selamı var’ diyeceğim tamam mı?

  H.İ.H: Sen bana bırak, çıkana kadar sen hiç elleme.

  Ö.H: Arada bir arar vızıklatırım ben onu. Arada bir o ş.. evinin orada tur atarım. ‘Ben kafama göre önlemlerimi aldım’ diyor. Nasıl aldıysa?

  H.İ.H: Bak bakalım nasıl önlem almış?

  H.İ.H: Benim fotoğraflarımı paylaşın, Instagram’da, Twitter’a verip paylaşın. Görüp daha da çok çıldırsınlar. Bir sürü fotoğraf çektirdim, daha onları da vereceğim açık görüşte.

  Ö.H: Paylaşırız hepsini. 

  H.İ.H: Dışarı çıkayım birkaç kişinin hesabını göreceğim. Yeter ki şuradan çıkayım.

  Ö.H: Bunlar basında gezer.

  H.İ.H: Hani belki o zamana kadar da ben unutmam hiçbir şeyi. Bize edilen lafları, avukata edilen lafları unutmam.

  Baba ile oğlu arasında geçen 11 sayfalık konuşma dökümünde birçok kişiye yönelik ve hakaret içerikli sözler yer aldı.

  Mustafa Damar, sanık avukatı Vahit Bıçak’ı baroya şikâyet etti

  Öte yandan, Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, sanık avukatı Vahit Bıçak’ı savunması ve yaptığı açıklamalar nedeniyle meslekten men edilmesi talebiyle Ankara Barosu’na şikayette bulundu. dilekçesinde baba Damar, Avukat Bıçak’ın açıklamalarıyla dokunulmazlığını aşarak, maktul Ceren Damar’ın manevi hatırasına hakarette bulunduğunu dile getirdi.