• Akademisyen Ceren Damar Şenel’i öldüren Hasan İsmail Hikmet’in tehdit içerikli konuşmalarına soruşturma

  Akademisyen  Şenel6;i öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Hasan İsmail Hikmet6;in, babası Ömer Hikmet ile cezaevindeki görüşmelerinde, başta ölen Şenel7;in babası Mustafa Damar olmak üzere, mahkeme üyeleri ve birçok kişiye yönelik tehdit ve hakaret içerikli sözleri ile ilgili soruşturma başlatıldı.

  Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Şenel, geçen yıl 2 Ocak7;ta üniversite yerleşkesindeki odasında, sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından tabancayla vurulduktan sonra bıçaklanarak öldürüldü. Hasan İsmail Hikmet, yargılandığı Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce 21 Şubat 2020’de, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cezada indirime gitmeyen mahkeme ayrıca sanığa, ‘ruhsatsız silah taşımak’ ve ‘silahla tehdit’ suçundan da 3 yıl hapis cezası verdi. Taraflar, kararı Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.

  Öte yandan sanık Hasan İsmail Hikmet ile babası Ömer Hikmet’in, kararın ardından 24 Şubat 20207;de cezaevinde yaptıkları görüşme tutanakları ortaya çıktı. Baba ve oğlunun, başta Şenel’in babası Mustafa Damar olmak üzere mahkeme üyeleri, basın mensupları ve birçok kişi hakkındaki tehdit ve hakaret içerikle konuşmaları ile ilgili cezaevi yönetiminin ihbarı üzerine soruşturma başlatıldı. Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma dosyasına giren konuşma dökümlerine göre; kararın İstinaf Mahkemesinde bozulacağını belirten baba Ömer Hikmet ile oğlu Hasan İsmail Hikmet arasında geçen diyaloglar şöyle:

  Baba Mustafa Damar’a tehdit

  H.İ.H: O ş.. baba var ya.

  Ö.H: O zaten vızık vızık edecek. Ben onu arayacağım, ‘bir görüşelim’ diyeceğim, ‘Hasan’ın selamı var’ diyeceğim tamam mı?

  H.İ.H: Sen bana bırak, çıkana kadar sen hiç elleme.

  Ö.H: Arada bir arar vızıklatırım ben onu. Arada bir o ş.. evinin orada tur atarım. ‘Ben kafama göre güvenlik önlemlerimi aldım’ diyor. Nasıl aldıysa?

  H.İ.H: Bak bakalım nasıl önlem almış?

  H.İ.H: Benim fotoğraflarımı paylaşın, Instagram’da, Twitter’a verip paylaşın. Görüp daha da çok çıldırsınlar. Bir sürü fotoğraf çektirdim, daha onları da vereceğim açık görüşte.

  Ö.H: Paylaşırız hepsini. 

  H.İ.H: Dışarı çıkayım birkaç kişinin hesabını göreceğim. Yeter ki şuradan çıkayım.

  Ö.H: Bunlar basında gezer.

  H.İ.H: Hani belki o zamana kadar da ben unutmam hiçbir şeyi. Bize edilen lafları, avukata edilen lafları unutmam.

  Baba ile oğlu arasında geçen 11 sayfalık konuşma dökümünde birçok kişiye yönelik tehdit ve hakaret içerikli sözler yer aldı.

  Mustafa Damar, sanık avukatı Vahit Bıçak’ı baroya şikâyet etti

  Öte yandan, ’ın babası Mustafa Damar, sanık avukatı Vahit Bıçak’ı savunması ve yaptığı açıklamalar nedeniyle meslekten men edilmesi talebiyle Ankara Barosu’na şikayette bulundu. Şikayet dilekçesinde baba Damar, Avukat Bıçak’ın açıklamalarıyla savunma dokunulmazlığını aşarak, maktul ’ın manevi hatırasına hakarette bulunduğunu dile getirdi.