• CHP ve HDP’den üç ismin vekilliği düşürüldü; siyasilerden tepkiler geldi

  CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ile Musa Farisoğulları hakkındaki mahkeme kararları Genel Kurulu’nda okundu. Üç ismin milletvekilliği düşürüldü. Muhalefet, AYM süreci devam ettiği için yargılamaların sürdüğünü ve kararın hukuksuz olduğunu bildirdi.

  MECLİS SİTESİ GÜNCELLENDİ

  Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları’nın isimleri dakikalar içinde sitesindeki “milletvekilleri ” sayfasından çıkarılarak “Milletvekilliği sona erenler” sayfasına taşındı.

  Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP İstanbul Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü. Muhalefet, kararın aylarca bekletildikten sonra MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Milletvekilleri dokunulmazlığı ile ilgili beklentiler karşılanmalıdır” çağrısının ardından okunduğuna dikkati çekti. Bu karar, 27’nci dönemde ilk kez hayata geçirildi.

  Üç milletvekilinin üyeliğinin sona erdirilmesine ilişkin tezkere, Genel Kurul’da okundu. Üç milletvekilinin Anayasa’nın 84’üncü maddesine göre kesin hüküm giyindiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında tezkere düzenlendiği belirtildi. Muhalefetin, “Anayasa Mahkemesi süreci devam ediyor. Yargılama sona ermedi” eleştirilerine rağmen teskereler okunarak karar kesinlik kazandı.

  Bu karar sonrasında CHP’nin milletvekili sayısı 138’e, HDP’nin milletvekili sayısı 58’e düştü.

  KILIÇDAROĞLU: DEMOKRASİ MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİZ

  Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan açıklama geldi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu karar ilişkin şunları ifade etti:

  “Enis Berberoğlu’nun Milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz Sivil Darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz.”

  <>

  ENGİN ALTAY: 3 FEZLEKENİN APAR TOPAR GENEL KURUL’A GETİRİLMESİ PARLAMENTOYA DARBE

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Enis Berberoğlu’nun Yargıtay’da onaylalanan cezası ile ilgili AYM’ye başvurusu var. Yani yargılaması devam ediyor. Bu devam ederken bu fezlekeleri okutarak hukuku iğfal etmeyin” dedi.

  Engin Altay 3 fezlekenin apar topar Genel Kurul’a getirilmesini parlamentoya ‘darbe’ olarak nitelendirdi.

  AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ CAHİT ÖZKAN: İÇ HUKUK MEKANİZMASINDA KARAR KESİNLEŞMİŞTİR

  3 milletvekili hakkındaki fezlekelerin Genel Kurul’a getirilmesiyle ilgili lehte konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Kesinleşmiş yargı kararının AYM ya da AİHM’de yargılamaya konu olması acaba Meclis Başkanlığı’nın parlamentonun yapması gereken görevi engeller mi engellemez mi buna bakmak lazım. İç hukuk mekanizmasında karar kesinleşmiştir” diye konuştu.

  HDP GRUP BAŞKANVEKİLİ BEŞTAŞ: BU İKTİDAR DARBECİDİR

  HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Cahit Özkan’ı Balyoz davasındaki hukuksuzluklarından iyi biliyoruz. Bu iktidar darbecidir, bu iktidar hukuku esas almıyoruz. Bu iktidarın parlamentoyla halk iradesiyle hiçbir işi kalmamıştır” diye konuştu.

  HDP’Lİ VEKİLLER KCK ANA DAVASI’NDAN YARGILANMIŞTI

  KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven 6 yıl hapis cezası, Musa Farisoğulları da 9 yıl hapis cezası almıştı.

  TBMM’DE “AK PARTİ HALKA VERECEK” SLOGANLARI ATILDI

  Meclis’te AK Parti’li vekilllerle beraber CHP’li ve HDP’li vekiller arasında tartışma çıktı. CHP’li ve HDP’li vekiller karar okunurken, söz konusu kararı protesto ederek masalara vurdu.

  Vekiller, Meclis’te “Gün gelecek devran dönecek, AK Parti halka verecek” sloganları attı.

  BERBEROĞLU MİT TIR’LARI DAVASINDAN YARGILANDI

  CHP’li Enis Berberoğlu ise MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almış ve bu ceza Yargıtay tarafından onanmıştı.

  Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti.

  Berberoğlu ile Güven ve Farisoğulları hakkındaki yargı kararları bekletiliyordu.

  CHP’Lİ ALTAY: BU İŞLEM DEMOKRASİYE DARBEDİR, AK PARTİ YARGISI ELİYLE SİYASET DİZAYNIDIR

  CHP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Engin Altay, Twitter hesabından gösterdiği ilk tepkide,  “Atatürk’e soran TBMM’nin Erdoğan’dan talimat alması üzücü, düşündürücü ve kaygı vericidir. Bu işlem demokrasiye darbedir, AK Parti yargısı eliyle siyaset dizaynıdır. #DarbeciAkp #MeclisteDarbeVar #EnisBerberoglu” ifadelerini kullandı. 

  SEZAİ TEMELLİ: SİZİN OYLARINIZLA SEÇİLMEDİLER Kİ SİZİN OKUDUĞUNUZ SARAY TALİMATIYLA VEKİLLİKLERİ DÜŞSÜN

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP’li Güven ve Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesine ilişkin, “Ne Leyla Güven ne Musa Farisoğulları sizin oylarınızla seçilmediler ki sizin okuduğunuz saray talimatıyla vekillikleri düşsün. Sayın Güven ve Farisoğulları Kürt halkının iradesidir, milletvekilidir” dedi. 

  HDP’Lİ SARUHAN OLUÇ: DARBECİSİNİZ VE TARİHE SİVİL DARBECİLER OLARAK GEÇECEKSİNİZ

   HDP’li Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekillikleri düşürülmesinin ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Türkiye bir darbeler tarihidir. Türkiye’de darbeler hep apolatliler tarafından yapıldı. Ama evrensel tarih bize gösterir ki, kimi zamanlar kimi coğrafyalarda darbeler sadece apoletliler tarafından değil, siyasetçiler, sivil siyasetçiler tarafından da yapılır. İşte 27 Mayıs’ta apoletliler darbe yaptı bu gün ve bu günden önceki günlerde Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı kravatlılar olarak darbe yaptı. Darbecisiniz ve tarihe sizil darbeciler olarak geçeceksiniz” dedi.

  TİP GENEL BAŞKANI ERKAN BAŞ: HALK İRADESİNE DARBE YAPILDI

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş da Twitter hesabından tepki göstererek, “Darbe tehlikesi var propagandası yapanların darbe için zemin hazırladığını söylemiştik. Biraz evvel TBMM Genel Kurulu’nda 3 milletvekilinin milletvekilliğini düşürüldü. Halk iradesine darbe yapıldı. Darbeciler yenilecek, halk kazanacak!” dedi. Baş, sürece ilişkin şunları yazdı:

  “Açık hukuksuzluk şöyle işledi: 

  1-Milletvekili seçilmeden önce haklarında açılmış davalarla ilgili “durdurma” kararı verilmesi gerekirken verilmedi.

  2- Yargıtay hızlıca cezaları “onadı”

  3- AYM’ye yapılan itirazlarla ilgili karar çıkması beklenmedi.

  4- Teamül olarak bu fezlekeler dönem sonuna kadar bekletiliyorken bu sefer derhal okutuldu.

  5- Okunduğu anda oylama bile yapılmadan milletvekillikleri düşüyor.

  6- Oylama yapılmadı ama AK Parti’li vekiller bu darbeyi alkışlarıyla onayladılar…Belli ki ferman Saray’dan gelmişti.

  7- Bu arada zamanında ilgili mahkeme kararlarını veren hakimler, savcılar çoğunlukla FETÖ üyeliğinden şu anda cezaevinde!

  8- AK Parti/Saray iktidarı FETÖcülerin verdiği kararlara dayanarak, üste hukuksuzluklar ekleyerek halkın iradesine darbe yaptılar.”

  CHP’Lİ ÖZKOÇ: AK PARTİ, YENİ BİR SUÇU DAHA KARNESİNE İLAVE ETTİ

  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, mecliste düzenlediği basın toplantısında “Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin temel nedeni 20 Temmuz sivil darbesidir. AK Parti demokrasisi suçlu bir demokrasidir. yeni bir suçu daha karnesine ilave etmiştir.  Demokrasinin en temel ilkesi mutabakattır. TBMM’de bu zor günlerde mutabakat içerisinde Türkiye’nin sorunlarını halletmemiz gerekirken, AK Parti iktidarı ve onun genel başkanı Erdoğan tekrar karşıtlıklar üzerine bir siyasi gündemi TBMM’ye taşımıştır” ifadelerini kullandı.

  CHP’Lİ ERKEK: MİLLİ İRADEYE KUMPAS KURULDU

  CHP’li Erkek ise “ maalesef milli iradeye kumpas kurulduğunu gördük. Berberoğlu’nun vekilliği düşürüldü ve yarın cezaevine gönderilecek. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı makamının gönderdiği yazıyla düşürüldü. Atanmış bir makam, TBMM’ye yani yasama organına bir yazı gönderdi. AYM incelemesini devam ettirirken milletvekilliği düşürüldü. Yarın ‘hak ihlali tespit edilirse, yeniden yargılanması gerekirse ne yapacak acaba bu kararı verenler? ” diye konuştu.