• İBB Bilim Kurulu’ndan toplu taşıma uyarısı: Farklı mesai saati ve ayrı şerit uygulansın

  İBB Bilimsel Danışma Kurulu, toplu taşımada yaşanan yoğunluğun, koronavirüs (corona virüsü) salgınının artmasına neden olacağı uyarısı yaptı. Temas süresi ve yoğunluğunun bulaş riskini artıracağına dikkat çeken Kurul, farklı mesai saati uygulanmasını ve zirve saatlerde bir şeridin toplu taşıma araçlarına ayrılmasını önerdi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilimsel Danışma Kurulu, toplu taşımada yaşanan yoğunluğun, salgının artmasına neden olacağı uyarısı yaparak İstanbul’de farklı mesai saati uygulanmasını önerdi. Kurul ayrıca, trafiğin yoğun olduğu zirve saatlerde karayollarında, birer şeridin sadece toplu taşıma araçlarına tahsis edilmesini istedi. 

  YOĞUNLUK MESAİ BAŞLANGICI VE BİTİMİNDE YAŞANIYOR

  Kovid-19 pandemisi sonrasında tüm dünyada, ulaşım sorununun çözümüne yönelik yeni arayışlara girildiğini hatırlatan İBB Bilimsel Danışma Kurulu, salgının sönümlenmeye başladığı aşamada, kent yaşamı ve yolculuk davranışlarının yeniden şekillenmesi gerektiğini kaydetti.

  İstanbul’da günlük yolcu sayısının, toplu taşımada 7-8 milyon; minibüs, taksi, dolmuş ve servis araçları da eklendiğinde 10 milyonun üstüne çıktığına dikkat çeken Kurul, ulaşımda yoğunluğun daha çok mesai başlangıcı ve bitiminde yaşandığının altını çizdi.

  TEMAS SÜRESİ VE YOĞUNLUĞU BULAŞMAYI ARTIRIYOR

  Yeniden açılım sürecinde, yolcuların yüzde 15’inin kişisel araçlarını tercih edeceği düşünülse dahi, toplu taşıma araçlarında uygun sosyal mesafe koşullarının korunmasının mümkün olamayacağını vurgulayan Kurul, konuyla ilgili şu uyarıda bulundu:

  “Yolcu sayısının fazlalılığı temas yoğunluğunu arttırırken, yoğun trafik nedeniyle araç içinde geçirilen uzun süreler dolayısıyla temas süresi de artmaktadır. Temas yoğunluğu, fiziksel mesafenin korunamaması  ve  temas süresi uzunluğu, yüksek bulaşma riskine yol açan önemli faktörlerdir.”  

  FARKLI MESAİ SAATİ VE AYRI ŞERİ

  Kurul, İstanbul Valiliği’nin aldığı tedbirlere ek olarak, farklı mesai saati ve ayrı şerit uygulama önerilerini tekrarladı. Bu iki tedbirin toplu taşımada bulaş riskini azaltacağına inandıklarını ifade eden Kurul, önerilerde bulundu: 

  İlk önerimiz, farklı mesai saati uygulaması. Günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatlerinin çeşitli kamu kurumları ve özel kuruluşlarda farklı şekilde düzenlenmesi  ile araçlardaki  yolcu  sayısı ve trafik yoğunluğu  önemli ölçüde azalacaktır. Bu önlem, bir çok Avrupa ülkesinde  normal koşullarda bile başarıyla uygulanmaktadır. 

  İkinci önerimiz ise ayrı şerit uygulaması. Zirve saatlerde, yoğun güzergahlardaki karayollarında, birer şerit sadece toplu taşıma araçlarına tahsis edilmelidir. Bu uygulamanın kamu yönetimi tarafından sıkı denetimi de toplu taşıma içindeki yolcuların temas sürelerini azaltarak önemli ölçüde bulaş kontrolü sağlayacaktır. Diğer alınan önlemlere ek olarak ilimizde, bu iki önlemin de salgın tamamen sonlanana kadar gündeme alınması gereğini bilginize sunarız.”